Spis treści
Złote mleko to określenie poetyckie: tak naprawdę jest żółto-pomarańczowe, a ten kolor zawdzięcza kurkumie, stanowiącej jego podstawowy składnik. Już w czasach starożytnych piła je ludność zamieszkująca tereny dzisiejszych Indii i japońskiej Okinawy (cieszą się jedną z najdłuższych średnich życia na świecie), jego prozdrowotne właściwości doceniła także medycyna ajurwedyjska.
Od pewnego czasu złote mleko popularne jest również w Europie. Swoich wielbicieli urzekło zarówno niepowtarzalnym kolorem, jak i smakiem: lekko słodkim, ale zarazem przyjemnie pikantnym.
Czytaj: Ciąża w zgodzie z naturą: na czym polega naturalne podejście do ciąży?
Syrop z cebuli – jak go zrobić i jakie ma działanie?
Składniki złotego mleka
Najważniejszym i niezmiennym składnikiem złotego mleka jest wspomniana już kurkuma – przyprawa pochodząca z Indii i uzyskiwana z korzenia ostryżu, rośliny zbliżonej wyglądem do imbiru. Poza nią w napoju tym znaleźć się musi pewna ilość wody oraz, oczywiście, mleko – krowie lub kozie, albo – jak w tradycyjnym przepisie - kokosowe.
Można również wykorzystać któryś z napojów roślinnych: tak zwane mleko sojowe, migdałowe lub ryżowe, co wydaje się być dobrą opcją zarówno dla wegetarian, wegan, osób nietolerujących laktozy lub uczulonych na białko mleka krowiego, jak i dla tych wszystkich, którym nie odpowiada zbyt wyrazisty smak mleka kokosowego.
Z kurkumy i wody przygotowuje się następnie pastę (przepis na nią znajdziesz na końcu tekstu), z której, po rozpuszczeniu jej w mleku, uzyskujemy złocisty napój.
Czytaj: Mleko i przetwory mleczne w ciąży - prawidłowa dieta w ciąży
Jakie właściwości ma złote mleko?
Lista właściwości złotego mleka jest naprawdę imponująca, co napój ten zawdzięcza przede wszystkim kurkuminie (czyli substancji obecnej w kurkumie), ale również mleku roślinnemu lub zwierzęcemu.
Zwolennicy medycyny ajurwedyjskiej podkreślają, że złote mleko może być dobrym źródłem witamin (w tym z grupy B, C oraz E), przeciwutleniaczy i substancji mineralnych, zwłaszcza wapnia i żelaza. Regularne picie tego napoju przynosić ma zaś szereg korzyści prozdrowotnych, gdyż złote mleko:
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo,
- reguluje ciśnienie i krążenie krwi,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- opóźnia procesy starzenia się tkanek,
- przyspiesza przemianę materii,
- skraca czas trwania biegunki i infekcji,
- pomaga przy niestrawności,
- ma właściwości antynowotworowe,
- poprawia stan i wygląd skóry,
- wspiera pracę wątroby,
- przyspiesza gojenie się ran,
- wspiera procesy pamięciowe, poprawia koncentrację i zdolności zapamiętywania,
- ma działanie wyciszające, uspokaja, poprawia nastrój,
- może łagodzić bóle miesiączkowe,
- poprawia nastrój.
Niektórzy zwolennicy złotego mleka przypisują mu również właściwości zmniejszające zbyt wysoki poziom cholesterolu i obniżające poziom cukru (takie właściwości ma bowiem kurkumina, czego dowiodły testy na szczurach laboratoryjnych) – tym niemniej jednak osoby zmagające się z cukrzycą czy za wysokim poziomem cholesterolu powinny stosować złote mleko wyłącznie jako uzupełnienie terapii i to dopiero po tym, gdy lekarz prowadzący wyrazi na to zgodę.
Nie ma również badań, które jednoznacznie określiłyby, czy złote mleko jest odpowiednie dla kobiet w ciąży i dla dzieci.
Jak przygotować złote mleko?
Złote mleko można przygotować na kilka różnych sposobów – podstawowy przepis można bowiem modyfikować, dodając ulubione składniki. Podstawą przepisu jest pasta z kurkumy, którą – w szczelnie zamkniętym słoiku - można przechowywać w lodówce nawet przez dwa-trzy tygodnie.
By ją przygotować, potrzebujemy pół szklanki wody oraz ¼ szklanki kurkumy (musi być świeża). Wlej wodę do niewielkiego garnuszka, rozpuść w niej kurkumę i podgrzewaj na niewielkim ogniu przez kilka minut, aż osiągnie konsystencję gęstej pasty.
Całość przełóż następnie do słoika, poczekaj, aż ostygnie i włóż do lodówki. Chcąc przygotować złote mleko, rozpuść łyżkę pasty w szklance ciepłego mleka.
Powyższy przepis można wzbogacić, bądź dodając ulubione składniki bezpośrednio do pasty, bądź też mieszając z już przygotowanym napojem. Do pasty z kurkumy można więc dodać odrobinę pieprzu lub chili, a także imbiru, cynamonu, kardamonu lub goździków – owe składniki nie tylko poprawią smak złotego mleka, ale również zintensyfikują jego właściwości.
Do gotowego napoju można zaś dodać łyżeczkę miodu albo syropu klonowego (będzie wówczas słodki) lub odrobinę świeżo startego korzenia imbiru, co nada mu ostry, orzeźwiający smak.