Spis treści
- >> Zabierz rodzinę na wymarzone wakacje za darmo! Weź udział w konkursie Mjakmama24.pl i PLAY i zgarnij voucher o wartości 6 tysięcy złotych! >>
- DISNEYLAND:organizacja wyjazdu
- DISNEYLAND: najdłuższe kolejki
- DISNEYLAND: ceny
- Bezpieczeństwo w DISNEYLANDZIE
- Disneyland: na ile zaplanować wycieczkę?
- Rozrywka w DISNEYLANDZIE
Wycieczka do Disneylandu to marzenie większości dzieci, szczególnie tych, które są miłośnikami pięknych bajek Disneya. Gdy więc udało się nam wykupić wyjazd do tej bajkowej krainy, nasze dzieci przez kilka nocy z wrażenia nie mogły zasnąć. Ostatniej nocy przed wylotem, usnąć nie mogliśmy również my – zastanawiając się, czy wycieczka okupiona wieloma wyrzeczeniami nas nie rozczaruje. Na całe szczęście, wyjazd był spełnieniem marzeń każdego z nas. Naszych dzieci, które mogły osobiście dotknąć bajkowego świata i dać się porwać niesamowitej zabawie. I nas rodziców, którzy odnaleźli w sobie zagubioną dziecięcą beztroskę.
>> Zabierz rodzinę na wymarzone wakacje za darmo! Weź udział w konkursie Mjakmama24.pl i PLAY i zgarnij voucher o wartości 6 tysięcy złotych! >>
DISNEYLAND:organizacja wyjazdu
Wycieczka do Disneylandu nie zalicza się do najtańszych. Można ograniczyć koszty wybierając organizację na własną rękę albo decydując się na tańszy niż samolot środek transportu. W przypadku samodzielnej organizacji potrzebne jest jednak dobre rozeznanie w specyfice takiej podróży. Jeśli organizację powierzymy biuru podróży, nie będziemy musieli się martwić o kwestie formalne (rezerwacje, vouchery, ubezpieczenia, transporty). Organizację wyjazdu najlepiej rozpocząć kilka miesięcy przed wyjazdem – szczególnie, jeśli wyjazd organizujemy sami. Ważne jest zgranie terminów przyjazdu z wolnymi miejscami w hotelu i - jeśli lecimy samolotem - z odpowiednimi lotami. Chcąc zaoszczędzić, warto zacząć od poszukiwania taniego połączenia lotniczego w obie strony i dopiero potem szukać wolnych miejsc w hotelach, których wokół parku jest dużo. Warto wiedzieć, że bilety do parku możemy kupić przed wyjazdem przez internet, co pozwoli nam zaoszczędzić czas na miejscu i uniknąć stania w gigantycznych w sezonie kolejkach. Oprócz zapewnienia sobie transportu do Paryża, trzeba wziąć pod uwagę inne rzeczy. Jeśli lecimy samolotem, z lotniska będziemy musieli się dostać do hotelu. Odległości nie są małe. Z głównego lotniska Paryża - Charles de Gaulle - do Disneyland Resort Park jest ok. 40 km. Pod lotniskami są miejsca postojowe dla specjalnych czerwonych autobusów Disneya, które rozwożą przylatujących do ich hoteli. Autobusy kursują co pół godziny, a vouchery na przejazd także można kupić wcześniej przez Internet. Należy jednak pamiętać, że autobusy wożą tylko do hoteli należących do Disneya, więc jeśli wybraliśmy hotel poza tym obszarem, musimy samodzielnie zapewnić sobie transport z lotniska. To w sumie nie jest trudne, bo Paryż jest świetnie skomunikowany. Szybka kolej TGV kursuje od lotniska, przez centrum miasta, aż do samego Disneylandu. Tańszym rozwiązaniem jest wyjazd samochodowy, choć trzeba się liczyć z tym, że taka podróż z Polski jest długa i męcząca, szczególnie dla małych dzieci. Lecąc samolotem (lot trwa około 2 godzin) unikniemy takiego zmęczenia i od razu będziemy mogli korzystać z rozrywek oferowanych przez park. Disneyland oferuje nam 7 hoteli, każdy w innej bajkowo-filmowej scenerii. Są one położone w różnych odległościach od samego parku i choć prezentują różny standard wypoczynku, nawet w dwugwiazdkowym hotelu jest przytulnie i czysto. Nie trzeba się również martwić odległościami, każdy hotel Disneya oferuje darmowy transport do parku i z parku do hotelu.
1. Pomyśl o jedzeniu dla dziecka. Zabierz ze sobą rzeczy, które się szybko nie psują.2. Wyposaż dziecko w identyfikator. Może to być bransoletka z twoim numerem telefonu.3. Najbardziej oblegane atrakcje zostaw na wieczór – po 17.00 robi się luźniej. Turyści mieszkający w hotelach Disneya mają również możliwość wcześniejszego wejścia do parku (przed resztą odwiedzających). Warto efektywnie wykorzystać ten czas.4. Po parkach najlepiej poruszać się z mapką (dostępna przy wejściu). Zaznacz sobie na niej punkty obowiązkowe, nie chodź po parku bez celu i chaotycznie, bo stracisz cenny czas i przeoczysz najlepsze rzeczy.
DISNEYLAND: najdłuższe kolejki
To, co najmniej mi się podobało jako matce to wieczne kolejki do wszystkiego. Park jest oblegany przez turystów z całego świata. Do jeżdżącej przez 4 minuty kolejki potrafiliśmy czekać nawet godzinę. To czekanie bardzo męczy dzieci, które znudzone muszą spędzać czas bezczynnie w kolejkach. To także duże obciążenie dla nóg. Jedyny plus jest taki, że przed każdą atrakcją w parku jest licznik, który pokazuje nam przewidywany czas oczekiwania. Od naszej decyzji zatem zależy, czy będziemy czekać, czy skorzystamy z mniej obleganej rozrywki.JedzenieWedług mnie to duży minus tego miejsca. Mimo ogromnej ilości restauracji (kilkadziesiąt), niemal w każdej z nich można zjeść to samo. Zazwyczaj to jedzenie typu fast food – pizza, frytki, hamburgery, nuggetsy, hotdogi. Trudno znaleźć coś innego, więc rodzicom małych dzieci radzę wyposażyć się w zapasy słoiczków. Wyjściem jest również wykupienie obiadów w hotelu, choć wiąże się to z koniecznością wychodzenia z parku i wracania do niego po obiedzie. Trudno też znaleźć w parku owoce, niemal z każdej strony atakują nas słodycze, więc warto zabrać ze sobą zdrowsze przekąski.
DISNEYLAND: ceny
Ceny są w euro, więc przeliczanie ich na złotówki bywa „bolesne”. Na terenie parku jest kilkadziesiąt sklepów z rzeczami Disneya – od ubrań, przez zabawki, po rozmaite akcesoria kuchenne i biurowe. Trudno przejść obok takich sklepów obojętne, bo asortyment oczaruje nawet dorosłego, więc warto wygospodarować trochę środków na pamiątki. Wbrew pozorom – najtańsze i najbardziej opłacalne do kupienia są zabawki. Najdroższe są ubrania i akcesoria. Mały dziecięcy t-shirt z Myszką Miki potrafi kosztować 30 euro, bluza ok 40 euro, kubek 10 euro, breloczek 5 euro. Równie drogie jest jedzenie. Posiłek typu frytki + nuggetsy + napój – to koszt około 15 euro, posiłek typu „jedz ile chcesz” to 30 euro, sama woda 0.5 l – 3 euro, popcorn 4 euro.Udogodnienia Disneyland zaskakuje czystością i estetyką. Cieszy również organizacja. Niemal na każdym kroku mamy widoczne toalety, przystosowane dla niepełnosprawnych oraz matek z malutkimi dziećmi. Toalety są wyposażone w przewijaki, niektóre mają nawet nocniki i małe sedesy. Dobrą rzeczą jest wypożyczalnia uniwersalnych wózków, nawet dla kilkuletnich dzieci. Pozwala to odpocząć dziecięcym nogom w trakcie podróży po parku, a rodzicom odetchnąć od noszenia na rękach swoich zmęczonych pociech. Nie ma też problemu z pozostawianiem wózków, bo przed wejściem do każdej atrakcji w Fantasylandzie są wydzielone specjalne parkingi dla tych „pojazdów”. Z racji tego, że w takim parku nie trudno się zgubić, w Disneylandzie jest specjalne miejsce, w którym rodzice mogą odnaleźć zagubione pociechy. To taki punkt spotkań, do którego są odprowadzane pozostawione bez opieki dzieci. Nie trzeba się również martwić o zakupy. Jeśli kupiliśmy coś dużego i nie chcemy tego ze sobą nosić, można oddać je do darmowego depozytu w sklepie. Na terenie parków i restauracji bez przeszkód dogadamy się po angielsku, włosku, niemiecku, no i oczywiście - francusku.
Bezpieczeństwo w DISNEYLANDZIE
Park jest monitorowany i bezpieczny. Przed niektórymi atrakcjami wiszą ostrzeżenia, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona dana rozrywka. Obsługa pilnuje również, by na teren atrakcji nie dostały się zbyt małe dzieci. Rozrywki dla najmłodszych dzieci są wyposażone w specjalne pasy bezpieczeństwa, a obsługa obserwuje i reaguje, gdy dzieje się coś niepokojącego. Zanim wejdziemy do parku – jesteśmy również sprawdzani, czy nie wnosimy do niego niebezpiecznych przedmiotów . Kontrola bagażu jest dość skrupulatna. Po parku chodzi również liczna obsługa, chętna do pomocy w każdej sytuacji. Disneyland to gwarancja udanych i niezapomnianych wakacji dla każdego. Zaplanowanie wyjazdu odpowiednio wcześniej, zasięgnięcie opinii o tym miejscu, a także zorientowanie na promocje lotnicze i hotelowe mogą przybliżyć realizację dziecięcych marzeń.
Disneyland: na ile zaplanować wycieczkę?
Liczba dni pobytu w Paryżu zależy od nas, choć sugeruje się, by na sam park poświęcić co najmniej 3 dni, a najlepiej 4. Ogromny teren, masa atrakcji oraz konieczność długiego oczekiwania sprawiają, że nie da się skorzystać w ciągu krótkiego czasu ze wszystkiego. Dobrze jest więc pomyśleć o tym planując podróż. Warto również zaplanować krótką wycieczkę po samym Paryżu. Odległość od Parku jest niewielka, można samodzielnie pojechać do centrum koleją albo autobusem lub wykupić na miejscu wycieczkę z przewodnikiem. Jeśli zaś chodzi o optymalny termin wyjazdu, najbardziej popularny czas na wyjazd to wakacje, więc trzeba się liczyć z tym, że trafimy na tłumy z całego świata. Najlepiej więc jest jechać poza wakacjami i omijać weekendy.Wyjazd do Disneylandu oferuje wiele biur podróży, są nawet takie, które specjalizują się tylko w organizowaniu rodzinnych wyjazdów do parków rozrywki. Wyjazd z pomocą biura jest korzystniejszy dla tych, co nie znają Francji, mają problem z porozumiewaniem się z w obcym języku albo nie chcą zaprzątać sobie głowy samodzielnym załatwianiem formalności. Biuro podróży ustali z nami termin, znajdzie dla nas miejsca w hotelu, zarezerwuje pobyt, wykupi wejściówki do parku, vouchery na transporty i bilety lotnicze. W biurach ponadto zdarzają się promocje, na których można sporo zaoszczędzić. Plusem są również ubezpieczenia, które są tam oferowane, co w przypadku podróży z dziećmi jest niezwykle istotne. Biura podróży oferują pakiety 3- lub 4-dniowe. Ich koszt zależy od standardu hotelu oraz terminu wyjazdu. Średnio koszt przelotu i pobytu dla 4-osobowej rodziny waha się pomiędzy 4,5 a 6 tys. złotych.
Rozrywka w DISNEYLANDZIE
Sam Disneyland to rozrywkowy kompleks. Zaliczają się do niego dwa Parki – Disneyland Park i Walt Disney Studios. Do tego dochodzi jeszcze Disney Village, czyli kraina restauracji i sklepów. Kupując bilet wstępu, mamy wejście do każdego z tych miejsc. Potrzeba jedynie czasu, by zwiedzić wszystko. A ten jest tutaj na wagę złota. Disneyland Park jest największy. Podzielony jest na 4 krainy tematycznie nawiązujące do bajek i filmów Disneya. Mamy więc Adventureland – krainę Indiany Jonesa, Robinsona i Piratów z Karaibów. Jest i Frontierland – kraina Dzikiego Zachodu z indiańską wioską i górskimi kolejkami. Po drugiej stronie parku jest Discoveryland czyli świat kosmosu, robotów i przyszłości, w którym królują takie bajki jak: Toy Story czy Kapitan Nemo. Największą popularnością cieszy się jednak Fantasyland czyli kraina klasycznych bajek Disneya – Kopciuszka, Pinokia, Alicji w krainie czarów, Pięknej i Bestii, Śpiącej Królewny i wielu innych. Ta część parku jest zazwyczaj wypełniona najmłodszymi dziećmi, dla których przygotowano mnóstwo atrakcji – bezpieczne kolejki, pływające łódki, karuzele, labirynty, zamki i wiele innych. Największą frajdę mają dziewczynki, które mogą spotkać się tam z ulubioną księżniczką, zrobić sobie z nią zdjęcie, a nawet zjeść z nią królewski posiłek. Cały park jest bajkowy i wchodząc do niego ma się wrażenie wejścia w zupełnie inny świat. Po parku chodzą postacie z bajek, z którymi można zrobić sobie za darmo zdjęcie lub wziąć autograf. Ponieważ na terenie sprzedają również stroje bajkowych bohaterów, mnóstwo małych dzieci chodzi po parku w przebraniach. Nie dziwią nikogo małe Śnieżki, Roszpunki czy Kopciuszki biegające między nogami, czy też mali kowboje i roboty jadący w wózkach i strojący groźne miny. Jedną z największych atrakcji jest znany wszystkim z logo Disneya – zamek śpiącej królewny, który z bliska wygląda równie bajecznie jak w telewizji. Do zamku można wejść i zwiedzić jego wnętrza. Jednak to, na co się w Disneylandzie czeka to parada Disneya. W tym roku przypada 20lecie parku, więc i parada jest wyjątkowa. Równo o godzinie 19tej przez park przejeżdżają platformy z niemal wszystkimi bajkowymi postaciami, które tańczą i śpiewają pozdrawiając gości. To wielka atrakcja dla dzieci, które z bliska mogą zobaczyć swoich ulubionych bohaterów, a niektórym nawet uścisnąć dłoń. Drugą niezwykle popularną rzeczą są wieczorne pokazy fajerwerków i świateł połączone z tańcem fontann. Wszystko to dzieje się po zmroku, wówczas zamek zostaje oświetlony i zaczyna się zapierające dech w piersiach multimedialne show.Walt Disney Studios to park trochę mniejszy od Disneylandu, ale równie atrakcyjny. Nawiązuje on do Disneyowych produkcji, sposobów ich powstawania i używania w nich efektów specjalnych. Będąc tam można iść na seans filmowy albo spędzić czas na zabawie np. jeżdżąc samochodami z bajki Auta lub wybierając się w podwodną podróż z Żółwikiem Sammym. Ten park obfituje w atrakcje również dla dorosłych. Wyrzutnie, spadające windy, ogromny rollercoaster czy pirotechniczne pokazy z udziałem aut to tylko mały wycinek tego, co oferuje to miejsce.