Częstomocz u dziecka to temat dość złożony. Przede wszystkim nie ma jednej definicji, według której można byłoby rozpoznać częstomocz u najmłodszych pacjentów – to, ile mikcji na dobę można uznawać za stan prawidłowy, zależne jest bowiem od wieku dziecka.
Spis treści
- Częstomocz u dziecka - ile razy dziennie powinno siusiać dziecko?
- Przyczyny częstomoczu u dziecka
- Niepokojące objawy częstomoczu u dziecka
- Częstomocz u dziecka a ilość wypijanych płynów
- Częstomocz u dziecka a zakażenie dróg moczowych
- Częstomocz u dzieci a cukrzyca
- Częstomocz u dziecka a moczówka prosta
- Częstomocz u dziecka a wady anatomiczne
- Częstomocz a psychika dziecka
- Leczenie częstomoczu u dziecka
Częstomocz u dziecka - ile razy dziennie powinno siusiać dziecko?
Noworodki i niemowlęta oddają mocz najczęściej, bo nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Tutaj sytuacja, gdzie niemowlę moczy swoją pieluszkę 20 razy w ciągu dnia, nie powinna stanowić powodu do zmartwień – jest to w pełni fizjologiczne. Stan ten wynika stąd, iż dzieci mają zdecydowanie mniejsze od dorosłych pęcherze moczowe – po prostu częściej muszą one więc być opróżniane.
Wraz z rozwojem dziecka wzrasta również i zbiornik moczu, przez co dwulatki oddają mocz około 10 razy dziennie, a przedszkolaki siusiają około 5-6 razy na dobę.
Zanim więc rodzice zaczną poważnie martwić się o swoje dziecko, powinni najpierw zastanowić się, czy rzeczywiście zaobserwowali oni u niego częstomocz, czy też może ich obawy są nieco na wyrost. Podkreślenia wymaga tutaj to, że istotna jest nie tylko częstość oddawania moczu, ale i inne zjawiska związane z mikcjami.
Czytaj: Choroby uchyłkowe jelit - co to takiego?
Przyczyny częstomoczu u dziecka
Zasadniczo ciężko traktować częstomocz jako samodzielną chorobę – tak naprawdę raczej jest on bowiem objawem jakiegoś schorzenia. Na czym polega to zaburzenie, to akurat jest dość jasne – dziecko zdecydowanie częściej odwiedza toaletę i to nie tylko za dnia, ale czasami również i w nocy. Powyżej zaznaczono już ile razy w prawidłowych warunkach dziecko może oddawać mocz.
Kiedy rodzice zauważą, że ich np. 5-letnia córka siusia powyżej 8 razy na dobę, wtedy koniecznie powinni bliżej przyjrzeć się temu problemowi. Istotne jest nie tylko to, jak często dziecko bywa w toalecie, ale i to, czy poza zwiększoną częstością tych wizyt pojawiły się u niego jakieś inne problemy.
Zobacz: Badanie moczu u niemowlaka - jak pobrać próbkę do badania?
Krew w moczu. O czym świadczy krwiomocz u dziecka?
Niepokojące objawy częstomoczu u dziecka
Jakie objawy towarzyszące częstomoczowi u dziecka mogą być niepokojące?
- kolor moczu – kiedy staje się on brunatny, może to oznaczać, że jest w nim krew,
- pieczenie lub ból w okolicy narządów intymnych,
- zmiana sposobu wypływu moczu - zamiast strumienia lecą pojedyncze krople .
Częstomocz u dziecka a ilość wypijanych płynów
Nie zawsze częstomocz wynika z jakiegoś problemu zdrowotnego. Taka możliwość istnieje szczególnie wtedy, kiedy jedynym utrapieniem dziecka jest częstsze chodzenie do toalety, a poza tym nie doświadcza ono żadnych innych zaburzeń. W takim przypadku przyczyna częstomoczu u dziecka może być bardzo prozaiczna – może nią bowiem być picie przez malucha dużej ilości płynów.
Napojami, które w szczególny sposób mogą prowadzić do częstszego oddawania moczu, są słodkie napoje gazowane czy soki owocowe.
Częstomocz u dziecka a zakażenie dróg moczowych
Częstomocz u dziecka nigdy nie może być jednak całkowicie zbagatelizowany, ponieważ może on być spowodowany również i przez różne groźne choroby. Jedną z częstych jego przyczyn u dzieci są zakażenia dróg moczowych. W ich przypadku dodatkowymi objawami, które nasuwają podejrzenie właśnie takiej choroby, są:
- gorączka
- dreszcze
- bóle w okolicach podbrzusza
- nieprzyjemne odczucia towarzyszące siusianiu (takie jak np. pieczenie czy ból w okolicy cewki moczowej)
Częstomocz u dzieci a cukrzyca
Innym, zdecydowanie gorszym schorzeniem, w którego przebiegu może pojawiać się częstomocz, jest cukrzyca u dziecka. Niestety, choroba ta może występować u najmłodszych, co więcej – typowo rozpoczyna się ona właśnie we wczesnym wieku. W tym przypadku szczególnie niepokojącymi i nasuwającymi podejrzenie tego schorzenia objawami są nie tylko częstomocz, ale i:
- wielomocz
- polidypsja (czyli zwiększone przyjmowanie płynów)
- utrata masy ciała (pomimo prawidłowego lub nawet zwiększonego apetytu)
Częstomocz u dziecka a moczówka prosta
Kolejną jednostką, która może prowadzić do częstomoczu u dzieci, jest moczówka prosta. Problem ten polega na zaburzeniach związanych z wazopresyną (hormonem antydiuretycznym), który w prawidłowych warunkach sprawia, że woda jest zatrzymywana w organizmie. Wyróżnia się dwie rodzaje moczówki:
- ośrodkową, która wynika z niedostatecznego wydzielania wazopresyny
- nerkową, związaną z tym, że nerki nie reagują na wazopresynę
Zobacz: Jak leczyć infekcje układu moczowego u dziecka?
Jak poradzić sobie z moczeniem nocnym?
Częstomocz u dziecka a wady anatomiczne
Dosyć rzadką, aczkolwiek możliwą (szczególnie u najmłodszych pociech) przyczyną częstomoczu są różne wady anatomiczne, dotyczące elementów układu wydalającego mocz. Takowe jednak zaburzenia typowo ujawniają się w krótkim czasie od przyjścia dziecka na świat.
Częstomocz a psychika dziecka
Nie tylko jednak schorzenia organiczne mogą być przyczyną częstomoczu u dziecka. Istnieje bowiem również i powiązanie pomiędzy częstością wizyt w toalecie a psychiką dziecka. U dzieci, które doświadczają silnego stresu (którego źródłem może być np. to, że nie radzą one sobie w przedszkolu w kontaktach z rówieśnikami czy też to, że są one narażone na obserwowanie rodzicielskich kłótni) również może dochodzić do występowania częstomoczu.
Przyczyn częstomoczu u dziecka może być naprawdę wiele. Z tego właśnie powodu, przy wysunięciu podejrzenia takiego problemu u malucha, jego opiekunowie powinni udać się z nim do lekarza. Specjalista nie tylko będzie w stanie ocenić, czy rzeczywiście obawy rodziców były słuszne, ale i będzie on mógł zadecydować o wdrożeniu ewentualnego leczenia.
Leczenie częstomoczu u dziecka
Znalezienie przyczyny częstomoczu u dziecka jest wyjątkowo ważne dlatego, że to właśnie od niej zależy rodzaj ewentualnej terapii. Jeżeli u malca rozwinęło się zakażenie układu moczowego, to wtedy zalecane są mu zazwyczaj antybiotyki – leczenie w takim przypadku trwa zwykle kilka (3-7 dni) i po jego zakończeniu dziecko zazwyczaj przestaje już zbyt często oddawać mocz.
W przypadku zaś, kiedy za częstomocz odpowiedzialna jest cukrzyca, konieczne staje się wdrożenie u dziecka insulinoterapii. Korekta zaburzeń poziomu glukozy we krwi sprawia, że częstomocz u dziecka przemija.
W jeszcze innej sytuacji, kiedy za zwiększoną częstość odwiedzania toalety odpowiadają problemy sfery psychicznej, rozwiązać je może wizyta u psychologa dziecięcego – po zredukowaniu poziomu stresu częstomocz u dziecka może zanikać.