Ośrodki narciarskie w Polsce i w Europie: do których warto się wybrać?

2016-02-01 12:06

Zimą coraz chętniej wybieramy się z dziećmi do ośrodków narciarskich w Polsce, ale również poza jej granicami. Dlatego przedstawiamy ranking najlepszych tego typu miejsc, który pomoże wam w wyborze najbardziej odpowiedniego celu wypoczynku.

narty

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Do ośrodków narciarskich w Polsce i w Europie można wybrać się już z kilkuletnim dzieckiem.

Spis treści

  1. Ośrodki narciarskie w Polsce: które uznano za najlepsze?
  2. Ośrodki narciarskie w Polsce i w Europie: które są najlepsze na Starym Kontynencie?

GoEuro to wyszukiwarka połączeń na terenie Europy. Serwis ogłosił niedawno zestawienie 100 najlepszych ośrodków narciarskich na Starym Kontynencie. Ocenione zostały one między innymi pod względem stosunku jakości do ceny, łatwosci dojazdu czy après-ski, czyli wszelkich rozrywek, poza samymi stokami, dostępnych w kurortach. W zestawieniu znalazło się również 5 ośrodków z Polski. Poznajcie więc najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce i w Europie!

>>Przeczytaj również: Narty dla dziecka - od kiedy zacząć naukę, na co zwrócić uwagę przy zakupie nart, jak wybrać instruktora?>>

Ośrodki narciarskie w Polsce: które uznano za najlepsze?

W rankingu znalazły się dobrze znane miejsca w Polsce. Na pozycji 34. Zieleniec Ski Arena, na 50. Białka Tatrzańska, natomiast Zakopane Harenda na 55. miejscu, Szczyrk na 62. i Jaworzyna Krynicka na 64. Polskie ośrodki zostały docenione przede wszystkim za niskie ceny oraz bogatą ofertę atrakcji dla rodzin z dziećmi.

Najwyżej oceniony z ośrodków narciarskich w Polsce - Zieleniec Ski Arena - to największa tego typu atrakcja na Ziemi Kłodzkiej. Ośrodek znajduje się na zboczach Gór Orlickich, które sąsiadują z Górami Bystrzyckimi. Panuje tam zbliżony do alpejskiego klimat - układ ciśnieniowy mas powietrza zmusza organizm do większej produkcji czerwonych ciałek krwi.

Kolejny dobrze oceniony ośrodek narciarski w Polsce to ten w Białce Tatrzańskiej. Kotelnica Białczańska, Bania i Kaniówka cieszą się wśród wypoczywających zimą Polaków największą popularnością. Ośrodek w rankingu zajął 50. miejsce, jednak pod względem atrakcji oferowanych dla całej rodziny znalazł się na miejscu 18.

Trzecie miejsce na podium wśród ośrodków narciarskich w Polsce przypadło Zakopanemu Harendzie. Ośrodek oferuje zespół tras narciarskich, wyciągów i tras snowboardowych. Odwiedzający to miejsce mogą liczyć na udział w licznych imprezach towarzyszących: koncertach, zawodach dla amatorów i profesjonalistów.

W pierwszej setce najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce i w Europie znalazał się również Szczyrk - popularne miejsce aktywnego wypoczynku w województwie śląskim - oraz Jaworzyna Krynicka - w Beskidzie Sądeckim.

>>Przeczytaj również: Dwulatek na nartach - dlaczego nie? Kiedy najlepiej zacząć naukę jazdy na nartach?>>

Ośrodki narciarskie w Polsce i w Europie: które są najlepsze na Starym Kontynencie?

Na czele listy najlepszych ośrodków narciarskich w Europie znalazł się austriacki St. Anton am Arlberg, który to zdobył wysokie noty w każdej z kategorii: ceny, stosunek jakości do ceny, łatwość dojazdu, atrakcje dla rodzin oraz après-ski.

Według najnowszego rankingu narciarskiego GoEuro, podsumowującego 100 najlepszych ośrodków narciarskich W Europie, w Austrii znajduje się sześć z najlepszej dziesiątki.

Ośrodki narciarskie w Polsce i w Europie: które są najdroższe?

W tej kategorii przodują ośrodki szwajcarskie, zajmując pierwszych pięć miejsc zestawienia. Za najdroższy uznany został Zermatt, gdzie karnet jednodniowy kosztuje 317 zł. Jednak w tej cenie zawiera się 360 km tras, a także szeroka oferta innych narciarskich udogodnień i rozrywek.

Ośrodki narciarskie w Polsce i w Europie: które są najtańsze?

Prym w tej dziedzinie wiedzie Europa Wschodnia. Za jednodniowy karnet w Bjelašnicy, w Bośni i Hercegowinie, zapłacimy 74 zł od osoby. Ośrodki w tej części kontynentu zyskują na popularności wśród podróżnych, szukających nowych doświadczeń kulturalnych i światowej klasy stoków w przystępnych cenach.

Ośrodki narciarskie w Polsce i w Europie: które są największe?

Największym ośrodkiem jest włoskie Sestriere, z blisko 400 km tras narciarskich. Jest to idealne miejsce zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, którzy chcą spróbować swoich sił na rozległym terenie.

>>Przeczytaj również: Na narty z dzieckiem - kompendium rodzinnych nart>>

Ośrodki narciarskie w Polsce i w Europie: które są najłatwiej dostępne?

Nie do wszystkich ośrodków łatwo się dostać. Był to zatem jeden z kluczowych wyznaczników, branych pod uwagę w trakcie tworzenia rankingu. Niekwestionowanym zwycięzcą jest St. Anton am Arlberg w Austrii, który zasłużył na pierwsze miejsce ze względu na swoją dobrą siatkę połączeń. Jednak na uwagę zasługuje również Krvavec w Słowenii, położony tylko 5,5 km od dworca kolejowego, a także w pobliżu dwóch lotnisk.

Ośrodki narciarskie w Polsce i w Europie: które są najbardziej przyjazne rodzinie?

W Alpach znajdziemy ośrodki najbardziej przyjazne rodzinnym wyjazdom, oferujące szeroką gamę udogodnień dla rodzin z dziećmi. Na szczycie rankingu znajduje się Adelboden w Szwajcarii, doceniony za swoje tereny narciarskie, stoki saneczkowe, lodowiska i kina.

Ośrodki narciarskie w Polsce i w Europie: Après-Ski

Połączenie ekskluzywnych hoteli, ośrodków SPA, restauracji odznaczonych gwiazdką Michelin, i oczywiście jakości stoków i tras narciarskich, sprawiło, że austriacki ośrodek Ischgl został uznany za najlepsze miejsce na narty w Europie.

Aby stworzyć ranking, zweryfikowano ośrodki narciarskie w 19 państwach, biorąc pod uwagę 30 kryteriów, które pozwoliły wybrać najlepsze 100. W celu zdefiniowania naszych kryteriów przeanalizowano nie tylko oficjalne strony internetowe ośrodków narciarskich, ale również przygotowane przez podróżnych relacje i dane specjalistów z tej branży.

Ranking powstał w oparciu o 4 kryteria: stosunek jakości do ceny, łatwość dojazdu, atrakcje dla rodzin oraz après-ski, które można sortować niezależnie od siebie. Ranking zawiera oczywiście także wynik ogólny, który powstał w oparciu o kombinację wszystkich wskaźników.