Herbata ma wiele cennych właściwości, ale może zaszkodzić. Uwaga na... fluor

2024-03-15 11:59

Herbatę doceniamy za smak, ale i za jej cechy, które mają na nas dobroczynny wpływ. Powszechną wiedzą jest, że to bogate źródło polifenoli - antyoksydantów, które mają m.in. działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Jednak nie wszystko w herbacie jest dobre dla naszego organizmu - w nadmiarze może szkodzić.

Herbata ma wiele cennych właściwości, ale może zaszkodzić. Uwaga na... fluor

i

Autor: Getty Images Herbata ma wiele cennych właściwości, ale może zaszkodzić. Uwaga na... fluor

Czarna, czerwona, zielona, biała… Zimą pita z dodatkiem miodu czy soku z malin, latem schłodzona - herbata towarzyszy nam przez cały rok. Niektórzy zaczynają dzień od kubka herbaty i z tym naparem również go kończą. Nie ulega wątpliwości, że uwielbiamy herbatę, ale czy możemy pić ją bez ograniczeń?

Spis treści

  1. Właściwości herbaty
  2. Fluor w herbacie
  3. Jak pić herbatę, aby sobie nie zaszkodzić?
Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Właściwości herbaty

Herbata to napój z liści Camellia sinensis, który występuje w różnych odmianach, znamy np. herbatę czarną czy zieloną. Ma wiele dobroczynnych właściwości, m.in.:

  • normalizuje ciśnienie,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • poprawia pamięć i koncentrację,
  • ułatwia trawienie,
  • reguluje poziom cukru we krwi,
  • zmniejsza ryzyko zawału serca,
  • spowalnia procesy starzenia.

Składniki herbaty, takie jak polifenole czy kofeina, działają na nas korzystnie. Ale! Wszystko w umiarze. Jest jeszcze jeden składnik herbaty, który jest dobry, ale nie możemy z nim przesadzić.

Przeczytaj także: W PRL pito ją codziennie z braku wyboru. Dziś wiadomo, że to sekret płaskiego brzucha

Fluor w herbacie

Fluor to składnik mineralny, niezwykle ważny dla naszego organizmu, m.in. stymuluje tworzenie nowej tkanki kostnej, zapobiega próchnicy. Chociaż kojarzy nam się głównie z pastą do zębów, możemy znaleźć go również w wodzie pitnej czy w… herbacie. Co istotne, równie szkodliwy jak niedobór, jest nadmiar fluoru. To ważna informacja dla wielbicieli herbaty, szczególnie dla tych, którzy "wiadrami" piją czarną, w saszetkach.

Na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zrealizowano badania, które oceniały potencjalne ryzyko zdrowotne polskich konsumentów, wynikające z narażenia na fluor zawarty w herbacie. Przebadano różne rodzaje herbat, okazało się, że wyższym ryzykiem zdrowotnym charakteryzuje się spożycie fluoru z naparów czarnej herbaty. Szczególnie wysokie ryzyko niesie za sobą spożywanie naparów czarnej herbaty granulowanej oraz w saszetkach.

Jak czytamy w cyklu "Poznaj świat nauki o żywności", opublikowanym na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, "szczególną uwagę należy zwrócić na spożycie naparów z czarnej herbaty przez dzieci".

Na przykład 3-letnie dziecko spożywające 0,438 L czarnej herbaty zawierającej średnio 5,14 mg/L fluoru spożyje 0,19 mgF/kg/dzień. Jest to około trzy do czterech razy więcej niż optymalne spożycie fluoru (0,05 do 0,07 mgF/kg/dzień), które powinno zapewnić maksymalną ochronę przed próchnicą przy minimalnej fluorozie zębów

- poinformowano.

Przeczytaj także: Przebarwienia na zębach u dziecka: przyczyny i zapobieganie przebarwieniom

Jak pić herbatę, aby sobie nie zaszkodzić?

Lepszym rozwiązaniem jest picie herbaty - również zielonej - parzonej z liści, a nie z saszetek. Często, gdy sięgamy po zieloną herbatę w saszetkach, uważamy, że dokonujemy dobrego wyboru, niestety, niekoniecznie tak jest. Jak pokazują badania z lubelskiej uczelni, niektóre zielone herbaty w torebkach produkowane są z innych części rośliny (jak starsze liście czy łodygi), a to może powodować zwiększone ryzyko zdrowotne, związane z przyjmowaniem fluoru.

Jak wskazują badacze, ryzyko można zmniejszyć "skracając czas parzenia, spożywając napary z herbaty białej lub pu-erh kupowanej w formie liściastej".

Wnioski? Jak zawsze - najważniejszy jest umiar. Doskonale wiemy, że i nadmiar "bezpiecznej" wody może być szkodliwy, dlatego, po prostu, nie popadajmy w skrajności, a będzie dobrze.

Przeczytaj także: Herbata w ciąży: jaką herbatę pić w czasie oczekiwania na dziecko?