Wygląda na to, że w szkołach i przedszkolach już zaczął się sezon chorobowy. Choć upalne dni dopiero teraz odpuszczają i w wielu miejscach w Polsce pojawił się długo wyczekiwany deszcz, już od tygodni w placówkach przedszkolnych i żłobkach widać wzrost liczby infekcji.
2 września rozpoczął się nowy rok szkolny a wraz z nim, coraz dłuższe kolejki do pediatrów. Na covid chorują niemal całe rodziny i choć często przechodzą infekcję skąpoobjawowo, warto wiedzieć, że to właśnie z tą chorobą mamy do czynienia. Sposób leczenia jest inny niż chociażby w przypadku infekcji o bakteryjnym podłożu.
Rośnie liczba zachorowań na covid
W wielu przychodniach pacjenci umawiający się na wizytę do lekarza mogą usłyszeć, że w związku z rosnącą liczbą zachorowań na covid, na terenie przychodni warto nosić maseczkę ochronną.
Istotnie, jest coraz więcej przypadków zachorowań, a jak wynika z opublikowanych rządowych statystyk, zakażenie koronawirusem potwierdza się u ponad połowy testowanych osób. Dane z 4 września pokazały, że liczba zakażeń wyniosła 1639 osób.
Polecany artykuł:
To oznacza, że mamy do czynienia z kolejną już falą zachorowań, a dla każdej z nich typowe objawy mogą się nieco różnić.
Twoje dziecko ma te objawy? To może być covid
Pediatra Łukasz Grzywacz wymienił kilka objawów, które obserwuje u swoich młodych pacjentów. Oto te najczęstsze objawy covid-19 u dzieci:
- gorączka, ale niezbyt wysoka (37,5 stopnia do 38,5 stopnia),
- zlewne poty w nocy,
- chrypka,
- delikatny suchy kaszel.
Jak zaznacza lekarz, bóle mięśniowe o sporym natężeniu są typowe raczej dla osób dorosłych i starszych dzieci. W swoim gabinecie nie zauważył również, by rodzice zgłaszali obecność objawów takich jak wymioty i biegunka u dzieci, choć w komentarzach pod filmem pediatry takie głosy się pojawiają.
Na szczęście obecny covid mija dość szybko na leczeniu objawowym i trwa takie 5-7 dni
− mówi pediatra Łukasz Grzywacz, na Instagramie znany jako @tatapediatra.
Jak sprawdzić czy to covid? 3 rodzaje testów
Z niepokojącymi objawami u dziecka warto zgłosić się do pediatry. Leczenie infekcji, kiedy już okaże się, że jest to zakażenie koronawirusem, polega na łagodzeniu objawów.
Zazwyczaj dzieci chorobę przechodzą dosyć łagodnie, jednak powinny zostać w domu, by nie zarażać innych. Mowa głównie o dzieciach, które uczęszczają do żłobków, przedszkoli czy do szkół.
Jak jednak potwierdzić covid? Do wyboru są trzy rodzaje testów:
- Test antygenowy. Polega na pobraniu wymazu i stwierdzeniu cząstek białkowych wirusa
- Badanie krwi żylnej na obecność przeciwciał (stwierdza, czy są obecne przeciwciała anty-SARS-CoV-2)
- Badanie genetyczne (wymaz z nosogardzieli).