Niedobór kwasu foliowego powoduje depresję! [FILM]

2014-09-25 12:23

Ilość kwasu foliowego w ogranizmie wpływa na samopoczucie i nastrój. Okazuje się, że jego niedobór może powodować depresję!

Niedobór kwasu foliowego powoduje depresję! [FILM]

i

Autor: thinkstockphotos.com Osoby, które spożywają zbyt małą ilość kwasu foliowego trzykrotnie częściej zapadają na depresję

Spis treści

  1. Niedobór kwasu foliowego a depresja
  2. Kwas foliowy w pożywieniu

Od dawna wiadomo, że tylko zdroweo dżywianie i zbilansowana dieta zapewniają ochronę przed otyłością, chorobami serca czy cukrzycą. Okazuje się także, że mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka.

Krzysztof Lewandowski, prezes zarządu firmy dystrybuującej produkty dietetyczne Smart Food, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle przyznał otwarcie, że zła dieta może zaburzyć gospodarkę hormonalną i powodować niedobory neuroprzekaźników (noradrenaliny czy serotoniny). Te niedobory są uznawane za główną przyczynę stanów depresyjnych czy depresji.

Czytaj też: Starasz się o ciążę? Unikaj słońca! Niszczy kwas foliowy

Niedobór kwasu foliowego a depresja

Według raportu brytyjskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia Psychicznego oraz organizacji Sustain, przez ostatnich 69 lat dwudziestokrotnie wzrosła liczba osób cierpiących na depresję. Może to być związane z bardziej stresującym trybem życia, ale także ze zmianą nawyków żywieniowych. Badania potwierdzają bowiem, że coraz więcej osób ma niedobory wielu składników pokarmowych.

– W profilaktyce depresji kluczem są nie tylko podstawowe składniki odżywcze w diecie, takie jak białka, tłuszcze czy węglowodany, lecz także witaminy i składniki mineralne, które są w diecie bardzo istotne i o ile nie mają wartości energetycznej, są absorbowane przez nasz organizm i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania – powiedział Krzysztof Lewandowski w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Z badań wynika, że to niedobór kwasu foliowego głównie powoduje depresję. Kwas foliowy bierze bowiem udział w syntezie neurotransmiterów, w tym serotoniny.

Czytaj też: Co daje kwas foliowy? Dlaczego jest tak ważny?

Kwas foliowy w pożywieniu

Aby nie doprowadzić do niedoboru kwasu foliowego, należy spożywać jak najwięcej porcji owoców i warzyw dziennie (5-10 procji). Owoce są najlepszym źródłem folianów, czyli kwasu foliowego w naturalnej postaci. Nie można też zapominać o pełnoziarnistym pieczywie oraz płatkach śniadaniowych.

Kwas foliowy znajduje się także w kurzej wątróbce oraz wątrobie wołowej. Znajdziesz go również w kurzych jajach.

materiały prasowe Newseria