Spis treści
- Bilans 10-latka – jak wygląda badanie bilansowe dziecka dziesięcioletniego
- Jak przygotować dziecko do badań
- Bilans zdrowia dziecka
Bilans zdrowia dziesięciolatka powinien być przeprowadzany w obecności rodziców lub opiekunów dziecka i ma na celu sprawdzenie, czy nasza pociecha prawidłowo i zdrowo się rozwija, a także ocenę przystosowania dziecka do szkoły.
Bilans 10-latka – jak wygląda badanie bilansowe dziecka dziesięcioletniego
Podczas badania bilansowego dziesięciolatka lekarz zbiera wywiad od rodziców, pyta o to, jak przebiegała ciąża, poród, jak rozwijało się dziecko w okresie niemowlęcym, czy nasza pociecha cierpi na jakieś choroby przewlekłe lub czy ma wady wrodzone. Szczególną uwagę podczas bilansu dziesięciolatka lekarz zwraca na czynniki ryzyka wczesnego rozwoju miażdżycy u dziecka, do których należą: otyłość, nadciśnienie i obciążenia rodzinne (choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu).
Lekarz pyta rodziców o sposób odżywiania dziecka, sprawdza wzrost i wagę, mierzy ciśnienie, bada dziecko pod kątem wad postawy, a także ocenia jego wzrok i stan uzębienia. Podczas bilansu dziesięciolatka lekarz powinien sprawdzić rozwój piersi u dziewczynek i obecność jąder w mosznie u chłopców. Na podstawie badania, przeprowadzonego wywiadu, informacji podanych przez wychowawcę klasy oraz dokumentacji z poprzednich badań bilansowych lekarz dokonuje oceny stopnia rozwoju fizycznego i psychospołecznego dziecka, jego przystosowania do zajęć szkolnych, a ponadto kwalifikuje je do zajęć wychowania fizycznego.
Jak przygotować dziecko do badań
Badania lekarskie to dla każdego dziecka ogromny stres. W jaki sposób przygotować dziecko na pobranie krwi? Jak uspokoić pociechę przed wizytą u lekarza? Co zrobić, by dziecko nie bało się podczas rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej? Jak rozmawiać z dzieckiem i jak przygotować je do badań? Zapytalismy o to pediatrę.
Bilans zdrowia dziecka
Czym jest bilans zdrowia dziecka? Jak często należy je wykonywać? Jakie badania musi przejść dziecko w ramach bilansu zdrowia? Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Dlaczego warto przestrzegać terminów i przychodzić z dzieckiem do lekarza? Na te i inne pytania odpowiada pediatra.