Ogrody zoologiczne nie są tworzone w celu dostarczania rozrywki, a dla prowadzenia badań naukowych, ochrony gatunków zagrożonych i zapewnienia im niezbędnej opieki. To, że możemy w nich zobaczyć ciekawe gatunki zwierząt, których na co dzień nie sposób spotkać w naszym kraju, to wyłącznie bonus.
Jednam odwiedzenie zoo, może być ciekawym pomysłem na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. W Polsce mamy od wyboru, do koloru ogrodów zoologicznych. Jeśli nie ogranicza nas czas i mamy możliwość dojazdu, to może być się ciężko zdecydować, który odwiedzić. Dlatego przedstawiamy, które z zoo mają najciekawsze zwierzęta.
Ogród zoologiczny w Płocku
Na pierwszy ogień pójdzie zoo w Płocku, gdzie znajdziemy całą masę ciekawych zwierząt. Na wyróżnienie zasługuje jednak seniorka Marta, która jest prawdziwą rekordzistką. Marta jest aligatorem missisipijska, która w maju świętowała swoje 94. urodziny. Aligatory żyją średnio 60 do 70 lat. Co więcej, aligatorzyca jest jednym z najstarszych zwierząt w europejskich ogrodach zoologicznych. Marta jest nie tylko seniorką, ale również gwiazdą filmową. W 1970 roku zagrała rolę krokodyla Hermana w kultowej komedii Andrzeja Kondratiuka "Hydrozagadka".
Zoo w Poznaniu
W poznańskim ogrodzie zoologicznym natomiast będziemy mogli odwiedzić torbacza kowari, który znajduje się na terenie Nowego Zoo. Zazwyczaj występuje on a Australii i jest aktywny głównie nocą.
Zoo Wrocław
Kolejnym ogród zoologiczny warty odwiedzenia znajduje się we Wrocławiu. Jest on jednym z najstarszych zoo w Polsce i jest największy pod względem ilości zwierząt. Żyje tu około 14 tysięcy zwierząt, które reprezentują 1100 gatunków - z czego większość jest na wyginięciu. Ciężko jest więc znaleźć jednego, najciekawszego zwierzaka. Na specjalną uwagę zasługują jednak pantery śnieżne i mgliste. O zachowaniu tych drugich niewiele wiadomo, ponieważ są niezwykle rzadko spotykane, a co więcej świetnie się kamuflują. Ciekawostką jest, że jej uzębienie przypomina charakterystyczne wielkie kły tygrysa szablozębnego. Mają one długość 5 cm, czyli dokładnie tyle, co u 10-krotnie większego tygrysa.
Orientarium w Łodzi
W łódzkim Orientarium możemy natomiast podziwiać największym w Europie wybiegiem dla słoni. Słonie te są największym ssakiem lądowym żyjącym na ziemi i jest niestety obecnie zagrożony wyginięciem. Ciekawostką jest również jedna z największych atrakcji Orientarium, czyli kąpiele słoni. Znajdziemy tutaj również hipopotamy karłowate. Co ciekawe, w czerwcu tego roku po raz pierwszy w historii urodził się tutaj osobnik tego gatunku.
Zoo w Gdańsku
W gdańskim zoo natomiast warto będzie zobaczyć tygrysy amurskie, Są one podgatunkiem tygrysa azjatyckiego. W tym ogrodzie zoologicznym mieszka parka tych tygrysów: Magda i Dominik, którzy są rodzeństwem. Tygrysy są największym ze wszystkich dzikich kotów, więc zobaczenie go jest z pewnością warte wycieczki.