Spis treści
Astygmatyzm u dzieci może być wrodzony, ale też niekiedy ta wada wzroku rozwija się dopiero z wiekiem. To dlatego tak ważne jest, by obserwować dziecko i w odpowiednim momencie pójść na konsultację do okulisty.
Astygmatyzm u dzieci: objawy
Objawy astygmatyzmu u dzieci są takie same jak w przypadku dorosłych. Należą do nich: trudności w ogniskowaniu widzianych obiektów (zamglone widzenie z daleka i z bliska), co powoduje czołowe bóle głowy, pieczenie, przemęczenie oczu i przekrzywianie głowy. Dodatkowo najmłodsi mogą skarżyć się na trudności z koncentracją. Dzieci czytając, pochylają głowę nad kartką. Oprócz tego mrużą i trą oczy, siadają blisko telewizora, zabawki zbliżają do twarzy. Dla dzieci z astygmatyzmem charakterystyczne jest także rysowanie postaci ludzkich do góry nogami oraz niechęć do pisania i czytania.
Brak lub nieskuteczna korekcja mogą powodować dolegliwości, takie jak przewlekłe zapalenie spojówek, brzegów powiek czy uporczywe bóle głowy, większe zmęczenie przy pracy przy komputerze, u dzieci czasem też niechęć do nauki
Leczenie astygmatyzmu
Skuteczną korekcję astygmatyzmu można przeprowadzić laserowo, ale dopiero u dorosłej osoby (po 21. roku życia). Wcześniej astygmatyzm u dziecka koryguje się za pomocą okularów lub soczewek cylindrycznych, (odciętych od cylindra wzdłuż jego długiej osi). W przypadku astygmatyzmu dziecięcego lepiej nie zdejmować okularów zbyt często, bo to znacznie pogarsza widzenie. Pamiętajmy, że im wcześniej rozpoczniemy minimalizować objawy astygmatyzmu, tym lepiej – dzięki temu wzrok dziecka nie ulegnie pogorszeniu (nieleczenie astygmatyzmu połączonego z jednostronnym gorszym widzeniem może doprowadzić do trwałej utraty wzroku w słabszym oku).