Najlepszy czas na podróż samolotem w ciąży to drugi trymestr ciąży, co uwzględniają również przepisy linii lotniczych.Ale zasady poszczególnych linii lotniczych mogą się różnić, dlatego, jeśli wybierasz się w podroż samolotem podczas ciąży, lepiej sprawdź regulamin linii, którymi lecisz.
Spis treści
Najlepszy czas na latanie samolotem w ciąży
W pierwszych trzech miesiącach ciąży duże zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania mogłyby niekorzystnie wpłynąć na kształtujące się organy dziecka.
Z kolei w trzecim trymestrze ciąży duży brzuszek sprawia, że pobyt w samolocie staje się niezbyt komfortowy, a wykonywanie wielu czynności – utrudnione. Fotele w samolocie nie są najwygodniejsze, nie można ich zbyt mocno opuszczać do pozycji leżącej, a już w ogóle jest to zabronione podczas procedury startu i lądowania.
Długa podróż samolotem w ciąży na siedząco może nasilać złe samopoczucie i powodować kłopoty z krążeniem, może dojść nawet do przedwczesnego porodu. Dlatego w regulaminach przewoźników znajdują się konkretne zapisy dotyczące możliwości podróżowania samolotem w czasie ciąży – warto o nie dopytać linie lotnicze, z których zamierzasz skorzystać.
Czytaj również: Bezpieczne podróżowanie SAMOCHODEM W CIĄŻY
Paszport dla dziecka – jak go uzyskać? Ile czasu czeka się na paszport dla dziecka?
Zaplanuj podróż z dzieckiem. Co zabrać na bagaż podręczny dla dziecka do samolotu?
Przepisy linii lotniczych donośnie podróżowania w ciąży
- Air France
Linie nie wymagają specjalnych zaświadczeń dotyczących możliwości latania w ciąży, jednak rekomendują, by przed lotem udać się do lekarza i uzyskać pozytywną opinię. Radzą też, by unikać podróżowania samolotem w ciąży na tydzień przed planowanym terminem porodu.
- British Airways
Przy przebiegu ciąży bez komplikacji można latać do 36. tygodnia, jeśli jest to ciąża pojedyncza, lub do 32. tygodnia, jeśli to ciąża mnoga. Począwszy od 28. tygodnia ciąży linie proszą o zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podróży samolotem w ciąży.
- EasyJet
Do 27. tygodnia ciąży włącznie można podróżować bez zaświadczenia lekarskiego. Między 28. a 35. tygodniem należy posiadać zaświadczenie wydane przez lekarza lub położną potwierdzające, że stan zdrowia zezwala na odbycie podróży samolotem w ciąży.
Musi być ono z datą nie wcześniejszą niż pięć dni przed datą wylotu. Kobiety od 36. tygodnia ciąży nie mogą odbyć podróży lotniczej z EasyJet.
- Emirates
O ile ciąża przebiega bez żadnych komplikacji i zagrożeń, do 29. tygodnia ciąży możesz zarezerwować lot nie informując nikogo o ciąży. Po 29. tygodnia ciąży, musisz mieć zaświadczenie lekarskie z informacją o potwierdzeniu pojedynczej lub mnogiej ciąży, potwierdzeniu braku komplikacji, szacowanym terminie porodu, najpóźniejszej dacie, do której prawdopodobnie nie wystąpią przeciwwskazania do podróżowania, potwierdzeniu dobrego stanu zdrowia, informację o braku przeciwwskazań do odbycia lotu.
Nie możesz latać po 32. tygodniu ciąży mnogiej lub po 36. tygodniu ciąży pojedynczej.
- Lufthansa
Jeśli nie ma komplikacji w ciąży, można podróżować do 36. tygodnia ciąży lub do ok. 4. tygodnia przed terminem porodu bez żadnego zaświadczenia lekarskiego (z wyjątkiem podróży do Kanady). Dokument pozwalający odbyć lot w późniejszym okresie ciąży może wydać jedynie Centrum Medyczne Lufthansy.
- Norwegian
Latać w ciąży można do momentu, w którym do terminu porodu pozostały cztery tygodnie. Jeśli przelot trwa nie dłużej niż cztery godziny, na pokład mogą zostać wpuszczone ciężarne, których poród ma się odbyć po dwóch tygodniach od daty wylotu. Należy zaopatrzyć się w zaświadczenie potwierdzające bezproblemowy przebieg ciąży i pozytywną opinię lekarza prowadzącego.
- PLL LOT
Kobiety do 32. tygodnia ciąży mogą podróżować za zgodą lekarza prowadzącego bez zaświadczenia. Powyżej 32. tygodnia ciąży wymagane jest wypełnienie odpowiedniego formularza (TUTAJ).
- Ryanair
W przypadku ciąży pojedynczej dozwolone jest podróżowanie do 36. tygodnia ciąży, a w przypadku ciąży mnogiej – do 32. tygodnia. Od kobiet powyżej 28. tygodnia ciąży wymagane jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego lub położnej, potwierdzające, że ciąża przebiega bez powikłań oraz jaka jest przewidywana data porodu. Zaświadczenie musi być wystawionenie wcześniej niż na dwa tygodnie przed wylotem (TUTAJ)
- United Airlines
Przyszłe mamy mogą podróżować do rozpoczęcia 9. miesiąca ciąży bez zaświadczeń lekarskich. Od 9. miesiąca muszą mieć ze sobą specjalne zaświadczenie, wydane krótko przed wylotem przez lekarza ginekologa prowadzącego ciążę z datą spodziewanego porodu, stwierdzeniem, że położnik zbadał kobietę i stwierdził, że jest fizycznie sprawna do podróży lotniczej.
- Wizz Air
Brak możliwości lotu po upływie 34. tygodnia ciąży. Kobiety powyżej 28. tygodnia ciąży muszą posiadać zaświadczenie lekarskie poświadczające zdolność do odbycia podróży samolotem.
miesięcznik "M jak mama"