Jak produkty spożywcze wpływają na poziom estrogenów?

2019-11-12 13:21

Estrogeny są żeńskimi hormonami płciowymi, odpowiadającymi za płodność, cykl menstruacyjny, samopoczucie oraz chroniącymi przed osteoporozą, chorobami serca i miażdżycą. Czy wiesz, że zaburzenia w ich produkcji mogą być spowodowane naszą dietą.

Jak produkty spożywcze wpływają na poziom estrogenów?

i

Autor: Gettyimages

Spis treści

  1. Soja
  2. Błonnik pokarmowy
  3. Kofeina
  4. Siemię lniane
  5. Nienasycone kwasy tłuszczowe
  6. Co zaburza ilość estrogenów a zarazem płodność u kobiety?

Estrogeny dzielą się na trzy główne hormony: estron, estriol, estradiol.Miejscem produkcji estrogenów są jajniki, nadnercza a także komórki tkanki tłuszczowej. Interesujące jest, że to co jemy wpływa na ilość estrogenów w naszym organizmie.

Jak powinna wyglądać dieta podnosząca ilość żeńskich hormonów? Co jeść, a czego unikać żeby w pełni cieszyć się równowagą hormonalną? Przyjrzyjmy się grupom pokarmowym oraz poszczególnym produktom spożywczym niezwykle ważnym dla nas, kobiet.

Czytaj: Hormony – dlaczego rządzą naszym ciałem?

Hormony porodowe: 4 hormony, które decydują o przebiegu porodu

Soja

Soja zawiera fitoestrogeny, zwane izoflawonoidami. Związki te naśladują estrogen, dlatego podnoszą jego poziom w organizmie. W okresie menopauzy pomagają łagodzić jej objawy, takie jak uderzenia gorąca, bóle i zawroty głowy.

Izoflawonoidy znajdziesz w: mące sojowej, tofu i miso (powstałymi z fermentacji soi), płatkach sojowych, ziarnach soi, kiełkach sojowych, kotletach sojowych, mleku oraz napojach i deserach sojowych.

Jeśli chorujesz lub jesteś w grupie podwyższonego ryzyka rozwinięcia nowotworu piersi lub macicy powinnaś unikać nadmiernego spożywania produktów sojowych, bowiem większe stężenie estrogenów może zwiększyć ryzyko zachorowania na te jednostki chorobowe.

Błonnik pokarmowy

W utrzymywaniu równowagi hormonalnej pomoże spożywanie zdrowej, nieprzetworzonej żywności, obfitującej w błonnik pokarmowy oraz dostarczającej dużo witamin oraz mikroelementów i makroelementów.

Spożywać należy świeże warzywa i owoce (szczególnie polecane są te, które zawierają błonnik rozpuszczalny: jabłka, pomarańcze, grejpfruty, fasola, groch, marchew).

Należy pamiętać, że błonnik może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, zmniejszając zarazem ich wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Jeśli zastosujesz przerwę minimum półgodzinna pomiędzy przyjęciem leku a spożyciem posiłku wysokobłonnikowego, to możesz uniknąć mniejszego wchłaniania leków.

Warto również wspomnieć, że błonnik pokarmowy jest bardzo zdrowy i codzienne jego pożywanie w ilościach 30 – 50 g może uchronić przed rozwojem raka jelita grubego oraz wpłynąć na poprawę lipidogramu (obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu i złego cholesterolu, czyli LDL, a także podwyższenie stężenia dobrego cholesterolu, czyli HDL).

Kofeina

Która z nas nie lubi napić się kawki lub herbaty? Bardzo dobrze, że Nam smakują! Zawarta w nich kofeina sprzyja podwyższaniu żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów (a szczególnie estronu).

Według jednego z medycznych badań naukowych zalecane jest spożywanie każdego dnia 2-3 filiżanek kawy tudzież czarnej herbaty.

Zielona herbata, biała oraz czerwona nie wykazały pozytywnego wpływu na stężenie estrogenów, w przeciwieństwie do czarnej herbaty.

Siemię lniane

Siemię lniane jest najbogatszym źródłem dwuglukozydu sekoizolariciresolu (SDG), który w organizmie przekształca się w lingnan, będący fitoestoestrogenem a zarazem podnoszący poziom estrogenów w organizmie.

Siemię lniane, czyli maleńkie nasionka lnu, możesz kupić w całych ziarenkach lub mielone. Warto dodawać je do sałatek lub musli, bowiem oprócz podnoszenia stężenia estrogenów obniża one także ilość cholesterolu oraz glikemii (czyli glukozy, cukru prostego we krwi, chroniąc zarazem przed rozwojem cukrzycy).

Czytaj: Superżywność w ciążowym menu

Cukrzyca ciążowa dieta: jadłospis dla mam z cukrzycą [PDF DO POBRANIA]

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Wyniki medycznych badań dowodzą, że spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych może podwyższyć poziom estrogenów w organizmie.Warto spożywać bakalie takie jak: nasiona dyni i słonecznika, orzechy włoskie i orzechy laskowe, migdały. Zalecane jest spożycie każdego dnia garści bakalii. Prażone orzechy i migdały wspaniale sprawdzają się jako dodatek do sałatek tudzież zup krem.

Zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziesz również w tłustych rybach: makreli, łososiu, halibucie. Zdrowe jest zjedzenie co najmniej dwa razy w tygodniu porcji.

Ponadto tłuste ryby i bakalie zawierają bardzo dużo witaminy E, która nazywana jest witaminą płodności. Witamina E wraz z witaminą A, wspomagają kondycję twojej skóry, chronią ją przed zmarszczkami i zapewniają zdrowy, młody wygląd.

Czytaj: Jak znaleźć rybę bez metali ciężkich czyli bezpieczna dieta w ciąży

Zapamiętaj!

Estrogeny są bardzo ważnymi żeńskimi hormonami. Dieta obfitująca w odpowiednie ilości estronu, estriolu, estradiolu, pomoże nam się cieszyć zdrowiem, prawidłowym i regularnym miesiączkowaniem oraz płodnością a także uchroni przed wieloma chorobami.

Co zaburza ilość estrogenów a zarazem płodność u kobiety?

Wystrzegaj się żywności przetworzonej, zawierającej dużo konserwantów oraz o wysokim indeksie glikemicznym (informującym nas o stężeniu glukozy, czyli cukru prostego we krwi, po spożyciu posiłku),w tym: kukurydzianych płatków śniadaniowych, białego pieczywa oraz ryżu, słodkich napojów gazowanych.

Nadmierne spożycie alkoholu również wpływa negatywnie na twój organizm i poziom estrogenów.

Uważaj także na restrykcyjne diety, które poprzez nie dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin oraz mikroelementów i makroelementów mogą doprowadzić do osłabienia Twojego organizmu.

O autorze
Lek. Anna Nowak
Lek. Anna Nowak
Lekarka i dietetyczka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nauczyciel akademicki. W obszarze jej zainteresowań znajdują się zagadnienia z zakresu endokrynologii, chorób wewnętrznych oraz zdrowego żywienia i dietoterapii. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, z zakresu medycyny i dietetyki.