Majówka to ulubiony czas większości Polaków - dzięki dniom wolnym ustawowo od pracy i kilku dniom urlopu można wygospodarować sobie cały tydzień odpoczynku. Dotyczy to również uczniów, szczególnie tych z liceów, którzy oprócz wolnego od nauki 1 i 3 maja, nie idą do szkoły również w trakcie egzaminów maturalnych.
Dzieci z podstawówki też nie powinny narzekać - w maju są przecież egzaminy ósmoklasistów, które wymagają pustych szkół. Jak wyglądają tegoroczne wolne dni w maju dla uczniów i rodziców?
Spis treści
Długa majówka
Wolne dni w maju rozpoczyna majówka, czyli święta państwowe - 1 maja (święto pracy) i 3 maja (święto Konstytucji 3 Maja). Dni te wypadają w tym roku w poniedziałek i w środę. Większość z nas, która dysponuje jeszcze urlopem, połączy je z wtorkiem, dzięki czemu razem z poprzedzającym majówkę weekendem otrzyma 5 dni wolnego.
Wolne dni w maju dla licealistów
Jeszcze lepiej mają uczniowie liceów i szkół ponadpodstawowych, ale nie maturzyści, którzy zaraz po majówce rozpoczynają matury. Uczniowie klas niematuralnych, oprócz majówki nie będą mieć lekcji w dniach egzaminów, czyli 4, 5 i 8 maja. Ponieważ 6 i 7 maja to weekend, młodzież będzie miała łącznie 10 dni wolnego (29.04-8.05.).
Czytaj również: Lektury z gwiazdką na maturze w 2023 roku. Zobacz, jakie lektury obowiązkowe trzeba przeczytać
Uczniowie będę mieli dłuższe wakacje. Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 przesunięte
Wolne w czasie egzaminów klas 8.
Uczniowie podstawówki po majówce wracają do nauki, ale nie na długo. W dniach 23-25 maja (to wtorek, środa i czwartek) zaczynają się egzaminy kończące szkołę. Szkoła musi być wtedy pusta, więc młodsi koledzy ósmoklasistów mają wolne (istnieje możliwość zaprowadzenia dziecka do świetlicy, ponieważ szkoła ma obowiązek zapewnić dzieciom opiekę).