Czy dziecko może urodzić się z zębami? Odpowiedź stomatologa może cię zdziwić

2025-02-11 13:44

Rodzice wypatrują pierwszego ząbka u dziecka w okolicach szóstego miesiąca życia malucha - zazwyczaj wtedy rozpoczyna się ząbkowanie. Mleczaki mogą zacząć wyrzynać się i wcześniej, i później. Wiesz, że dziecko może też urodzić się z zębami? I nie, nie chodzi o ich zawiązki.

Dziecko może urodzić się z zębami?

i

Autor: Getty Images Wiedziałaś, że jest coś takiego, jak "zęby noworodkowe"?

Pierwszy ząbek to jeden z momentów, którego rodzice nie mogą się doczekać. Oczywiście ząbkowanie łączy się i z różnymi trudnościami, ale przeglądając po latach zdjęcia skupiamy się tylko na białym punkciku, który zdobi dotąd bezzębny uśmiech. Niektórzy rodzice nie muszą czekać, aż zęby mleczne zaczną się wyrzynać - nowo narodzone dziecko ma dla nich niespodziankę.

Dziecko rodzi się z zębami. To rzadkie, ale możliwe

Lek. dent. Michał Kaczmarek to specjalista stomatologii dziecięcej, który na profilu @tata_stomatolog publikuje wiele przydatnych dla rodziców (i nie tylko) informacji. To nie tylko źródło wiedzy, ale i ciekawostek. Dentysta opowiadał np. o tajemniczym „zębie jednorożcu” (na ten temat przeczytasz tutaj: „Ząb jednorożec” może wystąpić nie tylko w mleczakach. Jak rozpoznać przypadłość?), w nowym wpisie wziął na tapet inne rzadkie zjawisko - zęby noworodkowe.

Jak można wywnioskować z nazwy, to zęby, które pojawiają się u noworodka. Co więcej, maluch się z nimi rodzi, stąd inne określenia, jak zęby płodowe, wrodzone czy prazęby.

Zazwyczaj są to dolne jedynki, i są to tak zwane „zęby wrodzone” :) jeśli wyjdą w pierwszym miesiącu życia to są nazywane „zębami noworodkowymi”

- wyjaśnia lek. dent. Michał Kaczmarek.

Tata Stomatolog tłumaczy, że najczęściej jest to ząb mleczny, który wyszedł za wcześnie. Czy rodzice powinni coś z nim zrobić? Jak to często bywa, „to zależy”. Stomatolog wskazuje na dwie możliwości:

  1. Usunięcie - jeśli ząbek przeszkadza w karmieniu lub się chwieje.
  2. Zostawienie i obserwowanie - jeśli w niczym nie przeszkadza.

Zęby u noworodka robią wrażenie

Z komentarzy pod postem możemy wywnioskować, że noworodek z ząbkiem nie jest aż taką rzadkością, jak można by się spodziewać - z mleczakiem rodzili się i komentujący, i ich bliscy. Mimo to, to naprawdę niezbyt częsty przypadek - w zależności od badań, mowa o ok. 1:2000 - 1:4000.

U nowo narodzonego dziecka spodziewasz się ledwo wyrzniętych ząbków? Możesz się zdziwić. Rok temu pisałyśmy o wyjątkowym chłopcu, który na świat przyszedł z dolnym uzębieniem. Jedynki były tak duże, że trudno było ich nie zauważyć.

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka?

Noworodek z wyrzniętymi zębami to wyjątkowy przypadek, pierwsze mleczaki najczęściej pojawiają się w okolicach szóstego miesiąca życia (chociaż formują się wiele wcześniej, bo praktycznie na samym początku życia płodowego). Najpierw zauważymy dolne jedynki, później - te na górze. I w przypadku kolejnych ząbków te na dole będą wychodziły ciut wcześniej niż te górne (w kolejności: dwójki, pierwsze trzonowce, kły, drugie trzonowce).

Pamiętaj, że pierwszy ząbek może wyrznąć się i przed szóstym miesiącem, i po nim, a i kolejność wychodzenia mleczaków może ulec zmianie. Jeśli coś cię niepokoi, skonsultuj się z lekarzem pediatrą lub dentystą (pamiętaj też, że z niemowlakiem warto odwiedzić gabinet stomatologa, z pierwszą wizytą nie czekamy do momentu, gdy np. pojawi się próchnica). Więcej na temat ząbkowania znajdziesz tutaj: Kalendarz ząbkowania: kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka.

Słyszałaś o czymś takim jak zęby noworodkowe? A może ty lub twoje dziecko z takimi się urodziliście?

Quiz wiedzy o objawach chorób
Pytanie 1 z 11
Na początek pytanie o wysoką gorączkę. Temperatura od 39,5 do nawet 40,5 stopni może być pierwszym objawem: