Możesz sprawiać, że twoje dzieci tyją. 5 błędów, o których większość nie ma pojęcia

2024-09-25 11:47

To, że nadmiar cukru w diecie negatywnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również na naszą wagę. Jednak nie wszyscy rodzice są odpowiednio wykształceni, jak powinni jeśli chodzi o dbanie o zdrowie dzieci. Wielu z nich popełnia te błędy.

Możesz sprawiać, że twoje dzieci tyją. 5 błędów, o których większość nie ma pojęcia

i

Autor: fot. Getty Images Możesz sprawiać, że twoje dzieci tyją. 5 błędów, o których większość nie ma pojęcia

Otyłość wśród dzieci jest coraz poważniejszym problemem. W szczególności coraz więcej dzieci zmaga się z tym problemem. Okazuje się jednak, że przynajmniej częściowo, odpowiedzialność za to mogą ponosić rodzice. 

Wielu z nich popełnia sześć typowych błędów, które mogą przyczyniać się do otyłości wśród dziecka, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na co więc trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Otyłość staje się prawdziwą epidemią dzisiejszych czasów. W szczególności jeśli weźmiemy pod uwagę, że na przykład w Wielkiej Brytanii wskaźnik otyłości u dzieci wzrósł niemal trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech dekad.

Sok owocowy

Jenna Hope, dietetyczka i mama, ujawniła zaskakujące sposoby, przez które nasze dzieci mogą tyć z naszej winy. A my możemy sobie nawet nie zdawać z tego sprawy.

Jedną z takich rzeczy jest na przykład... sok. Większość z nas uważa, że sok owocowy to świetny sposób, na przyjęcie jednej z pięciu niezbędnych porcji warzyw i owoców dziennie. 

Ekspertka ostrzega jednak, że zawartość cukru w takich sokach jest niezwykle wysoka. Znacznie lepszym pomysłem będzie po prostu pokrojenie kawałka prawdziwego owocu.

Owoce jagodowe - dlaczego warto je jeść?

Czas przed ekranem

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że czas spędzony przed ekranem łączy się niestety z otyłością. Nie chodzi tu tylko jednak o siedzący tryb życia. Jak wytłumaczyła dietetyczka, coraz więcej dzieci je, mając przed sobą ekrany. 

To niestety może negatywnie wpływać na regulację apetytu. Kiedy dzieci mają ekran przed sobą, ich mózg skupia się bardziej na nim niż na jedzeniu. Przez to pojawia się prawdopodobieństwo, że zjemy o wiele więcej.

Przekąski i słodkości na zabicie czasu

Niektórzy rodzice dają swoim dzieciom przekąski i słodkości, żeby zająć je czymś - mówi dietetyczka. Podkreśla jednak, że jest to zła praktyka, która na dłuższą metę negatywnie wpływa na ich wagę.

Ważne jest, by dzieci nauczyły się, jak bawić się bez konieczności ciągłego podjadania czy spędzania czasu przed ekranem.

Jedzenie jako nagroda

Kolejną rzeczą, którą wymieniła dietetyczka, jest nagradzanie dobrego zachowania dzieci poprzez dawanie im ich ulubionego przysmaku. To niestety może w późniejszym czasie negatywnie wpłynąć na ich relację z jedzeniem.

Wózki dziecięce i samochody

Według ekspertki, nadmiernie korzystanie z tego rodzaju form transportu nie tylko sprawia, że stajemy się bardziej leniwi, ale też negatywnie wpływa na naszą wagę i wagę naszych dzieci.

Zobacz także: Jedzenie dla dziecka