Zazwyczaj jest tak: trzeba najpierw zameldować się u opiekuna i wypełnić stosowne oświadczenie, że na czas od-do przejmuje się opiekę nad dzieckiem - do tego potrzebny jest dowód osobisty. Potem dobrze jest załatwić wszystkie "poważne" sprawy. Jeśli przyjechaliście we dwójkę, to jedno może zająć się dzieckiem, a drugie podpytać wychowawcę o to, jak sprawuje się wasza pociecha.
Obejrzyj pokój dziecka, poznaj kolegów i co najważniejsze - wymień brudne ubrania na czyste. Bądź przygotowana na to, że nie zastaniesz idealnego porządku ani w pokoju ani w walizce. Szczególnie ta ostatnia może przedstawiać sobą opłakany widok. I nie jest to do końca wina opiekuna grupy - on ma trudne zadanie - musi lawirować pomiędzy chęcią utrzymania ładu i porządku a koniecznością przestrzegania prawa dziecka do intymności. Poza tym pamiętaj, że na kolonii jest wiele spraw ciekawszych niż sprzątanie i nie zawsze warto robić z tego powodu problem. Jeśli dziecko jest szczęśliwe, to może lepiej sprawę przemilczeć.
Rozrywki specjalne
Jeśli organizatorzy kolonii dopuszczają odwiedziny zarówno w sobotę jak i w niedzielę, to może warto rozejrzeć się za jakimś pensjonatem czy gospodarstwem agroturystycznym, w którym przenocujecie. Gdy macie do dyspozycji nawet tylko jeden dzień, to warto, by był wyjątkowy i na długo zapadł w pamięci waszej pociechy. Zamiast więc spacerować po najbliższej okolicy, którą zapewne wasz milusiński zna już doskonale, spróbujcie postawić na obejrzenie „większego kawałka świata”. Zanim więc wybierzecie się z wizytą do dziecka, sprawdźcie czy w okolicy są jakieś atrakcyjne miejsca do obejrzenia i sprawdźcie, w jakich godzinach można je zwiedzać. Nie zapomnijcie też o chwili wytchnienia – obiedzie, lodach i spokojnej rozmowie o tym, jak żyje się na kolonii.
Trudne rozstanie
W końcu nadchodzi moment, w którym musicie się rozstać. I jest on zawsze nieprzyjemny, często w oczach i dziecka i rodziców pojawiają się łzy. Ale trzeba być twardym i zachować uśmiech. Przecież już za tydzień spotkacie się w domu. Niekiedy pomaga obietnica zrobienia razem czegoś fajnego po zakończeniu kolonii np. jak wrócisz, to pójdziemy do kina, na lody itp. Często organizatorzy kolonii przygotowują w tym dniu specjalne wieczorne atrakcje (bal przebierańców, dyskotekę, ognisko) z nadzieją, że rozproszą one pożegnalne smuteczki.
A gdy chce z wami wrócić
To dość trudna sytuacja, wymagająca od rodziców zachowania spokoju. Przede wszystkim musisz poznać przyczynę – nie zadowalaj się stwierdzeniem „bo tak”. Czasem powód bywa tak błahy, że aż śmieszny. I łatwo dziecku myśl o nagłym powrocie do domu wyperswadować. Zresztą większość konfliktów i spraw, które skłaniają dziecko do wyjazdu z kolonii zwykle łatwo jest rozwiązać przy pomocy zdrowego rozsądku i wychowawców. Jeśli jednak sprawa jest poważna, dotyczy bezpieczeństwa, zdrowia lub grozi dziecku powstaniem głębokiego urazu psychicznego – nie ma co się zastanawiać – trzeba je zabrać do domu.
Rady doświadczonych rodziców
- wyszukajcie w bliższej lub dalszej (ale nie większej niż 100 km od miejsca pobytu dziecka) okolicy ciekawe miejsca do obejrzenia - dzięki temu nie tylko ukoicie tęsknotę za dzieckiem ale przy okazji pokażecie mu większy kawałek świata
- na dwa-trzy dni przed odwiedzinami zapytajcie dziecko czy czegoś nie potrzebuje, możecie też skonsultować się z opiekunem
- bez względu na odpowiedź dobrym rozwiązaniem jest przywiezienie świeżego zestawu ubrań i ręczników
- nie przywoźcie ze sobą wałówki i nie obdarowujcie dziecka workiem słodyczy - może się to skończyć niestrawnością