Beztroski spacer może mieć groźne konsekwencje. „Koniecznie trzeba się zaszczepić”

2025-04-04 12:24

Chociaż pogoda wciąż nas zaskakuje, wkrótce codziennością będę jedynie ciepłe dni. Całymi rodzinami ruszymy „na miasto”, zapełnią się parki, place zabaw, lasy. We wszystkich tych miejscach możemy spotkać maleńkie pajęczaki, z którymi niekoniecznie chcemy się zaprzyjaźniać. Tak, chodzi o kleszcze.

Po spacerze po lesie warto obejrzeć ciało

i

Autor: Getty Images Kleszcze możemy spotkać nie tylko podczas leśnego spaceru

Chociaż kleszcze kojarzą się z lasami, możemy je spotkać również w przydomowym ogródku i w parku w środku miasta. Są maleńkie, może się wydawać, że to pieprzyk lub „brudek” na skórze. Po spacerach - nie tylko tych do lasu, bo o tym najczęściej pamiętamy - trzeba dobrze obejrzeć ciało, sprawdzić, czy pajęczak nie wędruje po nim, czy już się nie wbił.

Kleszcze nie działają jak komary, które błyskawicznie przebijają naszą skórę. W przeciwieństwie do kłujących owadów, te pajęczaki nie zawsze od razu się w nią wbijają, najpierw wędrują po ciele, poszukując idealnego miejsca. Dlatego dobrą opcją jest też wzięcie prysznica po aktywnościach na zewnątrz - spłuczemy ewentualnych pasażerów na gapę. Pamiętaj, że kleszcze mogą też przeżyć wędrując po domu. Uważaj, jeśli pozwalasz psu spać na kanapie, mogą być na niej pajęczaki przyniesione przez czworonoga.

Repelenty, długie nogawki włożone w skarpetki, ubrania w jasnych kolorach - jest wiele metod na zabezpieczenie się przed kleszczami, ale warto pamiętać przede wszystkim o jednej. O szczepieniu przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, dobrze o tym pomyśleć.

M jak Mama Google News

Szczepionka na kleszcze? Możecie się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Nie ma szczepionki na kleszcze, nie odstraszymy ich od siebie w ten sposób. Nie ma również szczepionki na boreliozę, najpowszechniejszą chorobę przenoszoną przez te pajęczaki. Ale możemy się zaszczepić przeciwko innej, za którą również stoją kleszcze.

O szczepieniu przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu przypomniała lekarz Monika Działowska, znana w sieci jako Pediatra na Zdrowie. Wskazała, że kleszcze już się pojawiły, w gabinecie już miała okazję usuwać pierwsze osobniki.

Koniecznie trzeba się zaszczepić, siebie i dzieci, przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

- podkreśliła lekarka.

Dodała, że jest coraz więcej zachorowań na tę chorobę.

Kiedy zaszczepić dziecko przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu?

Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu w kalendarzu szczepień znajduje się wśród szczepień zalecanych, tych, za które musimy sami zapłacić. Kiedy to zrobić? Nigdy nie jest za późno - szczepionkę mogą przyjąć i dzieci, i dorośli (pamiętają o tym np. leśnicy).

Podajemy te szczepienia dzieciom już od pierwszego roku życia, początkowo trzy dawki: pierwsza, za miesiąc druga, za pół roku trzecia. Można też w nieco szybszym trybie się zaszczepić. Dawki przypominające co kilka lat

- wyjaśniła lek. Monika Działowska.

Dodała, że szczepionki kosztują między 150 a 200 zł, zwykle nie dają działań niepożądanych. Każda z przyjętych dawek ma znaczenie.

O szczepieniu warto pomyśleć nie tylko w kontekście codziennych aktywności, ale i w odniesieniu do wakacyjnych wyjazdów - na przykład jeśli przed dzieckiem wyjazd na obóz.

Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu?

Przypomnijmy, że kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to choroba wirusowa, do zakażenia najczęściej dochodzi za sprawą zakażonego kleszcza. Pierwsza faza choroby może być bezobjawowa lub przypominać grypę, w kolejnej dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Towarzyszą temu objawy m.in.: gorączka, ból i zawroty głowy, światłowstręt, wymioty.

Choroba może wywoływać:

  • zapalenie rdzenia kręgowego,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zapalenie mózgu i opon mózgowych.

Jak czytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, w Polsce rejestruje się 200-300 zachorowań rocznie, najwięcej w w województwach podlaskim oraz warmińsko-mazurskim. 1 proc. chorych umiera, u pozostałych 99 proc. może nie dojść do całkowitego wyzdrowienia.

Quiz wiedzy o objawach chorób
Pytanie 1 z 11
Na początek pytanie o wysoką gorączkę. Temperatura od 39,5 do nawet 40,5 stopni może być pierwszym objawem: