Śpiwory puchowe - zagrzeją miejsce

2008-06-06 15:54

Śpiwór puchowy jest lekki, ciepły i poręczny. Może stać się twoją podróżną kołdrą na lata. Puch jest najlepszym materiałem ocieplającym. W wypełnionym nim śpiworze będzie ci cieplej niż w o wiele cięższym i grubszym śpiworze syntetycznym. Dlatego puch wykorzystuje się tak chętnie w turystyce, alpinizmie i na wyprawach ekstremalnych, gdy liczy się każdy gram i każdy centymetr sześcienny.

Śpiwory puchowe - zagrzeją miejsce

i

Autor: Jupiterimages

Puch ma tylko dwie wady. Po pierwsze, gdy zwilgotnieje, obniżają się jego właściwości izolacyjne w stopniu większym niż w niektórych wypełnieniach syntetycznych. Po drugie, zamoczony i źle przechowywany nieprzyjemnie pachnie. Ten ostatni niekorzystny efekt został jednak ostatnio znacznie zmniejszony. Puch jest selekcjonowany, sterylizowany w 120°C, prany i odtłuszczany. Poprawia to jego zapach i zmniejsza ryzyko rozmnażania się mikroorganizmów powodujących alergie.

Wybór określonego modelu nie jest rzeczą prostą. Śpiwór puchowy, choć na to nie wygląda, jest jedną z najbardziej skomplikowanych części wyposażenia turysty. Wiele jego właściwości jest wyrażonych liczbowo w postaci tajemniczych parametrów. Do jego kupna potrzebna jest pewna porcja wiedzy, bez której ani rusz. Aby ją posiąść, wystarczy przeczytać nasz poradnik.

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie

  • Wybierz zakres temperatur... w jakich śpiwór ma być używany. Jeśli zamierzasz nocować latem na dworze (lub w namiocie), wybierz model zapewniający komfort w okolicach 0°C. Nawet w sierpniu temperatury potrafią spadać nocą do zera. Taki śpiwór będzie dobry również do spania pod dachem (na przykład w schronisku). Jeśli zamierzasz spać zimą na dworze (lub w namiocie), wybierz model zapewniający komfort od -10 do -20°C. W ostateczności docieplisz się kurtką puchową.
  • Zwróć uwagę na wartość cui (cuin). Dobry puch jest lekki, ciepły i sprężysty - nawet po zgnieceniu wraca do dawnej objętości. Masz wrażenie, że jest go dużo, mimo że faktycznie jest go niewiele. Sprężystość (puszystość) wyraża się we współczynniku cui (lub cuin). Doskonałe produkty mają co najmniej 650 cui.
  • Wybierz 90/10. Ptasie pióra mają ostro zakończone stalówki, które przebijają powłokę śpiwora i wydostają się na zewnątrz. Prawie nie grzeją i są w zasadzie niepotrzebne (niektórzy twierdzą, że rozbijają puch, choć to teoria dyskusyjna). Puch natomiast nie ma stalówek - wyglądem przypomina śnieżkę. Sprawia, że śpiwór jest lekki i ciepły. Ponieważ pióra trudno dokładnie oddzielić od puchu, przynajmniej 10 proc. z nich zostaje w produkcie. Stosunek puchu do pierza 90/10 to pewne zło konieczne i najlepiej wybierać produkty o tym współczynniku (lepszy jest rzadkością). Stosunek 50/50 charakteryzuje bardzo słabe jakościowo produkty.
  • Przyjrzyj się szwom. W najsłabszych produktach szwy przeszywają (pikują) obie powłoki śpiwora i spinają je tak, że powstają na szwie strefy zimne - miejsca bez puchu. Wybierz model, w którym powłoki nie są pikowane, tylko przedzielone łącznikami. Taki śpiwór zbudowany jest z komór o różnych kształtach: prostokątnych, kasetonowych, gontowych, pojedynczych, podwójnych etc. Różnią się one efektywnością termiczną, lecz wystarczy, że będziesz wiedział, że wszystkie rodzaje komór są dużo lepsze od pikowań.
  • Sprawdź rozmiar, objętość i wagę. Oczywiście kup śpiwór, który pasuje na ciebie. Za krótki będzie niewygodny, a zbyt długi trudny do ogrzania. Sprawdź, jak wielki jest worek po spakowaniu (czy śpiwór się dobrze kompresuje). Jeśli nie planujesz wspinaczki na Everest, nie przejmuj się wagą. Wszystkie puchowe są lekkie. O wiele większe znaczenie ma waga samego puchu, który jest drogi i każde 100 gramów zwiększa cenę o ok. 40 zł (w firmie Yeti tyle kosztuje dopchanie śpiwora puchem 700 cui, 80 zł w przypadku rewelacyjnego puchu "Diament" 860 cui). Zwróć uwagę, ile puchu dostajesz za swoje pieniądze.
  • Sprawdź materiały. Wybieraj śpiwory z materiałów syntetycznych - nylonu lub poliestru. Szybko odprowadzą wilgoć (jeśli się spocisz) i szybko wyschną. Najbardziej znanym puchoszczelnym materiałem jest nylonowy pertex. Występuje w czterech podstawowych wersjach: słynny Pertex 4, Macrolight, superlekki Quantum i najwytrzymalszy, powlekany żywicą Endurance. Ten ostatni ma również zwiększoną odporność na wodę (3000 mm kolumny wody).
  • Zwróć uwagę na konstrukcję. Do turystyki z plecakiem najlepiej nadają się mumie: lżejsze od tradycyjnych kopert, zajmujące mniej miejsca i cieplejsze (łatwiej ogrzać je własnym ciałem). Jeśli zależy ci na wygodzie, wybierz model z długim suwakiem, a gdy bardziej na komforcie cieplnym - z krótkim suwakiem i koniecznie z kołnierzem termicznym oraz listwą termiczną wzdłuż suwaka. Możesz przyjrzeć się śpiworom, które mają dodatkowo ocieplone (grubsze) komory przy strefach ciała szczególnie narażonych na przemarznięcie.
  • Kaptur powinien dokładnie opinać głowę, a ściągacze pracować bez zarzutu. Sprawdź kilka razy, czy suwak łatwo chodzi i czy materiał się w niego nie wcina.
miesięcznik "Podróże"