Spis treści
Powszechnie uznajemy, że problemy z alergią kończą się wraz z wakacjami, tymczasem we wrześniu w powietrzu wciąż znajduje się wiele alergenów. Szczególnie niebezpieczne są grzyby i pleśnie, które właśnie jesienią osiągają szczytowe stężenia. Mogą przekraczać stężenia pyłków nawet tysiąckrotnie!
Czy odczulanie to skuteczna forma walki z alergią?
Alergia jesienią: prawda o alergenach
Grzyby, które unoszą się w powietrzu, są tak mikroskopijne, że ciężko sobie nawet wyobrazić ich wielkość. Ziarna pyłków traw przewyższają je dwustukrotnie! Wdychamy je razem z powietrzem, a one osadzają się w drogach oddechowych. Dają podobne objawy, co zapalenie dróg oddechowych i astma: świszczący oddech, napady duszności. Jeśli je mamy, szybko wybierzmy się do lekarza, który wykona odpowiednie badania i sprawdzi, czy jesteśmy uczuleni na grzyby pleśniowe.
Nie masz ochoty na zbliżenia? Winowajcą może być alergia
Alergia a przeziębienie: jak odróżnić?
Objawy alergii przypominają klasyczne przeziębienie. Osoba uczulona zaczyna kichać, ma katar i zatkany nos, pieką ją oczy. Często również czuje się zmęczona i rozbita, może pracować mniej wydajniej niż zazwyczaj i nie mieć na nic ochoty. Może również mieć problemy z zasypianiem i z regeneracją organizmu.
Jeśli objawy nie ustają, a nie pojawia się gorączka, kaszel i bóle stawowe, może to oznaczać, że cierpimy na alergię. Warto to sprawdzić, udając się do alergologa.