Astygmatyzm u dziecka: objawy, leczenie, przyczyna

2011-10-12 10:27

Astygmatyzm, to wada wzroku, która według statystyk dotyczy aż aż 40 proc. ludzi na świecie. To niepokojące, szczególnie w przypadku dzieci, bo astygmatyzm nieleczony może prowadzić u nich do powstania zeza i innych powikłań. A warto wiedzieć, że kłopoty z widzeniem (choć niekoniecznie astygmatyzm!) ma co czwarte dziecko w wieku od pół roku do siedmiu lat.

Astygmatyzm u dziecka

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. Astygmatyzm dziecięcy: jak powstaje
  2. Astygmatyzm dziecięcy: objawy
  3. Astygmatyzm dziecięcy: leczenie

Astygmatyzm to wada wzroku, która może być może być wrodzona lub rozwinąć się nawet starszym wieku. Towarzyszy nadwzroczności lub krótkowzroczności. Nie można jej wyleczyć, ale wcześnie wykryta i korygowana nie przeszkadza dziecku w rozwoju, tak jak mogłaby zaszkodzić niezdiagnozowana.

Astygmatyzm dziecięcy: jak powstaje

Astygmatyzm to wada, u której podstaw leży wadliwa budowa rogówki (wypukłej zewnętrznej warstwy gałki ocznej, która pełni w oku pełni rolę soczewki). Zdrowa rogówka jest równomiernie wypukła – ma postać odciętego fragmentu kuli. W przypadku astygmatyzmu rogówka jest jakby odcięta od elipsy (jaja). W wyniku tego w jednej osi jest bardziej wypukła. A to sprawia, że bardziej wypukła oś ma większą moc optyczną, a płaska - mniejszą.

Astygmatyzm dziecięcy: objawy

Osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi, ale nieostro – kontury i poszczególne punkty w przestrzeni wydają się być zamazane (nie ważne, czy są one blisko czy daleko). Pojawiają się zniekształcenia obrazu podobne jak w krzywym zwierciadle. Taki rodzaj widzenia może powodować bóle głowy, pieczenie, przemęczenie oczu – objawy te są takie same w przypadku dzieci i dorosłych. Dodatkowo najmłodsi mogą skarżyć się na trudności z koncentracją. Dzieci czytając, pochylają głowę nad kartką. Oprócz tego mrużą i trą oczy, siadają blisko telewizora, zabawki zbliżają do twarzy. Dla dzieci z astygmatyzmem charakterystyczne są też rysowanie postaci ludzkich do góry nogami oraz niechęć do pisania i czytania.

Astygmatyzm dziecięcy: leczenie

Niestety nie można w żaden sposób zapobiec tej chorobie. Można za to skutecznie minimalizować jej objawy. Im wcześniej tym lepiej - dzięki temu wzrok dziecka nie ulegnie pogorszeniu (nieleczenie astygmatyzmu połączonego z jednostronnym gorszym widzeniem może doprowadzić do trwałej utraty wzroku w słabszym oku). Astygmatyzm korygują okulary lub soczewki cylindryczne, (odcięte od cylindra wzdłuż jego długiej osi). W przypadku astygmatyzmu dziecięcego lepiej nie zdejmować okularów zbyt często, bo to znacznie pogarsza widzenie. Skuteczną korekcję astygmatyzmu można także przeprowadzić laserowo, ale dopiero u dorosłej osoby (po 21. roku życia).