Bilans sześciolatka: ważne badanie przed rozpoczęciem nauki w szkole

2013-04-15 15:35

Bilans sześciolatka ma na celu ocenę stanu zdrowia i rozwoju psychofizycznego i społecznego twojego dziecka pod kątem jego gotowości szkolnej. Kiedy powinien być przeprowadzony bilans sześciolatka i co obejmuje to badanie?

bilans szesciolatka wazne badanie przed rozpoczeciem nauki w szkole

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Na czym polega badanie bilansowe sześciolatka?
  2. Bilans zdrowia dziecka

Bilans sześciolatka przeprowadzany jest przez lekarza pediatrę, psychologa i pedagoga, i powinien być wykonany przed pójściem dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Badanie lekarskie w ramach bilansu sześciolatka polega na dokładnym sprawdzeniu stanu zdrowia i rozwoju dziecka z punktu widzenia jego zdrowotnej gotowości szkolnej. A to oznacza, że lekarz podczas badania będzie oceniał, czy dziecko jest na tyle rozwinięte pod względem fizycznym i umysłowym, by zdołało sprostać wymaganiom szkolnym. W sytuacji, gdy lekarz stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości lub wady, skieruje dziecko na leczenie lub zajęcia korekcyjne, które umożliwią wyrównanie tych zaburzeń jeszcze przed rozpoczęciem zajęć w szkole lub w trakcie szkoły.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Dobrze wiedzieć

Skorzystaj z interaktywnej książeczki zdrowia. Dzięki niej możesz na bieżąco monitorować stan zdrowia i rozwoju dziecka, i nie zapomnisz o badaniach bilansowych.

Na czym polega badanie bilansowe sześciolatka?

Podczas bilansu sześciolatka lekarz mierzy i waży dziecko – wyniki nanosi na siatki centylowe (prawidłowa waga w tym wieku to 18-27, 5 kg; wzrost u dziewczynek – 110-122,5, u chłopców – 107-125 cm). Pediatra sprawdza wzrok: czy dziecko nie ma zaburzeń ostrości wzroku i zeza. Sprawdza słuch – czy nie ma ewentualnych uszkodzeń słuchu. Lekarz bada także zewnętrzne narządy płciowe, zwłaszcza u chłopców. Dzięki temu może wykryć takie zaburzenia jak wnętrostwo, stulejka czy spodziectwo.

Podczas bilansu sześciolatka lekarz ponadto: mierzy dziecku ciśnienie krwi, bada je pod kątem ewentualnych wad postawy (skolioza, lordoza), zniekształceń kończyn dolnych (płaskostopie, skrzywienie kolan), a także sprawdza stan zębów i jamy ustnej. Podczas tego badania lekarz zbiera szczegółowy wywiad od rodziców lub opiekunów dziecka, a także uwzględnia informacje podane przez wychowawcę zerówki dotyczące: wymowy dziecka, ogólnej sprawności ruchowej, sprawności manualnej i  lateralizacji, czyli preferencji dziecka odnośnie używania prawej lub lewej ręki. Podczas badania bilansowego dziecko jest również szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych. Na koniec lekarz wypełnia „Kartę badania rozwoju i zdrowia dziecka 6-letniego”, którą rodzice powinni oddać pielęgniarce szkolnej, jeżeli dziecko uczęszcza do zerówki w szkole. Karta ta jest przeznaczona wyłącznie do użytku służby zdrowia i nie powinna być przekazywana nauczycielowi. Jeżeli zaś dziecko chodzi do zerówki w przedszkolu, formularz powinien być przechowywany w domu i oddany do rąk pielęgniarki szkolnej po rozpoczęciu przez dziecko nauki w I klasie.

Bilans zdrowia dziecka

Czym jest bilans zdrowia dziecka? Jak często należy je wykonywać? Jakie badania musi przejść dziecko w ramach bilansu zdrowia? Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Dlaczego warto przestrzegać terminów i przychodzić z dzieckiem do lekarza? Na te i inne pytania odpowiada pediatra.