Angina u dziecka zazwyczaj pojawia się nagle. Dziecko zaczyna mieć trudności przy przełykaniu, czuje ostry ból gardła. Migdałki podniebienne stają się przekrwione i obrzmiałe. Pojawia się na nich biały lub żółty ropny nalot. Anginie towarzyszy także wysoka gorączka, przekraczająca nawet 39 st. C. Mogą pojawić się u dziecka trudności z oddychaniem i ogólne osłabienie. Malec często miewa dreszcze, bóle głowy, wymioty.
Spis treści:
Co powoduje anginę?
Angina to choroba zakaźna, która przenosi się drogą kropelkową. Wywołują ją bakterie - najczęściej paciorkowce, ale czasem też gronkowce, które na stałe występują w jamie ustnej, nosie i gardle. W normalnych warunkach nie stanowią one jednak zagrożenie, bo stale walczy z nimi układ odpornościowy dziecka, między innymi migdałki. Mają one jednak ograniczone możliwości - wystarczy zwykłe osłabienie organizmu i infekcja gotowa.
Angina atakuje zwykle latem, kiedy organizm osłabiony jest wysokimi temperaturami. Gdy jest gorąco, chłodzimy się pijąc dużo chłodnych napojów, jedząc lody czy przekręcając klimatyzację na najniższą temperaturę. Dlatego warto pamiętać, aby (bez względu na porę roku) różnica między temperaturą na zewnątrz a np. w samochodzie nie przekraczała 5 stopni C. Kiedy wozimy dziecko do przedszkola czy szkoły, nie ustawiajmy ogrzewania w aucie na najwyższą skalę, bo zwyczajnie możemy dziecku zaszkodzić.
Anginę mogą także wywołać wirusy. W takim przypadku jednak przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy i kuracja nie jest konieczna.
Jakie są przyczyny i jak leczyć anginę? Zobacz wideo
Czy w leczeniu anginy konieczny jest antybiotyk?
Jeśli zauważymy u dziecka ropny nalot na migdałkach (jakby sople, grudki) koniecznie wybierzmy się z nim do lekarza. Pediatra zaleci pewnie podanie dziecku antybiotyku.
Leczenie anginy domowymi sposobami nie jest dobrą, ani skuteczną metodą. Powinniśmy o tym pamiętać, mając na uwadze fakt, że niedoleczenie anginy może wywołać wiele poważnych komplikacji i powikłań. Absolutnie nie wolno kończyć kuracji w momencie poprawy stanu zdrowia dziecka! Antybiotyk należy podawać zgodnie ze wskazaniami lekarskimi, wyczerpując przepisaną dawkę. Odstawienie leków, gdy dziecko poczuje się lepiej, może spowodować nawrót choroby. Wtedy jej atak może okazać się znacznie silniejszy.
Czytaj: Antybiotyki – na co działają i kiedy je stosować u dzieci?
W czasie choroby starajmy się podawać dziecku lekkostrawne posiłki - lekko ciepłe, a nawet wręcz chłodne. Starsze dziecko może robić sobie płukanki gardła z wody i soli albo naparu z szałwii czy rumianku (oczywiście pod warunkiem, że dziecko nie jest na niego uczulone). Takie płukanki mają działanie przeciwzapalne.
Ważne jest, aby w czasie choroby maluch dużo pił – może to być woda z miodem i cytryną, herbatki ziołowe z dodatkiem syropu z malin albo sama woda. W trakcie choroby malec powinien leżeć w łóżku. Odpoczynek zalecany jest nie tylko w czasie trwania gorączki, ale i dzień, dwa po jej ustąpieniu. Dziecko powinno nabrać sił i wzmocnić się.
Czytaj: Miód dla dziecka: od kiedy podawać i dlaczego jest taki zdrowy?
Jakie są powikłania po niedoleczonej anginie?
Angina, podobnie jak grypa, niewyleczona może doprowadzić do groźnych powikłań. Do najczęstszych należą:
- ropień okołomigdałowy - rozwija się przeważnie w czwartej lub piątej dobie choroby. Charakteryzuje się silnym, jednostronnym bólem, który promieniuje do ucha. Nieleczony ropień może doprowadzić do powstania zapalenia nie tylko w obrębie czaszki, ale i całego organizmu!
- zapalenie mięśnia sercowego
- zapalenie stawów, nerek i skóry
Nawracająca angina - jakie są jej przyczyny?
Częsty powrót choroby jest wskazaniem do usunięcia migdałków, szczególnie gdy doszło do ich przerostu. Przerośnięte migdałki nie chronią skutecznie przed zakażeniem. Mało tego, mogą nawet wywoływać nawroty choroby! Bakterie ukryte między włóknami powiększonych migdałków nie reagują wcale na antybiotyk.
Polecany artykuł: