Chociaż sezon na truskawki jeszcze przed nami, często nęcą nas te importowane. Wiemy, że nie do końca jest to to samo, co "nasze", ale zawsze to jakaś namiastka ciepłych dni i urozmaicenie owsianki, dekoracja ciasta czy po prostu owocowa przekąska.
Jeśli kupiłaś truskawki w ubiegłym tygodniu i jeszcze ich nie zjedliście, sprawdź partię. W jednej z nich wykryto wirus Hepatitis A.
Spis treści
GIS ostrzega przed truskawkami
Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się ostrzeżenie dotyczące partii truskawek importowanych z Maroka, w której wykryto obecność wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A.
Chodzi o produkt "Truskawki świeże 500 g" o numerze partii 0000/13-3120/2095. Jak informuje GIS, w Polsce był on w obrocie prawdopodobnie w dniach 11-12 marca 2024 r.
Wskazano, że do obrotu był wprowadzony przez dwa podmioty:
- Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn,
- REDENBERG Sp. z o.o. ul. Zabrzańska 24 41-700 Ruda Śląska.
Spożycie produktu zanieczyszczonego tym wirusem może wiązać się z ryzykiem wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu A
- czytamy w komunikacie GIS. Produktu opisanego w ostrzeżeniu nie należy spożywać. A w przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla zakażenia WZW A należy skontaktować się z lekarzem.
Komunikat importera
Na stronie internetowej sieci Biedronka opublikowano komunikat importera, tj. Dai Fruits. Czytamy w nim, że osoby, które kupiły truskawki z tej konkretnej partii, proszone są o ich wyrzucenie. Wskazano również, że partia została wycofana z obrotu.
Produktu nie należy spożywać, w przypadku stwierdzenia złego samopoczucia po spożyciu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem
- wskazano. - Pragniemy przeprosić za wszelkie niedogodności związane z zaistniałą sytuacją i zapewnić, że dobro naszych konsumentów jest dla nas absolutnym priorytetem - czytamy w dalszej części komunikatu.
Przeczytaj także: Nigdy nie podawaj dziecku takich truskawek. Lepiej je wyrzucić
Czym jest WZW A?
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) - tzw. żółtaczka pokarmowa - jest wywoływane przez wirus zapalenia wątroby typu A (Hepatitis A virus - HAV). Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową (spożycie skażonego jedzenia lub wody, brudne ręce).
Wirus wylęga się w organizmie średnio ok. 30 dni. Przed pojawieniem się pełnej postaci choroby występują grypopodobne symptomy zwiastujące (to m.in. gorączka, bóle mięśni i stawów). Charakterystycznym objawem choroby jest żółtaczka (zżółknięcie skóry i białek oczu), może jej towarzyszyć powiększenie wątroby. Inne symptomy to np. nudności, wymioty, ból brzucha.
Przeczytaj także: Sama woda nie wystarczy. Zanim podasz dziecku truskawki, musisz zrobić jedną rzecz