Ból zęba u dziecka - jak pomóc maluchowi i kiedy iść do dentysty?

2021-08-02 11:46

Ból zęba u dziecka to problem stosunkowo częsty, a polskie statystyki dotyczące problemu jakim jest próchnica nie napawają optymizmem. Niestety, dzieci w Polsce trafiają zbyt późno do stomatologa, co wiąże się z późniejszymi powikłaniami i dłuższym leczeniem. Co oznacza ból zęba u dziecka i jak uchronić dziecko przed próchnicą?

ból zęba u dziecka

i

Autor: Getty Images ból zęba u dziecka

Ból zęba u dziecka, ze względu na skuteczne utrudnianie funkcjonowania w ciągu dnia, to problem, którego nie należy bagatelizować. Wśród rodziców bardzo często powielany jest mit, że leczenie zębów mlecznych jest niepotrzebne, gdyż na ich miejsce pojawią się nowe, stałe zęby. Co więcej, istnieje również przesąd, że zęby mleczne maluszka nie są unerwione, dlatego też nie mogą boleć. Obie te opinie są błędne i nie mają nic wspólnego z prawdą.

Spis treści

  1. Ból zęba u dziecka – co oznacza?
  2. Ból zęba u dziecka – kiedy udać się do dentysty
  3. Ból zęba u dziecka – domowe sposoby
  4. Ból zęba u dziecka – jak uchronić dziecko przed próchnicą?
Jak uśmierzyć ból zęba?

Ból zęba u dziecka – co oznacza?

Próchnica, bo to ona najczęściej powoduje ból zęba u dziecka, dotyka również zęby mleczne i może w znaczący sposób przyczynić się do ich nieprawidłowego rozwoju. Co więcej, ból zęba mlecznego potrafi być bardziej uciążliwy dla dziecka niż dla dorosłego. Jest to spowodowane tym, że maluszek nie jest często w stanie zrozumieć tego co się dzieje, a jego stres jedynie nasila i tak już dokuczliwe dolegliwości. Warto również dodać, że same zęby mleczne są znacznie bardziej podatne na próchnice i rozwój bakterii. Z tego też powodu należy szczególnie zadbać o ich prawidłową higienę, gdyż aktualne statystyki mówią, że nawet co drugi trzylatek w naszym kraju cierpi z powodu próchnicy.

Czytaj także: Jak dbać o zęby niemowlaka, a jak o zęby małego dziecka?

Ból spowodowany próchnicą jest dosyć charakterystyczny. Nieco starsze dziecko może skarżyć się na ból podczas gryzienia oraz spożywania słodyczy. Może on również niekiedy utrudniać dziecku spokojny sen. W początkowej fazie tworzenia się próchnicy na powierzchni zęba możesz zauważyć białe matowe przejaśnienia. Jeżeli zbagatelizujesz ból zęba dziecka na początku, może dojść do zajęcia miazgi, a tym samym konieczne będzie leczenie kanałowe.

Pamiętaj również, że próchnica rozwijająca się u małych dzieci bywa zdradliwa i może przebiegać bez dolegliwości bólowych. Niekiedy może się również zdarzyć, że ból dziecka w jamie ustnej spowodowany jest przez ząbkowanie. Z tego powodu, aby uniknąć poważnych powikłań, należy szybko reagować, kiedy dziecko zaczyna zgłaszać dolegliwości bólowe.

Ból zęba u dziecka – kiedy udać się do dentysty

Nieleczona i rozwijająca się próchnica potrafi poczynić bardzo duże szkody w ząbkach maluszka. Z tego powodu do dentysty powinnaś udać się z dzieckiem w momencie, kiedy tylko zacznie skarżyć się ono na dolegliwości bólowe podczas jedzenia czy po prostu w ciągu dnia lub w nocy. Bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować jego dolegliwości, gdyż tylko szybka reakcja może zapobiec skomplikowanemu leczeniu.

Gabinet z lat dziecięcych z pewnością kojarzy Ci się z traumatycznymi przeżyciami i bólem. Aktualnie, standard uległ znaczącej poprawie. Zabiegi przeprowadzane są najczęściej w znieczuleniu, tak, aby maluszek zniósł cały zabieg jak najlepiej. Dodatkowo czarne i brzydkie plomby przeszły już do lamusa, a aktualnie możemy spotkać te kolorowe, które stanowią dodatkową atrakcję dla dziecka.

Czytaj także: Dziecko u dentysty: 8 sposobów na wizyty z dzieckiem u dentysty bez bólu i strachu

Ból zęba u dziecka – domowe sposoby

W przypadku wystąpienia próchnicy, jedynym skutecznym sposobem wyleczenia dziecka jest wizyta u stomatologa. W momencie jednak, kiedy dziecko skarży się na dolegliwości bólowe, a wizyta możliwa jest dopiero za kilka dni, możemy podać doraźnie leki przeciwbólowe. Skutecznym sposobem aby nieco złagodzić ból zęba u dziecka jest podanie ibuprofenu w syropie. Lek ten działa nie tylko przeciwbólowo, ale także łagodzi stan zapalny w miejscu próchnicy.

Zobacz również: Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

W przypadku ropnia znajdującego się w okolicy zęba, pod żadnym pozorem nie przebijaj go w domu. Ewakuacja ropnia jest zabiegiem, który może odbywać się tylko i wyłącznie w gabinecie stomatologicznym, a po jego wykonaniu dziecko musi przez jakiś czas przyjmować wskazany przez lekarza dentystę antybiotyk.

Pamiętaj jednak, że najważniejsze co możesz zrobić, aby pomóc w przypadku bólu zęba, to jak najszybsze zabranie dziecka do dentysty.

Ból zęba u dziecka – jak uchronić dziecko przed próchnicą?

Jak wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. To powiedzenie sprawdza się w przypadku bólu zęba u dziecka jak nigdzie indziej. Aby uchronić swoje dziecko przed próchnicą należy systematycznie dbać o stan jego zębów.

Jedną z podstawowych zasad jest dbanie o higienę jamy ustnej. Starsze dzieci powinny myć zęby dwa razy dziennie- rano oraz wieczorem. W przypadku młodszych dzieci najpierw powinnaś pokazać, jak maluszek powinien myć ząbki, gdyż na początku może robić to nieefektywnie. Bardzo ważne jest również, aby rozpocząć mycie zębów u dziecka specjalnie do tego przystosowanymi szczoteczkami wraz z pojawieniem się pierwszego mleczaka. Wspólne mycie zębów nie tylko chroni Twoje dziecko przed próchnicą, ale także może być odbierane przez dziecko jako dobra zabawa i sposób miłego spędzenia czasu z Tobą.

Zobacz także: Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Równie ważną zasadą jest ograniczenie spożywania przez dziecko słodkich napojów oraz przekąsek, szczególnie w nocy oraz przed snem. Ich przyjmowanie w zbyt dużych ilościach powoduje wytworzenie kwaśnego odczynu w jamie ustnej co stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii. Duży problem stanowi również tzw. próchnica butelkowa. Dotyczy ona dzieci, które karmione są przed snem butelką. Zawarte w niej mleko bogate jest w węglowodany, które działają w taki sam sposób na zęby jak słodycze. Próchnica butelkowa pojawia się na wczesnym etapie życia i może prowadzić do powikłań dotykających nie tylko zębów mlecznych, ale także uzębienia stałego.

W zapobieganiu rozwojowi próchnicy, bardzo ważną rolę odgrywa również uczęszczanie z dzieckiem na regularne kontrole do stomatologa. Pierwsza wizyta powinna odbyć się w momencie, kiedy dziecko ukończy 18 miesięcy, gdyż jest czas, w którym dochodzi do pojawienia się pierwszych trzonowców mlecznych. Jest to również wiek, w którym dziecko jest w stanie współpracować ze stomatologiem podczas wizyty. Starsze dzieci, jak również dorośli, powinni uczęszczać na kontrole co pół roku, chyba, że dentysta zaleci inaczej.