Warszawa: Muzeum Powstania

2008-05-20 12:18

Muzeum Powstania Warszawskiego działa na wszystkie zmysły. Światło, dźwięk i starannie zaprojektowana ekspozycja powodują, że wiedza o powstaniu szybko dociera do umysłu, wyobraźni i serca.

Warszawa: Muzeum Powstania

i

Autor: archiwum redakcji

Przez właz pod moimi stopami widzę, jak w kanale przebiegają ludzie. Jeden z nich zatrzymuje się i przez chwilę patrzy prosto w moje oczy. Potem przechodzę przez kolejne sale muzeum.
Idę wśród huku spadających bomb, przy dźwięku powstańczych piosenek, czuję zapach szpitalnego namiotu. Stąpam po bruku między ścianami porytymi pociskami i emblematami Polski Walczącej. Mogę zajrzeć za mur warszawskiego getta.
Po chwili w okularach fotoplastykonu oglądam historyczne zdjęcia, a w kinie Palladium – fragmenty kronik filmowych.

Muzeum w Warszawie otwarto dopiero w 60. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, ale właśnie dzięki temu jest nowoczesne i intrygujące. W dobie konkurencji z telewizją i internetem znakomicie potrafiło wykorzystać multimedialne nowinki.
Ekspozycja tętni życiem i szybko dociera do wyobraźni, szczególnie młodych widzów. Muzeum należy do takich miejsc, które opisują zdarzenia i doświadczenia sprzed wielu lat językiem współczesnej młodzieży. Nie zapomniano o najmłodszych.

W Sali Małego Powstańca w dni powszednie prowadzone są zajęcia dla przedszkolaków i młodszych uczniów, a w weekendy zamienia się ona w gwarną świetlicę, w której dzieci mogą rysować lub obejrzeć replikę powstańczego teatrzyku lalek.
Zwiedzanie całej ekspozycji trwa około dwóch godzin. Przy pierwszej wizycie warto skorzystać z pomocy muzealnego przewodnika.

Wychodzę z budynku i jestem pewien, że nowoczesne muzea historyczne mają przed sobą ogromną przyszłość. Zawsze będziemy tęsknić za poznawaniem wielkiej historii przez pryzmat osobistych przeżyć.

Adres
Muzeum Powstania Warszawskiego,
ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa
tel. 022 539 79 05, tel. 022 539 79 06
faks 022 539 79 24, e-mail: [email protected]
www.1944.pl

Godziny otwarcia
w poniedziałki, środy i piątki: w godz. 8-18;
w czwartki: w godz. 8 -20;
w soboty i niedziele: w godz. 10 -18
we wtorki jest nieczynne

miesięcznik "Podróże"