Góry Sowie to pasmo w Sudetach Środkowych, które zajmuje powierzchnię ok. 200 km². Najwyższy szczyt to Wielka Sowa, który ma wysokość 1015 metrów n.p.m., a pozostałe są sporo niższe, dlatego stanowią doskonałą destynację dla rodzin z dziećmi. Co warto zobaczyć w Górach Sowich i jakie atrakcje czekają na turystów?
Spis treści
Co to są Góry Sowie?
Góry Sowie to pasmo w Sudetach Środkowych, które rozciąga się na długość 26 kilometrów. Otacza je m.in. dolina rzeki Bystrzycy, Kotlina Dzierżoniowska i Góry Kamienne. Stanowi jedno z najstarszych pasm w polskich górach i najstarsze w Sudetach. To mocno zalesione góry, które oferują ładne widoki w miejscach, w których teren został zmieniony przez człowieka. Mają swój specyficzny klimat i są bardzo malownicze.
Atrakcje w Górach Sowich
W Górach Sowich na dzieci czeka masa atrakcji. To nie tylko propozycje pięknych wycieczek, ale podziemne miasta, zamek Książ, zapora nad Jeziorem Bystrzyckim.
Podziemne Miasto Osówka
Podziemne Miasto Osówka, jedna z największych atrakcji w Górach Sowich. Miasto powstało w ramach Kompleksu Riese w 1943 roku, a budowę nadzorowała Organizacja Todt. Uważa się, że miasto było nadzieją nazistów na przetrwanie II wojny światowej. To ogromny podziemny system korytarzy i hal, który wchodzi w skład Tajemniczych Podziemi. Do dziś nie wiadomo, dlaczego naziści je zbudowali: czy miały one stanowić dla nich schronienie, miejsce do ukrycia zagrabionych skarbów czy też do budowy nowej broni.
Zamek Książ
Zamek Książ to jeden z większych zamków w Polsce, który skrywa wiele tajemnic. Znajduje się w wałbrzyskiej dzielnicy Książ i zalicza się go do jednego z 7 cudów Polski. Usytuowany na wysokości 395 m n.p.m. wśród lasów stanowi fortecę jak z bajki. Zamek oferuje nie tylko zwiedzanie pięknych sal balowych, jadalni czy gabinetów, ale również średniowiecznej wieży czy podziemi. Według legend to w podziemiach zamku kryje się Złoty Pociąg.
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie z zaporą w Zagórzu Śląskim to jedna z ważniejszych atrakcji Gór Sowich. Szerokie na 400 metrów i długie na ponad 3 kilometry jezioro stanowi malowniczą bazę dla turystów, w której można wypocząć od górskich wędrówek. Jezioro oferuje kajaki, rowerki wodne, jest też miejsce, w którym spragnieni ochłody turyści mogą się wykąpać.
Czytaj: Wyciąg na Kopę z dzieckiem. Jak dojechać kolejką na Kopę?
Szlaki w Górach Sowich
Wycieczki w Górach Sowich to przede wszystkim piękne i malownicze wycieczki, na trasach dostosowanych do dzieci. Co warto zobaczyć?
Szlak na Przełęcz Jugowską
Szlak na Przełęcz Jugowską (801 m n.p.m.) to propozycja dla rodzin małych dzieci. Jest to łagodna trasa, którą spokojnie można przemierzyć z przedszkolakami i która oferuje ładne widoki. Jest też dobrze skomunikowana, a auto można zostawić na parkingu tuż przed wejściem na szlak.
Szlak na Stok Rymarz
To propozycja dla rodzin z najmniejszymi dziećmi. Szlak na Rymarz (913 m n.p.m.) jest prosty, dobrze ubity, oferuje ładne widoki i możliwość wypoczynku pod schroniskiem PTTK „Zygmuntówka”.
Szlak na Wielką Sowę
Szlak na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.) to wejście na szczyt zaliczany do Korony Gór Polski. Trasa nie jest trudna, dlatego można zdobyć tę górę z dziećmi i wpis do książeczki Korony Gór Polski. Na szczycie znajduje się rzeźba sowy oraz wieża widokowa. Aby wejść na Wielką Sowę z dzieckiem, warto wybrać szlak z Przełęczy Jugowskiej, który przejdziemy w ciągu 1,5-2 godzin. Jest on łatwy i nie wymaga wielu trudnych podejść. Z Wielkiej Sowy rozciąga się przepiękna panorama na Góry Sowie i Sudety.
Noclegi w Górach Sowich
Jeśli wybieracie się do Gór Sowich, warto poszukać noclegów w pobliżu najważniejszych atrakcji. Na uwagę zasługują miejscowości Kolce, Głuszyca Górna, Sierpnica, Glinno czy Zagórze Śląskie.
Czytaj: Beskid Śląski z dzieckiem. Co warto zobaczyć radzi mama Antka i Kajtka