Wycieczka w góry z dzieckiem. 5 zasad bezpiecznych wędrówek po górach

2021-05-20 10:56

Wakacje w górach mogą być niezapomnianym przeżyciem dla rodziny. Aby tak było, powinniście dobrze przygotować do nich dziecko. O czym trzeba pamiętać, wybierając się na górską wędrówkę z małym dzieckiem?

Wycieczka w góry

i

Autor: thinkstockphotos.com - Szlak w górach to nie jest chodnik na ulicy - zaznacza Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. - Bardzo łatwo się potknąć czy potłuc - dziecko powinno to wiedzieć, a będzie wiedziało jak się zachować - mówi.

O czym pamiętać, wybierając się z dzieckiem na wycieczkę w góry? Góry są piękne, ale i niebezpieczne. Słońce, kolorowe połoniny, górskie strumienie bądź leśne szlaki - sceneria bajkowa, idealna na urlop z dziećmi. Jeśli lubicie chodzić po górach i chcielibyście zaszczepić tę miłość w swoich dzieciach, musicie je dobrze przygotować do takiej wyprawy.

Zobaczcie, 5 zasad, o których trzeba pamiętać, wybierając się w góry z dzieckiem!

Spis treści

  1. 1. Zadbaj o bezpieczeństwo
  2. 2. Naucz pakowania plecaka
  3. 3. Wpisz telefony do GOPR-u i TOPR-u
  4. 4. Naucz nie zrywać roślin
  5. 5. Wytłumacz, jak reagować na dzikie zwierzęta

1. Zadbaj o bezpieczeństwo

Przed wyjazdem w góry z dzieckiem, wytłumacz mu, co je czeka na miejscu. Nie strasz go jednak i nie mów, że wędrowanie po górach jest bardzo żmudne, bo osiągniesz przeciwny efekt i maluch szybko się zniechęci. Powinieneś za to wyjaśnić, jak wyglądają górskie wędrówki, jak się w czasie nich zachowywać, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

- Szlak w górach to nie jest chodnik na ulicy - zaznacza Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. - Bardzo łatwo się potknąć czy potłuc - dziecko powinno to wiedzieć, a będzie wiedziało jak się zachować - mówi.

2. Naucz pakowania plecaka

Wychodząc w góry, nawet przy pięknej pogodzie, trzeba zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i długie spodnie - to prawda stara jak świat. Warto ją wpoić dziecku i nauczyć je właściwego pakowania plecaka na górskie eskapady. Taka umiejętność z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Oczywiście, naukę dostosuj do wieku dziecka - możesz np. własnoręcznie spakować plecak, a malucha zapytać, co jeszcze trzeba do niego włożyć. W ten sposób dziecko zakoduje sobie, co powinno ze sobą nosić. Wyjaśnij mu, że bez zapasu wody, batonika energetycznego, kanapki, banana, dodatkowych ubrań i mapy nie wolno się ruszać z kwatery.

5 zasad, których powinieneś przestrzegać, wybierając się na jacht z dzieckiem

Czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd na kolonie? Zrób szybki test

3. Wpisz telefony do GOPR-u i TOPR-u

Niestety, w górach często dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Zwykle odpowiadają za nie turyści, którzy wybierają się na wycieczkę kompletnie nieprzygotowani, z ekwipunkiem odpowiednim raczej na plażę niż w góry. Od małego trzeba tłumaczyć dziecku, że w awaryjnych sytuacjach (ale takich naprawdę podbramkowych) należy wezwać specjalną pomoc. Wpiszcie w telefony każdego członka rodziny numery do GOPR-u i TOPR-u i jeszcze przed wyjazdem w góry z dzieckiem, wytłumaczcie mu, kiedy trzeba z nich skorzystać.

4. Naucz nie zrywać roślin

Zanim wybierzemy się w góry z dzieckiem, nauczmy je respektować przyrodę. Wytłumaczmy mu, że do lasu i żyjących w nim roślin i zwierząt trzeba podchodzić z szacunkiem. Nie wolno zrywać roślin, śmiecić, straszyć zwierząt. Trzeba też zaznaczyć, że rośliny, które rosną przy szlaku (nawet jeśli to są jagódki), nie są jadalne.

5. Wytłumacz, jak reagować na dzikie zwierzęta

To bardzo ważne, aby wytłumaczyć dziecku, że niedźwiedź, którego możecie spotkać w górach, nie jest miłym pluszaczkiem znanym z bajek. Maluch zapewne będzie miał problem, aby to zrozumieć. Nauczcie go jednak, jak powinien reagować w razie spotkania z dzikim zwierzęciem i powtarzajcie te zasady często, aby je zapamiętał.

Dobrze by było potrenować takie zachowania, np. kiedy zobaczycie sarny, których prawdopodobieństwo spotkania jest na szczęście o wiele większe i przyjemniejsze niż niedźwiedzia. Po takich treningach w stresującej sytuacji dziecko powinno się zachować dokładnie tak, jak to sobie przećwiczyliście.

Czytaj również: Wakacje bez dzieci: tak czy nie? Zobacz, czy warto wyjechać na urlop bez dziecka

Ukąszenia owadów u dzieci. Pierwsza pomoc przy ugryzieniach przez owady

Dzień Dobry TVN/x-news