Wystarczy skaleczenie w piaskownicy, drobny wypadek na rowerze, czy zwykłe wyrwanie denerwującej skórki przy paznokciach, by doszło do niebezpiecznego zakażenia. Ratowniczka medyczna radzi jaki wygląd rany powinien niepokoić i jak postępować, gdy zobaczymy czerwoną pręgę na ciele. Jej pojawienie się oznacza, że stan zapalny rozprzestrzenia się po organizmie, co może skutkować poważnymi powikłaniami. Konieczna jest szybka wizyta lekarska i wprowadzenie antybiotykoterapii.
Oprócz niezwlekania z wizytą u specjalisty, ratownicy medyczni polecają też pewną rzecz, którą może zrobić rodzic tuż po zauważeniu na ciele dziecka czerwonej pręgi. Ten prosty sposób może usprawnić leczenie i dać lekarzom dużą wskazówkę co do stanu dziecka.
Zobacz też: Pomoc przy otarciu, skaleczeniu, krwotoku z nosa, drzazdze. Jak udzielić dziecku pomocy?
Dowiedz się: Co zrobić, gdy dziecko otarło kolano, nabiło sobie guza, skaleczyło się?
Zaznacz czerwoną pręgę markerem
"Lekarz wyjaśnił, że gdybyśmy od razu nie zawieźli go na ostry dyżur, konieczna byłaby amputacja palca u nogi". To historia, którą na swoim instagramowym profilu przytacza ratowniczka medyczna Nikki Jurcutz z platformy edukacyjnej Tiny Hearts Education.
Ta czerwona linia nazywa się zapaleniem naczyń chłonnych. To znak, że infekcja dotyczy układu limfatycznego. Czerwona linia zaczyna się od rany i biegnie w górę w kierunku najbliższych węzłów chłonnych. Jest to oznaka, że infekcja się nasila i należy zgłosić się do lekarza i zastosować leczenie, zwykle obejmujące antybiotyki. Dobra wiadomość jest taka, że szybko leczona choroba może być łagodna. Jednakże nieleczona może nieść za sobą powikłania, które mogą stać się bardzo poważne, np. gdy infekcja przedostanie się do krwioobiegu. Mamy wtedy do czynienia z sepsą
- ostrzega ratowniczka.
Ekspertka radzi też, by tuż po zauważeniu czerwonej pręgi prowadzącej od rany, zaznaczyć jej obrys markerem, zapamiętując godzinę, w której dokonujemy tej czynności. Dzięki temu lekarz będzie wiedzieć, jak szybko postępuje zakażenie.
Jakie leczenie stosuje się przy zakażeniu?
Rumień czy pręgę na skórze występujące w okolicy małych, średnich i dużych ran zawsze należy pokazać lekarzowi. To objaw świadczący o szerzeniu się zakażenia drogą naczyń chłonnych. Nie panikujmy jednak. Być może wystarczy jedynie oczyszczenie rany, lub podanie antybiotyku miejscowego w maści. Gdy jednak rana będzie bolesna, a u dziecka wystąpią objawy takie jak gorączka - niezbędny może okazać się antybiotyk doustny.
Taką historię przeżyła jedna z naszych redaktorek. Zaczęło się od kurzajki u jej córki i biegania boso po placu zabaw...
Byliśmy mniej więcej tydzień po zakończonym leczeniu kurzajki. Któregoś ranka, w drodze do szkoły, córka napomknęła, że boli ją stopa. Ból ustąpił, więc spędziła cały dzień w szkole. Popołudniu, na dodatkowych zajęciach tanecznych nie chciała ćwiczyć, bo bolała ją noga. W domu mówiła, że słabo się czuje, więc pomogłam jej w przebieraniu i zamarłam. Na stopie, w miejscy kurzajki pojawił się rumień, a od niego, koło kostki prowadziła czerwona pręga. Był wieczór, więc została nam wizyta na nocnej pomocy lekarskiej. W drodze, która zajęła nam nie więcej jak pół godziny, córka zdążyła dostać gorączki 39,1` i zwymiotować. Skończyło się 2-tygodniową antybiotykoterapią. Lekarz powiedział, że dobrze że tak szybko przyjechaliśmy.
Zobacz też: Od zadrapania, kurzajki aż do sepsy. Mama ostrzega: nigdy nie lekceważ czerwonej linii
Jaki wygląd rany powinien zaniepokoić rodzica?
Nawet niewinne skaleczenie może skończyć się zakażeniem. Koniecznie zgłoś się z dzieckiem do lekarza:
- jeśli rana coraz bardziej boli, puchnie, robi się czerwona i gorąca;
- zauważymy wydobywającą się ropę;
- od rany odchodzi czerwona pręga;
- węzły chłonne dziecka stały się wrażliwe na dotyk;
- pojawiła się gorączka;
- dziecko ma dreszcze i poty.
Przeczytaj też: Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy