Bilans zdrowia dziecka to ważne okresowe badanie, które wykonywane jest w celu wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Nie jest ono obowiązkowe, a za jego niewykonanie nie ma żadnych konsekwencji, ale zaleca się rodzicom, by regularnie sprawdzali stan zdrowia dziecka. Bilans może wykonać nie tylko lekarz rodzinny lub pediatra, ale również pielęgniarka.
Jak wygląda bilans zdrowia dziecka?
Bilans zdrowia dziecka to wizyta, w ramach której pediatra przeprowadza wywiad z rodzicami na temat kondycji fizycznej i psychicznej dziecka. Później przeprowadza badanie fizykalne, sprawdzając kręgosłup, stawy, jamę brzuszną, pracę rytmu serca, wzrok i słuch. Wizyta w ramach bilansu zdrowia nie jest krótka, zwykle trwa około 30 minut, ale pozwala sprawdzić ogólny stan zdrowia dziecka.
Kiedy przeprowadza się pierwszy bilans zdrowia?
Pierwszy bilans zdrowia dziecka przeprowadzany jest tuż po porodzie. Położna waży i mierzy dziecko, a lekarz ocenia jego budowę ciała, twarzoczaszki, następnie sprawdza narządy płciowe, bioderka, pracę serca. W czasie pierwszego bilansu wykonywane są również badania przesiewowe. Ma on na celu sprawdzenie, jaki jest stan zdrowia noworodka i wychwycenie ewentualnych wad lub chorób.
Ile jest bilansów zdrowia?
Tylko w pierwszym roku życia dziecko powinno mieć wykonane aż 4 bilanse zdrowia. Następnie bilans przeprowadzany jest co 2 lata do ukończenia 4. roku życia, później w 5. roku. Dziecko szkolne może być poddawane bilansom u szkolnej pielęgniarki.
Wszystkie bilanse zdrowia dziecka
Lista wszystkich bilansów zdrowia jest następująca:
- 1-4 tydzień życia dziecka
- 2-6 miesięcy
- 9 miesięcy
- 12 miesięcy
- 2 lata
- 4 lata
- 5 lat
- 9-10 lat
- 13-14 lat
- 16-17 lat
- 19 lat.
Czytaj: Bilans 6-latka: ważne badanie przed rozpoczęciem szkoły