Dieta poprawiająca pracę mózgu

2008-10-21 16:02

Co powinna zawierać dieta, żeby twój mógł sprawnie działać: zapamiętywać, uczyć się, kojarzyć fakty? Z każdych pięciu łyżek zjadanego pokarmu jedną „pochłania” mózg. Co jeść żeby poprawić pracę mózgu? Jak zadbać o mózg twój i twojego dziecka?

Tego potrzebuje twój mózg

i

Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Dieta dla mózgu: żelazo
  2. Suplementy diety poprawiające pracę mózgu
  3. Dieta dla mózgu: kwasy omega-3
  4. Dieta dla mózgu: witaminy z grupy B
  5. Dieta dla mózgu: cynk
  6. Dieta dla mózgu: lecytyna
  7. Dieta dla mózgu: glukoza
  8. Zobacz wideo: Jak odchudzić dziecko

Dieta dla mózgu: żelazo

To dzięki niemu dotleniona krew dopływa do każdej komórki mózgu, dostarczając składniki odżywcze i zwiększając sprawność myślenia. Niedobór żelaza może obniżyć zdolności intelektualne i doprowadzić do anemii. Żelazo to jeden z najważniejszych składników w diecie dziecka. Gdzie szukać? Wątroba i mięso, fasola, płatki, brokuły, szpinak, natka, szczypiorek. Żelazo zawarte w warzywach jest gorzej przyswajane, ale mają one mniej kalorii, więc można je jeść do woli. Wchłanianie poprawia witamina C, utrudniają kawa i herbata. Kobiety przed menopauzą powinny dostarczyć 16–19 mg, mężczyźni 15 mg dziennie. Jedz mięso z surówką oraz dodawaj do potraw natkę i szczypiorek.

Dobrze wiedzieć

Suplementy diety poprawiające pracę mózgu

Czujesz się przemęczony, trudno ci się skoncentrować, masz kłopoty z zapamiętywaniem albo odżywiasz się byle jak – rozważ z lekarzem przyjmowanie suplementów diety. Są one często potrzebne osobom starszym, ponieważ ich organizm trudniej przyswaja składniki odżywcze. Jednak preparatów witaminowo-mineralnych nie należy brać na własną rękę.

Poznaj 4 najważniejsze suplementy diety dla dziecka

Dieta dla mózgu: kwasy omega-3

Kwasy omega-3 poprawiają ukrwienie mózgu, usprawniają przepływ bodźców nerwowych. Od tego, czy systematycznie uzupełniamy poziom tych kwasów, zależy sprawność myślenia, zapamiętywania i kreatywność przez całe życie. Dieta dzieci, w której nie brakuje kwasów omega-3, sprawia, że mają one mniej trudności w uczeniu się, szybciej kojarzą fakty i łatwiej się koncentrują. Osoby, które jedzą ich dużo, rzadziej zapadają na demencję i chorobę Alzheimera.Gdzie szukać? Głównie w tłustych rybach morskich. Potrzebujemy 1 g tych kwasów, co odpowiada przynajmniej 2 posiłkom z ryb morskich tygodniowo po minimum 100–150 g.

Dowiedz się więcej o kwasach Omega-3

Dieta dla mózgu: witaminy z grupy B

Witaminy B regulują metabolizm przekaźników nerwowych, wpływając na pamięć. Np. brak witaminy B3 powoduje kłopoty z pamięcią, rozkojarzenie, bezsenność. Niedobór witaminy B6 u dzieci może objawiać się nadpobudliwością i drażliwością. Gdzie szukać? Witaminy z grupy B (z wyjątkiem witaminy B12) znajdziesz w drożdżach, fasoli, grochu, soi, kiełkach pszenicy, produktach zbożowych z mąki razowej, orzechach, musli, płatkach zbożowych, bananach, awokado, morelach. Witaminę B12: w mięsie, wędlinach, rybach, drobiu, jajkach, skorupiakach.

Przeczytaj jakie witaminy podawać niemowlętom

Dieta dla mózgu: cynk

Cynk chroni komórki mózgu przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Poprawia sprawność intelektualną, zapobiega demencji. Wchłanianie utrudnia alkohol, cukier, błonnik. W organizmie dziecka ważny też ze względu na wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego i poprawę metabolizmu.Gdzie szukać? Wątroba, owoce morza, kasza gryczana, ciemny ryż, pieczywo razowe, wołowina, orzechy ziemne, pestki dyni, warzywa strączkowe, kapusta, ogórki, seler. Aby zmniejszyć straty cynku, warzywa najlepiej jeść surowe. Potrzeba dziennie 13–16 mg cynku. Warto jeść częściej owoce morza i chude mięso.

Polecamy również: Raczkowanie i pełzanie rozwija mózg

Dieta dla mózgu: lecytyna

Lecytyna jest źródłem choliny niezbędnej do szybkiego przesyłania impulsów w mózgu. Dieta bogata w lecytynę wspomaga zapamiętywanie, odtwarzanie faktów. Zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach i powstawaniu miażdżycy, gwarantując sprawne myślenie. Niedobory prowadzą do osłabienia koncentracji. To cenny składnik w diecie dziecka, zwłaszcza w wieku szkolnym. Gdzie szukać? Orzechy, żółtka jajek, kiełki pszenicy, produkty sojowe, wątróbka, drożdże, wołowina, kapusta, kalafior. Normy nie podają dziennego zapotrzebowania organizmu na lecytynę. Nie zabraknie jej, jeżeli zjesz codziennie kilka orzechów, włączysz do diety kiełki i soję.

Dowiedz się co potrafi roczne dziecko

Dieta dla mózgu: glukoza

Zjedzenie produktu z glukozą natychmiast poprawia możliwości intelektualne. Warunek: źródłem glukozy powinny być węglowodany złożone, które powoli się wchłaniają, więc zapewniają sprawność mózgu na stałym poziomie. Gdzie szukać?Razowe pieczywo i makarony, ryż nieoczyszczony, gruboziarniste kasze (gryczana, jęczmienna), płatki zbożowe (owsiane, jęczmienne), musli, warzywa oraz owoce. Aby cukier utrzymywał się na stałym poziomie, trzeba je jeść 5 razy dziennie w małych porcjach.

Przeczytaj jakie niebezpieczne składniki dodawane są do słodyczy

Zobacz wideo: Jak odchudzić dziecko

miesięcznik "Zdrowie"