Przebieg łuszczycy u dzieci jest zwykle łagodny, a na zmiany skórne dobrze działają dostępne leki o działaniu ogólnym lub miejscowym - do smarowania. Choć jest to choroba uwarunkowana genetycznie (ryzyko, że dziecko odziedziczy ją po chorującym na nią rodzicu wynosi aż 75%), przewlekła i nieuleczalna, zmiany skórne zazwyczaj pokrywają maksymalnie 3% powierzchni ciała, rzadziej od 3 do 10%.
Warto pamiętać, że łuszczycą nie da się zarazić. Jeśli więc w waszym otoczeniu jest dorosły lub dziecko, którzy się z nią zmagają, nie obawiajcie się kontaktu. Osoby chorujące na nią nierzadko czują się jak trędowaci, warto wesprzeć je i pokazać, że widoczne wykwity nie są czymś, czego trzeba się wstydzić.
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy łuszczycy u dziecka?
Najczęściej pierwsze symptomy świadczące o łuszczycy u dziecka pojawiają się dopiero w okolicach 10. roku życia. Zdecydowanie rzadziej po 2. roku życia. U niemowląt nie stwierdza się więc tej choroby, choć maluszek może cierpieć na podobne, łuszczycowe pieluszkowe zapalenie skóry (ŁPZS), jednak to trudno odróżnić od zwykłego pieluszkowego zapalenia skóry lub atopowego.
Choroba ma charakter przewlekły i nawracający, z tendencją do samoistnego ustępowania i nawrotów. Nigdy jednak nie ustępuje całkowicie, dlatego osoby zmagające się z nią są zmuszone do tego, by leczyć jej objawy. Tym bardziej, że zmianom skórnym towarzyszy świąd, a sam fakt, że wykwity mogą pojawiać się w miejscach odsłoniętych (na twarzy i na rękach) sprawia, że dziecko może się jej wstydzić.
W wieku dojrzewania zmiany skórne mogą pojawić się na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej. Skóra podatna na otarcia i dieta bogata w ostre przyprawy i tłuszcze zwierzęce także mogą sprzyjać zaostrzeniu jej objawów.
Zwróć na to uwagę po przebytej infekcji
Niewiele osób wie o tym, że zmiany skórne, które pojawiają się po przebytej infekcji górnych dróg oddechowych, mogą świadczyć właśnie o łuszczycy. Choć ma ona podłoże genetyczne, początki łuszczycy u dziecka bardzo często są związane z zakażeniami grzybiczymi i bakteryjnymi.
Polecany artykuł:
Najczęściej wykwity łuszczycowe u dziecka po raz pierwszy pojawiają się bezpośrednio po infekcji górnych dróg oddechowych (gardła, migdałków), dobrym przykładem może być tutaj angina u dziecka. Mogą je stymulować także infekcje wywołane wirusami (opryszczki, ospy wietrznej, półpaśca, różyczki, odry), a nawet nieleczona próchnica.
Wypryski (w połowie przypadków przypominają trądzik) pojawiają się 2-3 tygodnie po przebytej infekcji.
U dziecka warto zwrócić uwagę głównie na miejsca takie jak:
- twarz,
- małżowiny uszne,
- łokcie,
- kolana,
- pośladki i okolice narządów płciowych,
- okolice pępka,
- pachy i pachwiny.
Skóra dziecka w tym miejscach jest zaczerwieniona, przesuszona i swędzi, zmiany łuszczycowe u dzieci mogą być widoczne także na paznokciach, których płytka może się rozwarstwiać i żółknąć.
Zobacz też jak wygląda wysypka alergiczna: