Przewlekłe zapalenie oskrzeli - przyczyny, objawy, leczenie

2020-07-06 14:43

Zapalenie oskrzeli może być ostre i wtedy jest zwykle wywołane przez wirusy, wyróżnia się jednak i przewlekłe zapalenie oskrzeli, do którego doprowadza najczęściej palenie tytoniu. Dlatego przewlekła zapalenie oskrzeli jest zwykle problemem wyłącznie ludzi dorosłych. Jakie są objawy i jakie jest leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli - przyczyny, objawy, leczenie

i

Autor: Getty images

Tak jak ostre zapalenie oskrzeli typowo ustępuje w ciągu zaledwie kilku dni, tak już zdecydowanie inaczej jest w przypadku innej patologii zajmującej wspomnianą część dróg oddechowych – mowa tutaj o przewlekłym zapaleniu oskrzeli. W jej przebiegu również występuje stan zapalny, jednakże – jak się można łatwo domyślić – utrzymuje się on przez zdecydowanie dłuższy czas.

Spis treści

  1. Przyczyny przewlekłego zapalenie oskrzeli
  2. Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli
  3. Jakie badania wykonywane są u pacjentów z podejrzeniem przewlekłego zapalenia oskrzeli?
  4. Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
  5. Czy zapaleniom oskrzeli można zapobiegać?

Przyczyny przewlekłego zapalenie oskrzeli

Nie tylko czas utrzymywania się objawów odróżnia od siebie ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli – odmienne są również przyczyny tychże schorzeń. Przewlekłe zapalenie oskrzeli rozwija się zwykle w związku z narażeniem dróg oddechowych na różne substancje drażniące – taką może być chociażby dym papierosowy (przewlekłe zapalenie oskrzeli stanowi jedną ze składowych przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – POChP – typowo spotykanej właśnie u osób palących papierosy), ale i różne inne zanieczyszczenia obecne w powietrzu.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli może jednak występować i w przebiegu różnych innych schorzeń – jako ich przykłady można tutaj podać różne alergie, astmę czy mukowiscydozę.

Czytaj: Palenie papierosów przy dziecku - jak bierne palenie tytoniu wpływa na zdrowie dziecka?

Zapalenie oskrzeli u dziecka: objawy i leczenie

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli

Podstawowym objawem, który pojawia się u chorych z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, jest kaszel. Zazwyczaj kaszel ten ma największe nasilenie w godzinach porannych (w trakcie nocy oczyszczanie dróg oddechowych przebiega gorzej niż za dnia, w związku z czym po przebudzeniu się kaszel jest nasilony i ma on na celu usunięcie nadmiaru wydzieliny z układu oddechowego).

Skoro już o wydzielinie mowa – kaszel u chorych z przewlekłym zapaleniem oskrzeli typowo jest mokry, a wydzielina może mieć zabarwienie od przezroczystego po żółtawo-zielonkawe, a czasami wydzielina bywa nawet podbarwiona treścią krwistą.

Innymi dolegliwościami, które bywają objawami przewlekłego zapalenia oskrzeli, są duszność (szczególnie taka, która nasila się podczas wysiłku), a także świszczący oddech.

Jakie badania wykonywane są u pacjentów z podejrzeniem przewlekłego zapalenia oskrzeli?

Podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia oskrzeli, tak i w rozpoznawaniu przewlekłego zapalenia oskrzeli największą rolę odgrywa wywiad oraz badanie lekarskie. Aby jednak móc precyzyjniej określić stopień występujących zaburzeń, wykonywane są u pacjentów m.in. badania czynnościowe płuc, takie jak chociażby spirometria.

Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli wymaga stosowania zdecydowanie odmiennego leczenia od tego, które jest wdrażane u chorych z ostrą postacią tej choroby dróg oddechowych. Choroba ta może w znaczący sposób doprowadzać do pogorszenia codziennego funkcjonowania pacjenta – podawane chorym leki (mające działanie przeciwzapalne oraz rozszerzające oskrzela) mają za zadanie zmniejszać intensywność objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Pacjentom z przewlekłym zapaleniem oskrzeli proponowane są preparaty z kilku różnych grup. Przede wszystkim podawane im są leki z grupy beta-mimetyków (np. salmeterol), glikokortykosteroidy, a także preparaty antycholinergiczne (np. bromek ipratropium). Poza już wymienionymi lekami, czasami chorym zalecane są preparaty ułatwiające usuwanie wydzieliny z płuc.

Czy zapaleniom oskrzeli można zapobiegać?

Szczęśliwie istnieją pewne sposoby na to, aby zredukować ryzyko wystąpienia zapalenia oskrzeli – dotyczy to zarówno ostrej, jak i przewlekłej postaci choroby. Jeżeli chodzi o ostre zapalenie oskrzeli, to w sezonie infekcyjnym należy po prostu jak najbardziej dbać o higienę (już samo częstsze niż zazwyczaj mycie rąk może zmniejszać ryzyko wystąpienia tej infekcji).

W przypadku zaś przewlekłego zapalenia oskrzeli konieczne jest unikanie tychże czynników, które mogą doprowadzić do rozwinięcia się tej choroby. Podstawą jest tutaj unikanie produktów tytoniowych – w końcu to głównie u osób palących rozwija się ta choroba, co więcej – jeżeli u kogoś palącego papierosy rozpoznane zostanie przewlekłe zapalenie oskrzeli, to jeszcze przed zaleceniem mu jakichkolwiek leków, jest mu najpierw sugerowana konieczność rozstania się ze swoim nałogiem.

Czytaj: PALENIE W CIĄŻY. Jak szybko rzucić palenie w ciąży?

Suchy kaszel w nocy - przyczyny. Jak sobie z nim radzić?

Grypa u kobiet w ciąży – objawy, leczenie, powikłania

Warto wiedzieć

Czym są oskrzela?

Oskrzela wchodzą w skład złożonego systemu struktur dróg oddechowych, odpowiedzialnych za transport powietrza do najmniejszych elementów – pęcherzyków płucnych – w których to zachodzi proces wymiany gazowej. Oskrzela zaczynają się tam, gdzie kończy się tchawica – początkowo wyróżniane są oskrzele główne prawe (do prawego płuca) oraz oskrzele główne lewe (do lewego płuca).

Struktury te przechodzą później kolejne podziały – dalej dzielą się na oskrzela płatowe (3 do płatów prawego płuca oraz 2 do płatów płuca lewego), a później dochodzi do ich podziału na jeszcze drobniejsze oskrzela segmentowe.

Przechodzące przez oskrzela powietrze jest m.in. oczyszczane i ogrzewane. W tych właśnie strukturach znajdują się różne specjalne komórki, np. komórki śluzotwórcze. Kiedy ich czynność jest prawidłowa wspierają one właściwą funkcję układu oddechowego.

W sytuacji, kiedy równowaga ulega zaburzeniom – np. wskutek infekcji, ale nie tylko – rozwijać się mogą różne utrudnienia w przepływie powietrza przez oskrzela. Jedną z możliwych przyczyn takich problemów jest zapalenie oskrzeli, którego wyróżnia się różne rodzaje.