Spis treści
- Wakacje bez dzieci - tak czy nie? Nie pytajcie o radę
- Co brać pod uwagę, planując wakacje z lub bez dzieci?
Opinie na temat wakacji bez dzieci są wyraźnie podzielone: od „rodzicom też się coś należy” do „wyrodnej matki”. Zobacz od czego to zależy. Zastanów się też, czy jesteś gotowa na wyjazd bez dzieci i czy nie będziesz za nimi tęsknić.
Wakacje bez dzieci - tak czy nie? Nie pytajcie o radę
Opinie osób trzecich nie pomogą nam znaleźć odpowiedzi na pytanie, czy na urlop pojechać z dziećmi, czy też nie – stanowiska i interpretacje są tak różne, że prędzej doprowadzą do kłótni, niż do faktycznej pomocy w podjęciu decyzji. Przykładem tego, jak różnie można traktować te kwestie, są wypowiedzi dwóch mam – Ilony i Zuzanny.
Ilona jest matką dwójki dzieci i nie wyobraża sobie urlopu bez dzieci. Argumentuje to w taki sposób: - Już kiedy planowaliśmy z mężem nasze dzieci oczywiste było dla mnie, że ich obecność nieodwracalnie zmieni nasze życie – podkreśla Ilona. – Teraz, kiedy maluchy mają 3 i 5 lat, nie wyobrażam sobie, żebym nagle nabrała ochoty na „przerwę” od nich – bo szczerze mówiąc, tak odbieram takie osobne wakacje.
Nie rozumiem, dlaczego nie mielibyśmy jechać całą rodziną, dlaczego miałabym pozbawiać moje dzieci cudownych chwil, wspaniałej zabawy, nie dzielić się radością wakacji w nowym miejscu. Jesteśmy rodziną, a nie „parą, która czasem ma dzieci, a czasem nie”. Gdyby zależało mi na swobodnym leżeniu na plaży, nie planowałabym dzieci. Coś za coś – dodaje mama Igi i Krzysia.
Zupełnie inaczej interpretuje tę kwestię Zuzanna, mama 3-letniego Igora: - Śmieszy mnie, kiedy ktoś mówi, że rodzice jadący sami na wakacje to rodzice wyrodni – zauważa Zuzanna. – Patrząc w ten sposób, powinniśmy być nierozerwalni zawsze i wszędzie. Może też pojadę kiedyś na kolonie z moim dzieckiem, bo przecież będzie mi przykro, że on ma ochotę na wakacje bez mamy?
To podejście nieszczere i sztuczne, poza tym zakłada, że dziecku staje się jakaś wielka krzywda. Nic z tych rzeczy. W zeszłym roku pojechaliśmy na wakacje bez Igora, został u babci na tydzień i bawił się świetnie. My nacieszyliśmy się sobą i wierzę, że dla naszego małżeństwa działa to jak lekarstwo. A dziecko potrzebuje szczęśliwych rodziców bardziej niż czegokolwiek na świecie – podkreśla mama Igora.
Czytaj również: Co trzeba zabrać na wakacje z dzieckiem? Lista, rzeczy potrzebnych na drogę i na pobyt
Co robić w wakacje? Propozycje letnich aktywności
Co brać pod uwagę, planując wakacje z lub bez dzieci?
Trudno nie przyznać racji każdej ze stron – dlatego rozpatrując kwestię wyjazdu bez dzieci, nie należy sugerować się tym, co mówią inni, ale swoimi potrzebami i upodobaniami. Jeśli one same są dla was niejasne – przemyśl dokładnie kilka poniższych punktów.
Zabrać dzieci na wakacje czy nie? Zależy, jakie masz plany
Zastanów się, na czym ma polegać wasz wypoczynek. Jeśli planujecie zagraniczny wypad do jednej z dużych aglomeracji, w czasie którego większość czasu będziecie spędzać na zwiedzaniu różnych zabytków, musicie wiedzieć, że dla małych dzieci nie będzie to atrakcyjne. Zmęczone i znudzone maluchy będą rozdrażnione i płaczliwe, a wy zestresowani. Nie tak powinny wyglądać wakacje.
Sprawa wygląda podobnie, gdy chcecie odwiedzić muzea, zobaczyć ważne wystawy lub inne obiekty kultury — tutaj również dzieci mogą zwyczajnie się nudzić. W takiej sytuacji krótki wypad we dwoje, który umożliwi wam zrealizowanie wakacyjnych planów, może być dobrym pomysłem. Idealnie jest, jeśli możecie sobie pozwolić na to, by w wakacje wybrać się na jeszcze jeden urlop w miejsce przyjazne dzieciom. A nawet jeśli nie macie na to środków, to może uda wam się zaplanować kilka wycieczek jednodniowych, wizytę w aquaparku, zoo czy innym miejscu, które będzie stanowiło atrakcję dla maluchów? W ten sposób zachowacie równowagę i będziecie zadowoleni z dokonanego wyboru. Wakacje z wyrzutami sumienia nie są najlepszym rozwiązaniem.
Pomyśl, z kim zostawisz dziecko
Satysfakcjonujące wakacje bez dzieci muszą być pozbawione niepokoju o pociechy. Aby rzeczywiście bawić się dobrze, musicie więc mieć zapewnić maluchom taką opiekę, co do której nie będziecie mieli najmniejszych wątpliwości. Jeśli dzieckiem czy dziećmi ma zająć się schorowana babcia, która sama właściwie potrzebuje wsparcia – zamiast cieszyć się wyjazdem, będziecie ciągle zastanawiać się, jak sobie radzi.
Jeśli będzie to osoba, której twoja pociecha/pociechy nie znają wystarczająco dobrze – uczucie niepokoju będzie wam wyjątkowo silnie doskwierało. Ale gdy do opieki aż „rwą” się dziadkowie, którzy są szalenie stęsknieni, w pełni sprawni i uwielbiani przez maluchy – dlaczego nie?
Przygotowanie dziecka
Wyjazd na dwa tygodnie do Egiptu, gdy dziecko nie zostawało jeszcze pod opieką osób trzecich na dłużej niż cztery godziny to zdecydowanie zły pomysł. Dziecko musi być przygotowane na tego rodzaju nowość. Najlepiej zacząć od jednego „oddzielnego” dnia, potem spróbować „weekendowo”, w końcu wypróbować trzy – cztery dni osobnych wakacji (ale jeszcze bez dalekiego wyjazdu).
Jeśli wszystko przebiega bez większych problemów – świetnie, można próbować. Jeśli dziecko nie ma takich doświadczeń, nie ryzykujcie.
Twoja gotowość do zostawienia dziecka
Bardzo często zdarza się, że to nie dzieci, ale ich rodzice okazują się być nieprzygotowani na oddzielne wakacje. Musicie więc bardzo dokładnie przemyśleć to, czy jesteście w ogóle gotowi i przede wszystkim, czy macie ochotę na osobne wakacje. Nieprzemyślana decyzja może skutkować ciągłymi telefonami do domu, a nawet płaczem w hotelową poduszkę.
W takiej sytuacji nie ma mowy o swobodnym i radosnym wypoczynku. Jeśli więc na samą myśl czujesz niepokój i tęsknotę, zastanów się, czy nie lepszym rozwiązaniem jest po prostu zabranie dzieci i spakowanie do walizki dużej porcji cierpliwości.
Czytaj również: Kiedy można zostawić dziecko samo w domu? Czy kilkulatek może zostać bez opieki dorosłego?