Bez recepty to znaczy bezpieczne? Coraz więcej zatruć wśród dzieci i młodzieży

2024-11-26 11:35

Kontrole wykazały, że w większości sklepów wielkopowierzchniowych, w mniejszych sklepikach oraz na stacjach benzynowych dochodzi do poważnych zaniedbań. Naczelna Izba Kontroli bije na alarm: chodzi o leki bez recepty, którymi może zatruć się dziecko.

Leki bez recepty w sklepach są na wyciągnięcie ręki

i

Autor: Getty Images "To zagrożenie dla życia i zdrowia"

Domowe apteczki zwykle znajdują się poza zasięgiem dzieci. Jako rodzice dbamy, by chronić najmłodszych domowników przed dostępem do lekarstw. Według Naczelnej Izby Kontroli, podczas rodzinnych zakupów, małe dzieci w każdej chwili mogą sięgnąć po pudełko z lekami... A starsze dzieci mogą wykorzystać łatwy dostęp do leków, których skład wcale nie gwarantuje bezpieczeństwa. Leki bez recepty przyjmowane w dużych ilościach mogą służyć m.in. do odurzania się.

Leki na wyciągnięcie ręki

Jak czytamy w raporcie Naczelnej Izby Kontroli:

W 12 z 16 skontrolowanych sklepów wielkopowierzchniowych, w 10 z 16 innych sklepów oraz w 13 z 16 stacji benzynowych leki bez recepty, czyli leki OTC, nie były zabezpieczone przed bezpośrednim dostępem dzieci, co mogło zagrażać ich zdrowiu i życiu

Do najbardziej niebezpiecznych sytuacji może dochodzić w sklepach wielkopowierzchniowych. Dzieje się tak z dwóch powodów.

Po pierwsze właśnie w tych sklepach asortyment leków bez recepty jest największy.

Po drugie - funkcjonowanie kas samoobsługowych pozwala nieletnim na zakup bardzo dużej ilości leków bez recepty poza kontrolą dorosłych osób.

Póki co nie obowiązują w tym zakresie żadne obostrzenia. O ile prawo zabrania kupować nieletnim wyroby alkoholowe czy tytoniowe, to leki bez recepty nieletni mogą kupować bez żadnych ograniczeń.

Coraz więcej zatruć wśród dzieci i młodzieży

Leki bez recepty (OTC), choć ogólnodostępne, mogą prowadzić do poważnych zatruć. Według statystyk, najczęściej do zatruć lekami bez recepty dochodzi wśród osób dorosłych - pomiędzy 19 a 64 rokiem życia. Jedynie w 2022 roku doszło do ponad 13 tysięcy takich przypadków.Niestety, do zatruć lekami (również tymi bez recepty) coraz częściej dochodzi również wśród dzieci i młodzieży między 12 a 18 rokiem życia. W ciągu lat 2020-2022 skala tego zjawiska wzrosła o ponad 75 procent.

O ile na leczenie tych zatruć NFZ w 2020 roku wydał ok. 51 mln. zł, to dwa lata później - koszty wyniosły już 74 mln zł. 

Czy twoja córka wkracza w wiek dojrzewania?

Pytanie 1 z 9
Ile lat ma twoja córka?