Bajecznie prosty trik na odetkanie zatok. 10 sekund i po sprawie

2024-03-05 10:26

Zatkane zatoki to koszmar zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Zazwyczaj staramy się je odetkać za pomocą inhalacji i ciepłych okładów. Istnieje jednak inna, prosta metoda, która pozwala pozbyć się nieprzyjemnego uczucia zatkanych zatok.

Bajecznie prosty trik na odetkanie zatok. 10 sekund i po sprawie

i

Autor: Getty Images Jak odetkać zatoki?

Zatkane zatoki to bardzo nieprzyjemny objaw zapalenia zatok. Wywołuje on nie tylko ból głowy, ale i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przy zapaleniu zatok czujemy się tak, jakbyśmy przebywali pod wodą — gorzej słyszymy, trudno nam się skoncentrować, przy każdym skinieniu głowy odczuwamy ból. Do tego dochodzi gęsta wydzielina, którą trudno jest usunąć. 

Aby pozbyć się zapalenia zatok, należy przede wszystkim rozrzedzić zalegającą flegmę, by można było oczyścić zatoki. To nie tylko uwolni nas od nieprzyjemnego uczucia "nurkowania", ale i pomoże pozbyć się bólu głowy. 

Domowe sposoby na ból zatok

Jak odetkać zatoki?

Jest kilka sposobów na to, by odetkać zatkane zatoki. Najczęściej sięgamy po inhalacje z soli fizjologicznej albo parówki z majeranku czy olejków eterycznych, które pomagają rozrzedzić wydzielinę i oczyścić nos. Osoby dorosłe często płuczą zatoki irygatorem, co działa doskonale, ale wymaga trochę wprawy. Irygacji nie mogą robić jednak dzieci oraz osoby chorujące na zapalenie ucha. 

Na zapalenie zatok sprawdzają się również ciepłe okłady (np. z soli podgrzanej na suchej patelni). Trzeba też pamiętać o regularnym nawadnianiu i pić dużo ciepłych napojów, by oczyszczać organizm z wirusów.

Prosty sposób na zatkane zatoki

Jest jeszcze jedna skuteczna metoda na odetkanie zatok. Podzielił się z nią na TikToku lektor Krzysiek Buratyński, który stwierdził, że ze sposobu tego korzystają wszyscy lektorzy, aktorzy i osoby pracujące głosem. Nie jest on trudny i każdy może wykonać go w 10 sekund.

"Mamy cztery poziomy zatok, a najczęściej czujemy się zaflegmieni przez czwarty poziom zatok. To właśnie ten poziom musimy odetkać. Jak to robimy? Lewą ręką łapiemy lewe ucho, a prawy kciuk wciskamy pod kość policzkową. Naciągamy ucho i trzymamy przez 10 sekund" - poradził Krzysiek Buratyński.

Później to samo należy zrobić z drugim uchem. "W ten sposób opróżniamy nasze zatoki i wyrównujemy ciśnienie za pomocą naciągania uszu i trąbek Eustachiusza. Dzięki temu następuje momentalne oczyszczenie zatok i pozbycie się zalegającego śluzu" - wytłumaczył lektor.

Czytaj: Inhalacje na zatoki i katar u dzieci. Czy są skuteczne?