Czy 2 latek może pić wodę gazowaną? Eksperci są zgodni

2024-07-15 14:33

Jak wiadomo, woda jest źródłem życia i w zasadniczy sposób wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Powinni ją pić zarówno dorośli jak i dzieci, i to już od najmłodszych lat. Specjaliści zalecają, by wodę niegazowaną podawać dziecku już po ukończeniu 6. miesiąca życia. A co z wodą gazowaną? W jakim wieku (i czy w ogóle) można ją podawać dziecku?

Dziecko pije wodę

i

Autor: fot. Canva

Ile wody dziennie powinny wypijać dzieci?

Woda to dla ludzkiego organizmu jedna z najważniejszych i niezbędnych do życia substancji. Nawadnia komórki i tkanki, wpływa na procesy metaboliczne, usuwa toksyny, reguluje temperaturę ciała, odpowiada za transport i wchłanianie substancji odżywczych dostarczanych z pożywienia, pełni funkcje ochronne dla mózgu i narządów wewnętrznych, nawilża skórę, poprawia pamięć i koncentrację, a nawet reguluje ciśnienie krwi. A to tylko niektóre z jej korzystnych właściwości.

Zgodnie z zaleceniami zdrowa, dorosła osoba powinna wypijać dzienne od 1,5 do 2 litrów wody, ale w upalne dni zapotrzebowanie to jeszcze wzrasta. A jak to wygląda u dzieci? Tutaj widełki są nieco inne i zależą od wieku malucha. Zalecenia Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wyglądają następująco:

  • Dzieci 1-3 lat - 1,25 l dziennie
  • Dzieci 4-6 lat - 1,6 l dziennie
  • Dzieci 7-9 lat - 1,75 l dziennie
  • Dziewczęta 10-18 lat - 1,9-2,0 l dziennie
  • Chłopcy 10-18 lat - 2,1-2,5 l dziennie

Czy dzieci mogą pić wodę gazowaną?

Jak wskazują lekarze specjaliści, woda gazowana i niegazowana nawadniają dokładnie tak samo, więc dorosła osoba może bez obaw sięgać po jedną, bądź po drugą. U dzieci sytuacja wygląda jednak nieco inaczej.

Większość dietetyków zgodnie twierdzi, że dla dzieci najlepsza będzie woda niegazowana, całkowicie pozbawiona dwutlenku węgla odpowiedzialnego za powstanie gazu. Wszystko dlatego, ze dwutlenek węgla, nawet w niewielkich ilościach może podrażniać żołądek, co dotyczy szczególnie maluchów zmagających się z problemami układu pokarmowego. Co więcej, z uwagi na zawartość kwasów woda gazowana może zwiększać ryzyko wystąpienia próchnicy. Dlatego też woda niegazowana będzie dla dziecka zdecydowanie lepszym wyborem.

Jednak, bąbelki zawarte w wodzie gazowanej często są tak atrakcyjne dla dzieci, że uparcie proszą o jej podanie. Czy można "ulec" i poczęstować dziecko wodą gazowaną? Dietetycy przyznają, że jej wypicie od czasu do czasu nie powinno zaszkodzić zdrowemu dziecku. Może się co prawda skończyć kolką, wzdęciami lub bólem brzucha, ale nie spowoduje żadnych innych, poważnych konsekwencji zdrowotnych.

W jakim wieku podać dziecku gazowaną wodę

Nie ustalono sztywnych widełek mówiących o tym, od jakiego wieku można podawać wodę gazowaną dziecku. Instytut Matki i Dziecka zaleca, by nie sięgać po nią wcześniej niż przed ukończeniem przez malucha 3. roku życia. Ma ona być również dodatkiem do zwykłej wody, a nie głównym napojem.

Warto też spojrzeć na skład danej wody gazowanej i najlepiej wybrać nisko lub średniozmineralizowaną. Lepiej nie sięgać po słodzone i kolorowe wody, a dla zmiany bądź podkręcenia smaku samemu dodać do czystej wody gazowanej ogórka, truskawkę, cytrynę lub inny owoc.

Zobacz też: To miejsce to prawdziwy raj dla najmłodszych! Zaledwie 30 minut z centrum Warszawy!

Czy potrafisz ochronić dziecko przed zatruciem?

Pytanie 1 z 8
Co najczęściej jest źródłem zatrucia u dzieci?
Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11