Spis treści
Długa, forsowna podróż może być przyczynną kłopotów. Dlatego przed wyjazdem starannie zaplanuj trasę i wybierz odpowiedni środek lokomocji. Który będzie najlepszy? To zależy od tego, dokąd się wybierasz i ile czasu będzie trwała podróż.
Samochód
W ciąży nie musisz rezygnować z jazdy samochodem, tym bardziej że jest to w tym okresie najwygodniejszy środek lokomocji. Pamiętaj jednak o kilku ważnych zasadach:
- Przemyśl trasę, jaką zamierzasz jechać - unikaj wyboistych, bocznych dróżek – silne wstrząsy źle wpłyną na twoje samopoczucie, mogą też wywołać komplikacje. Omijaj również centra miast w godzinach szczytu, bo korki i wzmożona ilość spalin nie są dla kobiety w ciąży wskazane, poza tym w razie nagłych komplikacji w korku trudniej byłoby uzyskać szybką pomoc. Lepiej nadłożyć drogi i dotrzeć na miejsce nieco później, niż narazić siebie i malucha.
- W samochodzie koniecznie zapinaj pasy. Choć ten obowiązek nie dotyczy kobiet w ciąży z widocznym brzuszkiem, lepiej zrezygnuj z tego przywileju. Odpowiednio zapięte pasy to najlepsze zabezpieczenie i dla kobiety w ciąży, i dla maleństwa. Pasy trzeba wyregulować, by nie były ani zbyt luźne, ani za ciasne. Zapinaj je tak, by dolna część pasa leżała pod brzuchem, górna zaś – nad mostkiem. Ułatwi ci to specjalny adapter do pasów.
- Nie demontuj poduszki powietrznej, bo nie stanowi ona żadnego zagrożenia, a chroni ciebie i dziecko tak samo skutecznie jak każdego innego pasażera.
Zobacz też: Jak bezpiecznie jeździć w ciąży, czyli 9 miesięcy za kierownicą
Mama za kierownicą
Samochód możesz prowadzić do 32. tygodnia ciąży – potem przesiądź się na fotel pasażera. Po pierwsze, brzuch jest wtedy tak duży, że utrudnia manewrowanie, często także jest uciskany przez kierownicę. Po drugie, ruchy dziecka są już wtedy na tyle silne, że mogą łatwo odwrócić twoją uwagę od tego, co się dzieje na drodze. Po trzecie wreszcie, w razie stłuczki albo wypadku kierownica i poduszka powietrzna mogą zagrozić maluchowi – czasem wystarczy niewielki uraz, by odkleiło się łożysko. Ważna jest także pozycja, w jakiej siedzisz. Fotel powinnaś ustawić tak, by kierownica nie uciskała brzucha, a jednocześnie byś mogła swobodnie dosięgnąć do pedałów. Pamiętaj także, że kobieta w ciąży po maksymalnie dwóch godzinach prowadzenia samochodu powinna zrobić sobie dziesięciominutową przerwę na rozprostowanie nóg. Wysiądź z samochodu, pospaceruj, zrób krążenia ramionami, głęboko odetchnij. Lepiej nie prowadzić samochodu dłużej niż cztery godziny w ciągu dnia (ze względu na duże ryzyko zakrzepicy żył). Dlatego jeśli na urlop wybierasz się samochodem, koniecznie zapewnij sobie pomoc zmiennika, który w razie potrzeby zastąpi cię za kierownicą.
Mama jako pasażer
Jeśli nie prowadzisz, usiądź na tylnym siedzeniu. Fotel obok kierowcy to – jak wynika z policyjnych statystyk – najbardziej zagrożone miejsce w samochodzie – w razie wypadku najczęściej cierpią pasażerowie siedzący przy prowadzącym. Zapnij pasy i rozprostuj nogi. Jeśli jedziesz tylko z partnerem, przednie siedzenie przesuńcie maksymalnie do przodu, żebyś miała dużo miejsca na nogi. Zabierz do samochodu małą poduszkę, którą podłożysz sobie pod plecy – będzie ci wygodniej.
Pociąg
Kolej to drugi, po samochodzie, środek lokomocji polecany kobietom w ciąży. W wagonie łatwo rozprostujesz nogi, a jeśli współpasażerom to nie przeszkadza, możesz oprzeć je na siedzeniu naprzeciwko. Unikaj jednak podróży pociągiem w szczycie sezonu, bo w tłoku nietrudno o uraz. Koniecznie wykup miejscówkę, a jeśli podróżujesz nocą – kuszetkę. Podróż pociągiem ma tylko jeden minus: w razie nagłych komplikacji bardzo trudno o szybką pomoc lekarską.
Autokar
To, niestety, zły pomysł. Wadą autokarów jest to, że rzędy foteli są zbyt blisko siebie i nie sposób rozprostować nóg. Takich sytuacji powinnaś unikać, bo grożą zapaleniem żył, zakrzepami i obrzękami. Poza tym w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, często trzeba korzystać z toalety (teoretycznie są one w wielu autokarach, ale w praktyce różnie z tym bywa). Wreszcie – brak odpowiedniej wentylacji czy drgania odczuwalne podczas jazdy autokarem mogą pogorszyć samopoczucie bądź powodować chorobę lokomocyjną. Gdy nie masz wyboru i musisz jechać autokarem, kup miejsce w środkowej części pojazdu (tam wibracje są najmniejsze). Jeśli istnieje taka możliwość, wybieraj autokary ekspresowe (by podróż nie trwała zbyt długo) i podczas jazdy rozłóż siedzenie. Przed wyjazdem warto także założyć specjalne podkolanówki antyżylakowe, które zmniejszają ryzyko powstawania obrzęków i zakrzepów.
miesięcznik "M jak mama"