Spis treści
- Dania z grzybami: smażone borowiki na rukoli
- Dania z grzybami: Zupa krem z borowików
- Dania z grzybami: Polędwiczka wieprzowa z borowikami w sosie śmietanowym
Dania z grzybami w pełni oddają smak prawdziwej polskiej jesieni. Jeśli chcecie je przyrządzić, musicie najpierw wybrać się na grzybobranie lub (dla bardziej leniwych) do sklepu. Następnie wystarczy skorzystać z któregoś z naszych przepisów!
Jakie wirusy zagrażają jesienią dziecku? >>
Dania z grzybami: smażone borowiki na rukoli
Aby przygotować to pyszne danie z grzybami, potrzebujecie: 500 g borowików, ser grana padano, pomidorki koktajlowe, rukolę, 1 papryczkę chili, szczypiorek, natkę pietruszki, oliwę z oliwek, cytrynę, pieprz i sól.
Borowiki trzeba posiekać w plasterki. Następnie rozgrzać oliwę i wrzucić na nią papryczkę chili i czosnek. Dodać grzyby i zioła - całość lekko podsmażyć. Na talerzu ułożyć rukolę oraz pomidorki koktajlowe. Wyłożyć grzyby, całość posypać serem grana padano.
Dania z grzybami: Zupa krem z borowików
Aby przygotować zupę krem potrzebujecie: 500 g borowików, 1 l bulionu warzywnego lub drobiowego, 1 szalotkę, 200 g śmietanki kremówki 30 proc., 1 ząbek czosnku, oliwę z oliwek, natkę pietruszki, tymianek, czarny pieprz.
Szalotkę i czosnek zeszklić na oliwie. Dodać pokrojone borowiki i tymianek, całość krótko smażyć. Zalać bulionem, zagotować. Zdjąć z palnika, dodać śmietanki i zblendować. Ponownie zagotować, dodać natkę pietruszki.
Jakie witaminy warto zażywać jesienią, żeby zwalczyć senność i zły nastrój? >>
Dania z grzybami: Polędwiczka wieprzowa z borowikami w sosie śmietanowym
Do przygotowania tego dania potrzebujecie: polędwiczki wieprzowej ok. 500 g, 500 g borowików, ziemniaki, paczkę zmielonych orzechów laskowych, 3 szalotki, szklankę wywaru, 400 g śmietany kremówki 30 procent, masło, czerwoną słodką paprykę w proszku, natkę pietruszki, tymianek, kilka listków rukoli, sól.
Do nagrzanego do 90 stopni piekarnika włożyć obraną wcześniej, oczyszczoną i obtoczoną w orzechach polędwicę. Piec na ruszcie przez 60 minut. W międzyczasie oczyścić grzyby i pokroić na części. Podsmażyć na oliwie razem z salotkami i czosnkiem. Zalać wywarem, zagotować. Zestawić z palnika, dodać śmietankę, zblendować. Ponownie zagotować. Zagęścić trochę mąką, jeśli konstystencja jest zbyt wodnista.
W czasie pieczenia mięsa należy ugotować i odcedzić ziemniaki. Można z nich zrobić puree. Upieczone mięso wyjąć, poczekać 5 minut aż ostygnie i pokroić w plastry. Polać sosem. Podawać z ziemniakami i posiekaną rukolą.