Rodzice nie chcą szczepić dzieci: coraz więcej dzieci choruje na krztusiec

2014-04-11 13:04

Rodzice nie chcą szczepić dzieci, co za tym idzie rośnie liczba zachorowań na krztusiec. Coraz więcej dzieci zapada na tę "zapomnianą" chorobę, ponieważ rodzice rezygnują ze szczepień. Lekarze apelują, aby nie poddawać się modzie i nie narażać zdrowia dziecka.

Szczepienia dla dzieci: Di-Te-Per. Szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

i

Autor: _photos.com|photos.com Di-Te-Per. Szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

Spis treści

  1. Rodzice nie chcą szczepić dzieci: brak szczepień doprowadzi do epidemii?
  2. Rodzice nie chcą szczepić dzieci: ile razy szczepić?
  3. Rodzice nie chcą szczepić dzieci: szczepionka nie pomaga?

Lekarze biją na alarm: coraz więcej Polaków choruje na krztusiec. W ostatnich latach liczba zachorowań wzrosła trzykrotnie: jeszcze w 2011 roku chorowało na niego 1669 osób, w 2012 już 4684. Mimo że powszechnie uważa się, że to choroba wieku dziecięcego, coraz częściej zapadają na nią starsze dzieci, a także dorośli.

Rodzice nie chcą szczepić dzieci: brak szczepień doprowadzi do epidemii?

Lekarze wskazują jednoznacznie na przyczynę wzrostu zachorowań: brak szczepień. Rodzice poddają się modzie i rezygnują z podawania dzieciom obowiązkowych szczepionek. Z tego powodu coraz więcej dzieci zapada na choroby, które już uważaliśmy za "zapomniane": krztusiec, odrę czy różyczkę.

Liczba szczepień spadła już o kilka procent w skali całego społeczeństwa. W 2010 roku 99 procent ludzi było zaszczepionych na krztusiec, błonicę i tężec, w 2013 już 95 proc. Jeśli moda na nieszczepienie się utrzyma i odsetek szczepionych spadnie poniżej 90 proc., za kilka lat możemy mieć do czynienia z epidemią.

Rodzice nie chcą szczepić dzieci: ile razy szczepić?

Każde dziecko powinno być zaszczepione na krztusiec co najmniej czterokrotnie. Obowiązkowy program zakłada, że do 6. roku życia dziecko otrzyma pięć dawek szczepionki. To jednak nie oznacza, że w kolejnych latach nie powinno być szczepione. W 14. roku życia wykonuje się szczepienie przypominające, a w życiu dorosłym powinno się je powtarzać co 10 lat.

Rodzice nie chcą szczepić dzieci: szczepionka nie pomaga?

Jednym z argumentów, jaki wyciągają rodzice nieszczepiący swoich dzieci, jest brak pełnej skuteczności szczepionki. To prawda: nie gwarantuje ona pełnej odporności. Szacuje się, że około 30 procent zaszczepionych zapada na krztusiec. U takich osób choroba jednak ma łagodny przebieg.

Krztusiec to ostra infekcja górnych dróg oddechowych, której początkowe objawy nie różnią się od zapalenia oskrzeli czy innych chorób płuc. U chorych pojawia się kaszel, który męczy ich przez długi okres czasu. Napady kaszlu występują głównie w nocy i wycieńczają organizm.