Anginka to "lek na wszystko", który warto mieć w domu. Jak bezpiecznie korzystać z jej właściwości?

2022-06-24 14:07

Anginka, tak na prawdę kryje się pod kilkoma nazwami - geranium, pelargonia pachnąca. Kiedyś była typową rośliną zdobiącą ogródki i balkony ze względu na swój cytrynowy zapach, którego nie lubią owady. Dziś mało kto o niej pamięta. A szkoda, bo ma niesamowite właściwości przeciwbakteryjne i antywirusowe. W domu wykorzystasz ją na całe mnóstwo sposobów, przyda się więc całej rodzinie.

anginka

i

Autor: Getty Images Jak wykorzystać ogromny potencjał anginki w domu?

Prawdziwa nazwa tej rośliny to pelargonia pachnąca - pelargonium graveolens. Swoją potoczną nazwę - anginka, zyskała właśnie dzieki właściwościom leczniczym. Jest bowiem doskonałą pomocą przy leczeniu anginy i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Ale na tym nie koniec jej zalet, anginka posłuży też do pielęgnacji problemów skórnych i wielu innych problemów zdrowotnych. Nasi  przodkowie leczyli z jej pomocą nawet infekcje ucha środkowego. 

Spis treści

  1. Anginka/ geranium - co to za roślina?
  2. Właściwości zdrowotne anginki
  3. Bezpieczne przyjmowanie pelargonium
  4. Olejek do używania na skórę
  5. Herbatka uspokajająca
Zioła w domu i na balkonie

Anginka/ geranium - co to za roślina?

Anginka to wiecznie zielona roślina doniczkowa, którą charakteryzuje świeży, cytrynowy zapach. Roślina bardzo szybko się rozrasta, więc trzeba często ją przesadzać, lub rozdzielać na kolejne sadzonki. Nie lubi zbyt wilgotnego podłoża, dlatego lepiej zasadzić ją w doniczce z podstawką i to do niej wlewać wodę przy podlewaniu. Oprócz tego anginka bardzo lubi nasłonecznione stanowiska. 

Zobacz: Ból gardła w ciąży: jak sobie z nim radzić i kiedy może być niepokojący? [WYWIAD]

Właściwości zdrowotne anginki

Geranium ma całe mnóstwo właściwości zdrowotnych i kilka innych, które można zastosować w domu. Co potrafi anginka? Jej właściwości lecznicze pozwalają na:

  • łagodzenie infekcji górnych dróg oddechowych,
  • zmniejaszanie bólu gardła,
  • zmniejszenie bólu przy zapaleniu ucha środkowego,
  • zmniejszenie kataru
  • uśmierzenie bóli głowy,
  • zmniejszenie bóli reumatycznych,
  • odświeżenie oddechu,
  • łagodzenie bóli zębów i dziąseł, 
  • zmniejszenie obrzęków po ukąszeniach owadów,
  • dezynfekcję drobnych ran,
  • spłycenie blizn,
  • zmniejszenie zmian trądzikowych, 
  • zmniejszenie napięcia, odprężenie. 

Lista jest dość długa, więc rzeczywiście warto mieć anginkę w domu, choć nie każdy powinien jej używać. 

Dowiedz sie: Jak zminimalizować ryzyko zarażenia się katarem?

Bezpieczne przyjmowanie pelargonium

Nie ma wytycznych dotyczących właściwego stosowania suplementów pelargonii. Dlatego ważne jest, by przed jej zażywaniem skonsultować się z lekarzem. „Bezpieczna” dawka może się różnić i może zależeć od wieku, płci, wagi, przyjmowanych leków i ogólnego stanu zdrowia.

Anginka w gotowych produktach o charakterze leczniczym i pielęgnacyjnym sprzedawana jest zazwyczaj w formie olejków eterycznych, nalewek, zawiesin doustnych, syropów i herbatek ziołowych. 

Ważne!

Roślina ta jest przeznaczona tylko do krótkotrwałego użytku, najlepiej stosować ją pięć do siedmiu dni. Nie zaleca się stosowania, zwłaszcza doustnego anginki u dzieci poniżej 6. roku życia i u ciężarnych. Skórne zastosowanie należy wypróbować najpier w niewielkiej dawce, gdyż anginka może wywoływać alergie. Nie zaleca się stosowania jej także u astmatyków. 

Zobacz też: "Dziecko się wychoruje, niech pani da spokój". Ta rodzina żyje normalnie dopiero od diagnozy, którą wywalczyła

Olejek do używania na skórę

Olejek eteryczny z geranium można rozcieńczyć olejem nośnikowym, takim jak olej sezamowy, i stosować miejscowo na skórę. Można go stosować jako zabieg punktowy na trądzik lub swędzącą skórę lub jako olejek przeciwko komarom.

Niektóre olejki nośnikowe mogą powodować reakcję alergiczną po nałożeniu na skórę. Przed użyciem wykonaj test na małym obszarze, aby upewnić się, że nie spowoduje reakcji.

Podczas rozcieńczania olejków eterycznych olejem nośnikowym ważne jest przestrzeganie tych wskazówek dotyczących rozcieńczania:

  • W przypadku dorosłych zacznij od zmieszania 15 kropli olejku eterycznego na 6 łyżeczek oleju nośnikowego. Będzie to równoznaczne z 2,5-procentowym rozcieńczeniem.
  • Dla dzieci bezpieczną ilością jest 3 do 6 kropli olejku eterycznego na 6 łyżeczek oleju nośnikowego.

Olejku można używać także na bolące stawy, wkłądając płytko tampon do ucha nasączony olejkiem w przyparku bólu ucha, czy podobnie przy bólu zęba. Przyda się także do smarowania pod nosem w przypadku kataru. Olejek mozna też dodać do wody i rozpalić w kominku do olejków eterycznych - oddychanie przy katarze będzie znacznie ułatwione. 

Herbatka uspokajająca

Napar z anginki pomoże przy infekcjach dróg oddechowych, ale także przy problemach ze snem, stanach lękowych, czy przy wysokim ciśnieniu krwi. 

Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Kilka swieżych listków anginki zalewa się gorącą, ale nie wrzącą wodą i odstawia na 10 minut. Do naparu można dodać miodu, świetnie też komponuje się z cynamonem, który dodatkowo rozgrzewa organizm. 

Dowiedz się: Dziecko poparzyło się pokrzywą? Sprawdź, jak szybko złagodzić uczucie pieczenia