5 chorób, które grasują w przedszkolach. Sprawdź, czy twoje dziecko nie ma tych objawów

2023-10-24 14:47

Dziecko kaszle, cieknie mu z nosa, a może skarży się na ból brzucha, a na skórze wystąpiła dziwna wysypka? Poznaj 5 chorób, którymi dość często zarażają się przedszkolaki.

5 chorób, które grasują w przedszkolach

i

Autor: getty images/IG@tatapediatra 5 chorób, które grasują w przedszkolach

Sezon jesienno-zimowy obfituje w infekcje, które wciąż z przedszkoli, żłobków i szkół przynoszą dzieci. Nie na wszystkie my dorośli jesteśmy odporni, dlatego warto wiedzieć, na jakie objawy u przedszkolaka zwrócić szczególną uwagę.

Spis treści

  1. Jesienny katar
  2. Zapalenie krtani
  3. Infekcje wirusowe
  4. Alergie
  5. Angina
Co oznacza suchy kaszel u dziecka?

Na to, z jakimi chorobami mamy obecnie do czynienia dość duży wpływ ma pogoda. Wysoka jak na październik temperatura w połączeniu z wiatrem sprawiła, że lekarze pediatrzy diagnozują infekcje wirusowe, a zwłaszcza wirusowe zapalenie krtani. Lekarz Łukasz Grzywacz znany w internecie jako Tata Pediatra podzielił się radami dotyczącymi najczęściej diagnozowanych u młodych pacjentów chorób. Oto 5 chorób i objawów które rozpoznaje u przedszkolaków.

Jesienny katar

Choć trudno nazwać go pełnowymiarową chorobą, doskonale wiemy, jak on brzmi. Jest to wodnisty katar lekko zagęszczający się który spływa po tylnej ścianie gardła, przez co daje mokry, wykrztuśny kaszel. Kaszel nasila się w pozycji leżącej, a zatem często doskwiera nocą.

Pediatra poleca zwracać uwagę na uszy, które mogą zacząć boleć dziecko.

Zapalenie krtani

Tej diagnozy boi się wielu rodziców, bo choć u większości dzieci przebiega łagodnie, w niektórych przypadkach może doprowadzić do zagrażającej życiu niedrożności dróg oddechowych. Wówczas konieczna jest hospitalizacja dziecka.

Objawem zapalenia krtani jest suchy szczekający kaszel, nasilający się w nocy i nad ranem. Warto odwiedzić pediatrę, który osłucha dziecko, ponieważ - podobnie jak w przypadku tzw. jesiennego kataru - objawom może towarzyszyć obturacyjne zapalenie oskrzeli.

Zobacz też: Twoje dziecko ciągle choruje? Pediatra tłumaczy, skąd się bierze "przedszkolny glut"

Infekcje wirusowe

Wśród nich wyjątkowo często diagnozuje się:

  • bostonkę,
  • ospę,
  • opryszczkę,
  • grypę jelitową.

Alergie

Większości osób alergie mogą kojarzyć się z wiosną, jednak pediatra przekonuje, że za sprawą sezonu grzewczego który niedawno się rozpoczął, "wszystkie kurze, roztocza ruszyły się do góry". Przyczyną alergii może być też pleśń oraz smog, którego poziom także się zwiększył. Lekarz diagnozuje zarówno przypadki zaostrzenia astmy jak i różnego rodzaju pokrzywki.

Zobacz też: Astma wczesnodziecięca – objawy, diagnostyka i skuteczne leczenie

Angina

Angina to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, która u dzieci ma najczęściej podłoże bakteryjne (wywołane paciorkowcem). W leczeniu anginy ropnej stosuje się antybiotyk. Angina objawia się wysoką gorączką i silnym bólem gardła. U dorosłych anginę częściej powoduja wirusy.