Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu. Jest to produkt syntetyczny, który ma wiele zastosowań. Najbardziej powszechne jest używanie go w celach spożywczych, jako środka spulchniającego oraz substytutu chemicznych środków myjących.
Jest też popularny w domowej medycynie. Ponieważ jego wodny roztwór ma odczyn zasadowy, może pomóc w odkwaszaniu organizmu. Neutralizuje też nadmiernie wydzielające się kwasy żołądkowe i pomaga na zgagę.
Okłady z wodnego roztworu sody zmniejszają także opuchliznę i działają przeciwzapalnie. Do jego przygotowania potrzebne są dwie łyżki sody rozpuszczone w szklance ciepłej wody. Roztworem tym należy nasączyć gazę lub inny materiał i obwiązać bolący staw.
Trzeba jednak podkreślić, że w wielu przypadkach okłady z sody mogą być jedynie leczeniem uzupełniającym. Po urazie stawu należy się skonsultować się z lekarzem, szczególnie, gdy oprócz opuchlizny w miejscu kontuzji pojawi się podwyższona ciepłota skóry oraz zaczerwienienie.
Najlepiej przez jakiś czas ograniczyć ruchy w stawie. Aby bolący staw nie wyeliminował nas z czynnego życia, a jednocześnie proces chorobowy się nie pogłębiał, lekarz może nawet rozważyć jego częściowe unieruchomienie.
Zobacz także: Jak zrobić domowe środki czystości z użyciem sody? 10 sprawdzonych przepisów
Źródło: www.mowimyjak.se.pl