4-latka często spadała z łóżka. Okazało się, że to sygnał ostrzegawczy śmiertelnej choroby

2023-12-13 11:29

4-letnia dziewczynka zaczęła coraz częściej spadać z łóżka. Zaniepokojona mama nie chciała wierzyć, że z jej dzieckiem dzieje się coś złego. Badania potwierdziły jednak najgorsze obawy.

Dziewczynka w szpitalu

i

Autor: Getti Images/Screen/Facebook/@Daily Mail 4-latka często spadała z łóżka. Okazało się, że to sygnał ostrzegawczy śmiertelnej choroby

45-letnia  Lisa Provart, mama siódemki dzieci z Cheshire w Anglii, zauważyła dziwny objaw u swojej 4-letniej córki. Mała Imogen zaczęła spadać regularnie z łóżka latem 2020 roku, ale towarzyszyły temu jeszcze inne objawy. Konsultacje u lekarzy niczego nie wykazały. Wszystko zmieniło się, gdy dziewczynka doznała nagłego ataku padaczki. Diagnoza okazała się druzgocąca.  

Historię 4-letniej Imogen opisał Daily Mail.

Zobacz także: Mama wylicza, co zwiastowało białaczkę u 2-letniej córeczki. Diagnoza przyszła miesiąc po świętach

Spis treści

  1. Pierwszy sygnał ostrzegawczy
  2. "To było straszne, cały mój świat się zawalił”
  3. Guz mózgu, którego nie można wyciąć
Poradnik Zdrowie: Skalpel, odc. 2 Ekstrakcja guza jelita grubego

Pierwszy sygnał ostrzegawczy

Lato 2020 roku było zupełnie inne dla małej dziewczynki. 4-latka nie zachowywała się, jak dawniej. Stała się bardziej marudna, nie chciała się bawić, szczypała, gryzła, a dodatkowo doszły problemy zdrowotne. Imogen miała problem z zaparciami, trudności z poruszaniem się i częściej chorowała.

Rodzice tłumaczyli sobie problemy z chodzeniem złamaną nogą trzy miesiące wcześniej. Liczne zmiany w zachowaniu i zdrowiu córki zaczęli jednak konsultować ze specjalistami. Każdy z nich podkreślał, że zmiana zachowania może być spowodowana młodszą siostrą, która urodziła się 7 tygodni wcześniej.

„Maluchy cofają się, gdy rodzą się dzieci” – mówili kobiecie lekarze.

To samo powtarzały pielęgniarki środowiskowe. Na problemy z chodzeniem lekarz zalecił zmianę obuwia na bardziej odpowiednie.

Kilka tygodni później po jednym z upadków z łóżka dziewczynka miała silny napad padaczki i trafiła do szpitala.

Tomografia komputerowa potwierdziła najgorsze.

"To było straszne, cały mój świat się zawalił”

Lisa przyznała w rozmowie z Daily Mail, że czuła, niemal wiedziała, że coś znajdą w głowie jej małej córeczki.

Tomografia komputerowa potwierdziła najgorsze obawy. U dziewczynki wykryto guza mózgu.

– To było straszne, cały mój świat się zawalił. Wszystko zmieniło się w jednej chwili i chciałam zniknąć – mówi Lisa.

Przyznała, że choroba dziecka w takiej sytuacji staje się wszystkim. Co więcej, jest tak wiele pytań, na które rodzice nie znają odpowiedzi.

Po wstępnych badaniach dziewczynka została natychmiast skierowana do szpitala Stepping Hill w Stockport. 4-letnia Imogen była bardzo niespokojna i przerażona. Rodzice myśleli, że dziewczynka doznała udaru mózgu.

– Nie chciała się do nikogo zbliżać, a w miarę upływu czasu lekarze musieli ją uspokajać, aby ją leczyć – opowiada mama dziewczynki.

Guz mózgu, którego nie można wyciąć

Imogen spędziła w szpitalu 20 dni. Lekarze potwierdzili, że to guz torbielowaty – wypełniony płynem. Wyjaśniono, że tego typu guzy mogą rozwinąć się w dowolnym miejscu w ciele. Większość z nich nie jest nowotworowa, ale w przypadku Imogen rozwinął się w raka.

Co więcej, guza Imogen nie można bezpiecznie usunąć ze względu na jego lokalizację. Znajduje się w pobliżu podwzgórza, części mózgu, która kontroluje hormony. Jedynym sposobem leczenia jest systematyczny drenaż cysty i leki hormonalne.

Guz dziewczynki uciska dodatkowo nerw wzrokowy, przez co Imogen nie widzi na jedno oko.

Od czasu diagnozy Imogen przeszła 15 operacji w tym drenaż torbieli, który jest wykonywany regularnie.  Cały czas jest pod opieką lekarzy i poddawana badaniom całego ciała, aby monitorować guza. Miała już około 80/90 tomografii komputerowych.

– Ona absolutnie tego nienawidzi, ale radzi sobie z tym. Jest taka odważna. Obawiam się jednak o jej przyszłość. Zawsze będzie potrzebowała pełnego wsparcia i opieki – mówi w wywiadzie Lisa.

Podkreśla jednocześnie, aby nie bagatelizować żadnych objawów u dzieci, które nas niepokoją lub dziwią.

Źródło: dailymail.co.uk

Czytaj także: Najczęstsze choroby genetyczne u dzieci - czy słyszałaś o nich?

Choroby neurologiczne u dzieci. Jakie to choroby i jak się objawiają?