O tym, jakim zagrożeniem mogą być kleszcze u dziecka przekonała się Jessica Griffin z Mississippi w Stanach Zjednoczonych. Mama 5-letniej Kailyn była przerażona, gdy po przebudzeniu jej córeczka nie mogła wstać i miała problemy z mówieniem.
Jak wspomniała w rozmowie z portalem abcnews.go.com, poszła uczesać dziewczynkę przed pójściem do przedszkola, gdy zauważyła niepokojące objawy. Chwilę później dostrzegła kleszcza na głowie córeczki. Teraz przestrzega innych rodziców.
Zobacz także: Mama pokazała, jak wyciąga kleszcza z głowy córki. Filmik przyprawia o ciarki
5-latka sparaliżowana
Jessica zauważyła, że jej córka straciła zdolność chodzenia. Jeszcze dzień wcześniej czuła się dobrze.
Obudziła się wczoraj rano, aby przygotować się do pójścia do przedszkola i gdy tylko jej stopy dotknęły podłogi, upadła
– powiedziała mama w rozmowie z portalem.
Mama pomyślała, że nogi dziewczynki po prostu zdrętwiały, więc zaczęła spinać włosy córki. Wtedy też zauważyła, że mała Kailyn ledwo może mówić. Chwilę później dostrzegła kleszcza na jej głowie. Od razu go wyciągnęła, umieściła w plastikowej torebce i pojechała z dzieckiem do szpitala.
Paraliż kleszczowy
Po przeprowadzeniu wielu badań krwi i wykonaniu tomografii komputerowej lekarze potwierdzili, że jest to rzadki przypadek nazywany paraliżem kleszczowym. Wywoływany przez samice kleszczy, które mają w niedługim czasie złożyć jaja. Kleszcz w tym czasie może wydzielać neurotoksynę, która powoduje paraliż. Charakterystyczne objawy pojawiają się od pięciu do siedmiu dni po ugryzieniu przez kleszcza.
Paraliż rozpoczyna się od nóg i powoli przechodzi na kończyny górne. Innymi objawami paraliżu kleszczowego jest drętwienie, zmęczenie i niezdolność do poruszania się, a także trudności z poruszaniem języka. Brak podjęcia odpowiednich działań może doprowadzić do problemów z oddychaniem.
Według specjalistów paraliż kleszczowy częściej pojawia się u zwierząt, ale dzieci również są na niego podatne ze względu na mniejszą masę ciała.
Mama ostrzega rodziców
Mama 5-latki zwróciła się do wszystkich rodziców, aby sprawdzali dokładnie dzieci po zabawie na podwórku i spacerach.
„PROSZĘ, na miłość boską, sprawdzajcie swoje dzieci pod kątem kleszczy! To jest bardziej powszechne u dzieci niż u dorosłych!" – apelowała.
Przypominamy, że kleszcze pojawiają się nie tylko w lasach i na łąkach, ale także w parkach i przydomowych ogrodach. Głowa i szyja to miejsca, gdzie kleszcze najczęściej się wbijają u dziecka. Należy również dokładnie sprawdzić zgięcia łokci, kolan, pachwiny, pachy i ramiona.
Źródło:
- abcnews.go.com
- washingtonpost.com
Czytaj także: Im szybciej go usuniesz, tym lepiej. Zobacz, po jakim czasie kleszcz może zakazić dziecko chorobą
Pieprzyk czy kleszcz? Zobacz galerię zdjęć kleszczy i naucz się je odróżniać