Choroby paznokci są uciążliwe, ponieważ płytka regeneruje się bardzo wolno. Paznokcie u rąk rosną 0,5- 1,2 mm na tydzień, zaś u stopy dużo wolniej: 0,2-0,5 mm/tydz. Paznokieć na ręce odrastać może 4-6 miesięcy, a u stopy nawet do 18 miesięcy. Z tego też powodu jakiekolwiek choroby paznokci dają o sobie długo znać. Jakie choroby paznokci są najczęstsze i jak sobie z nimi radzić?
Spis treści
- Jak wygląda zdrowy paznokieć?
- Zanokcica
- Grzybica paznokci
- Łuszczyca paznokci
- Leukonychia
- Drożdżyca paznokci
- Krwiak podpaznokciowy
- Onycholiza
- Wrastający paznokieć
- Rozdwajanie się paznokci
- Czerniak
- Inne choroby paznokci
- Jak uniknąć chorób paznokci?
Jak wygląda zdrowy paznokieć?
Długie czy krótkie, w kształcie migdałka czy kwadratowe, jedno jest pewne - każda kobieta chce mieć piękne i zadbane paznokcie. Dlatego też wiele z nas korzysta z usług kosmetyczek, maluje je na różne kolory i stosuje suplementy wzmacniające płytkę paznokciową.
Paznokieć zbudowany jest ze zrogowaciałej płytki, która jest widoczna na zewnątrz i to ona określana jest popularnie jako „paznokieć”, macierzy oraz łożyska. Wokół paznokcia znajdują się zaś wały paznokciowe. Przejaśnienie przy brzegu płytki to obłączek. Paznokcie są wytworem naskórka, tak samo jak np. włosy i pełnią istotną funkcję ochronną. Zbudowane są najczęściej z keratyny.
Aby paznokcie były ładne, muszą być zdrowe. Tymczasem istnieje wiele chorób, które mogą je nie tylko uszkodzić, ale i zdeformować. Oto najczęstsze dolegliwości paznokci, z którymi możesz mieć do czynienia.
Czytaj również: Jak dbać o paznokcie w ciąży: manicure w salonie kosmetycznym i w domu
Uczulenie na hybrydę: jakie są objawy i czym je leczyć?
Zanokcica
Zanokcica nie jest chorobą bezpośrednio płytki paznokciowej, a wału wokół niej. Związana jest z zakażeniem bakteryjnym. Pojawia się najczęściej w wyniku nieprawidłowo wykonanego manicure, a także obgryzania paznokci i skubania skórek wokół nich.
Zanokcica objawia się jako czerwone zabarwienie i obrzęk skóry w okolicy paznokcia. Charakterystyczny jest też dla niej silny ból. Leczenie zanokcicy jest głównie antybakteryjne za pomocą antybiotyków oraz środków antyseptycznych.
Grzybica paznokci
Grzybica paznokci częściej dotyczy palców stóp niż dłoni. Wywołują ją dermatofity, a także grzyby drożdżopodobne i pleśniowe. Do grzybicy predysponują: ucisk mechaniczny, zaburzenia hormonalne czy odporności. W przebiegu grzybicy płytka paznokciowa może mieć kolor żółty lub zielonkawy. Paznokcie stają się kruche, łamliwe. Grzybicę cechuje skłonność do nawrotów i wieloletni przebieg. Poza leczeniem bardzo istotna jest dezynfekcja obuwia i skarpet.
Łuszczyca paznokci
U ponad 50% pacjentów z łuszczycą występują zmiany paznokciowe, często dotykające wszystkich płytek. Charakterystycznym objawem łuszczycy paznokci jest tzw. naparstkowanie, czyli powstawanie wgłębień na płytce. Może też dojść do żółtawych przebarwień określanych jako plamy oleju. Leczenie łuszczycy paznokci związane jest bezpośrednio z leczeniem choroby podstawowej.
Leukonychia
Leukonychia, czyli białe przebarwienia płytki paznokciowej mogą być efektem mikrourazów lub niedoborów witamin. Zmiany te pojawiają się w postaci drobnych plamek mogących się grupować. Leukonychia może również wystąpić w zatruciach np. arsenem.
Drożdżyca paznokci
Drożdzyca, inaczej kandydoza, dotyczy wałów i płytek paznokciowych. Najczęściej powoduje ją Candida albicans. Pierwsze objawy to zaczerwienienie i bolesność wałów paznokciowych oraz wydobywanie się treści ropnej. Do zakażenia dochodzi w miejscach o dużej wilgotności np. na basenach czy siłowniach. W leczeniu stosuje się preparaty przeciwgrzybiczne.
Krwiak podpaznokciowy
Krwiaki pod paznokciem są efektem jego urazu. W jego wyniku dochodzi do urazu naczyń i wynaczynienia krwi. Najczęściej krwiaki objawiają się jako czerwone plamy widoczne pod płytką. Jeśli zajmują jej większość może konieczna być interwencja chirurgiczna. W zależności od miejsca powstania krwiaka czas gojenia różni się. Zmiany, które pojawiły się przy obłączku mogą znikać nawet 5 miesięcy.
Czytaj również: GRZYBICA SKÓRY: czy grzybica może atakować także dzieci?
Dlaczego dziecko obgryza paznokcie? Z czego wynika nawykowe obgryzanie paznokci (onychofagia)?
Onycholiza
Onycholiza to, inaczej mówiąc, bolesne oddzielanie się płytki paznokciowej. Najczęściej dochodzi do tego na skutek urazów mechanicznych. Może jednak pojawić się w wyniku zakażeń bakteryjnych, grzybiczych czy wirusowych, a także w przebiegu cukrzycy i chorób tarczycy. Poza tym jest też efektem zbyt silnego piłowania paznokci podczas wykonywania manicure hybrydowego.
Wrastający paznokieć
Wrastający paznokieć jest problemem stosunkowo często spotykanym wśród zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wynika najczęściej z nieprawidłowego skracania paznokci. Skutkiem tego jest wrastanie ich w wał okołopaznokciowy. W większości przypadków dotyczy palucha stopy.
Efektem wrastania jest zapalenie objawiające się zaczerwienieniem i bólem. Leczenie polega w zależności od stopnia zaawansowania wrośnięcia na stosowaniu specjalnych klamr, moczenia, a w najcięższych sytuacjach zabiegu chirurgicznego.
Zobacz naszą galerię pomysłów na paznokcie na lato dla mamy
Rozdwajanie się paznokci
Inaczej mówiąc onychoschiza to często spotykane rozdwajanie się paznokci. Może być to efektem odwodnienia, nadmiernego wysuszenia dłoni np. w wyniku używania środków do sprzątania mieszkania, ale też z drugiej strony - po moczeniu rąk. Aby uniknąć rozdwajania paznokci najlepiej jest korzystać z rękawic podczas prac domowych, a także stosować kosmetyki nawilżające dłonie.
Czerniak
Czerniak podpaznokciowy to rzadka odmiana nowotworu. Jego charakterystycznym objawem jest ciemna pręga pod paznokciem. Może pojawić się zarówno u palców dłoni jak i stóp. Najczęściej występuje na skutek wielokrotnych urazów. Łatwo pomylić go właśnie z tego typu krwiakiem.
Wiele kobiet obawia się go korzystając z lamp UV do robienia paznokci hybrydowych. Groźniejszy w tym przypadku jest jednak czerniak skóry, ponieważ paznokieć chroniony jest przez płytkę. Dermatolodzy zalecają, aby przed korzystaniem z tego typu urządzeń smarować dłonie kremem z filtrem.
Inne choroby paznokci
Zmiany paznokciowe występują również w przebiegu chorób dermatologicznych. Poza wspomnianą łuszczycą, pojawiają się u 10% chorych na liszaj płaski oraz nawet w 60% przypadkach łysienia plackowatego. Zmiany na paznokciach mogą również pojawiać się w wyniku innych chorób ogólnoustrojowych.
Osoby z chorobami układu oddechowego mogą mieć tzw. paznokcie zegarkowate. Koilonychia, czyli wklęśnięcie płytki może oznaczać niedobór żelaza w organizmie. Linie Beau pojawiają się zaś po chorobach infekcyjnych. W wyniku przewlekłych chorób płuc często występuje zespół żółtych paznokci.
U chorych z niewydolnością nerek może pojawić się zespół „half and half nail”. Zielone paznokcie są oznaką zakażenia Pseudomonas aeruginosa. Wirus HPV zaś powodować może brodawki około paznokciowe.
Jak uniknąć chorób paznokci?
Bardzo istotna w profilaktyce chorób paznokci jest odpowiednia higiena. Unikać należy kontaktu z brudnymi basenami czy kafelkami prysznicowymi. Mogą one być źródłem różnego rodzaju drobnoustrojów. Bardzo ważne jest też stosowanie odpowiednio dopasowanego obuwia, z oddychających materiałów, nie uciskającego stóp.
Kobiety korzystające z usług kosmetyczek powinny wybierać salony, które zachowują najwyższe standardy higieny. Aby uniknąć wrastających paznokci należy je obcinać na równo, a nie w tzw. „półksiężyc”.
Należy również pamiętać o dostarczaniu do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Stosowanie różnego rodzaju suplementów mających wzmocnić paznokcie czy włosy powinno odbywać się po konsultacji ze specjalistą, ponieważ w razie braku niedoborów nie jest ono konieczne.
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zmian na płytce najlepiej jest udać się na wizytę do lekarza dermatologa, który postawi rozpoznanie i zaproponuje odpowiednie, skuteczne leczenie.