Czy kaszel u dziecka zawsze jest objawem infekcji? Kiedy do lekarza z kaszlem u dziecka?

2020-09-23 12:47

Kaszel u dziecka nie zawsze jest oznaką choroby. Nieraz utrzymuje się tygodniami i czasem trudno jest ustalić, z jakiej przyczyny się pojawił. Jak rozpoznać, czy kaszel u dziecka jest objawem infekcji i kiedy iść do lekarza z kaszlem u dziecka?

Czy kaszel u dziecka zawsze jest objawem infekcji?

i

Autor: Getty images Kiedy do lekarza z kaszlem u dziecka?

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny kaszlu u dziecka?
  2. Kaszel u dziecka jako objaw infekcji
  3. Inne przyczyny kaszlu u dziecka
  4. Kiedy iść do lekarza z kaszlem u dziecka?

Jakie są przyczyny kaszlu u dziecka?

Kasłanie jest naturalną reakcją obronną organizmu. Kaszel u dziecka ma za zadanie chronić oskrzela i płuca przed wszystkim, co może się do nich dostać, dlatego nie musi oznaczać, że to przeziębienie u dziecka: dziecko może kasłać np. przez zbyt intensywny zapach środków do czyszczenia, a także krztusi się, kiedy do dróg oddechowych dostanie się odrobina mleka.

Nie ma się czym martwić, jeśli kaszle sporadycznie. Działać trzeba zacząć dopiero wtedy, gdy kaszel u dziecka staje się uporczywy albo pojawiają się jakieś dodatkowe objawy. Czy kaszel u dziecka zawsze jest objawem infekcji i kiedy iść do lekarza z kaszlem u dziecka?

Kaszel u dziecka jako objaw infekcji

Kaszel najczęściej kojarzymy z infekcją. Chory albo przeziębiony niemowlak kaszle, bo wysuszoną śluzówkę gardła podrażnia spływająca z nosa wydzielina.

Przez pierwsze dwa, trzy dni przeziębienia u niemowlaka kaszel jest suchy, bardzo męczący, a towarzyszy mu silny ból gardła (spowodowany rozmnażaniem się wirusów w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe). Potem kaszel zmienia się w mokry, już nie tak męczący. Gdy dziecko kaszle, możesz usłyszeć, że odkasłuje śluz, i coś mu wtedy „gra” w płucach.

Mokry kaszel umożliwia pozbycie się z płuc i oskrzeli zalegającej w nich wydzieliny, dlatego może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Nieco innym rodzajem kaszlu jest kaszel suchy, „szczekający”, poprzedzony chrypką. Ten rodzaj kaszlu związany jest z niebezpieczną dla niemowląt chorobą – zapaleniem krtani. Podczas choroby dochodzi do obrzęku błony śluzowej krtani i chore dziecko, próbując złapać oddech, kaszle, a wtedy z jego dróg oddechowych zaczyna wydobywać się odgłos przypominający szczekanie psa.

Inne przyczyny kaszlu u dziecka

Kaszel u niemowlęcia niekoniecznie musi być jednak związany z infekcją, a najłatwiej poznać to po tym, że kasłaniu nie towarzyszy gorsze samopoczucie czy gorączka.

  • Alergia. Możesz ją podejrzewać, jeśli kaszel pojawia się w określonej sytuacji, na przykład kiedy do pokoju dziecka wejdzie pies. Kasłanie jest wówczas reakcją na alergen znajdujący się w sierści. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u alergologa, który zaleci dalsze postępowanie.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy. Dolegliwość ta, spowodowana niedojrzałością motoryczną przewodu pokarmowego, jest przyczyną kaszlu, jeśli dziecko zaczyna kasłać podczas karmienia albo po nim, a także kiedy kładziesz go do łóżeczka (zmieniając pozycję z pionowej na poziomą) oraz podczas snu. Kaszlowi towarzyszy silne ulewanie. Refluks wymaga konsultacji u pediatry lub gastrologa dziecięcego.
  • Połknięcie ciała obcego. Dzieci mają tendencję do wkładania różnych rzeczy do ust. To może spowodować zadławienie i trudności z oddychaniem, jeśli przedmiot utknął tchawicy. Objawy obecności ciała obcego w drogach oddechowych to dławienie się lub krztuszenie się podczas pierwszego wdychania obiektu oraz kaszel, który jest odruchem mającym na celu usunięcie ciała obcego z dróg oddechowych.

Kiedy iść do lekarza z kaszlem u dziecka?

Tak naprawdę każdy kaszel u dziecka powinien wzbudzić w rodzicach czujność. Gdy pojawia się u niemowlaka, powinniśmy nie czekać tylko natychmiast udać się do lekarza.

Na początku infekcji kaszel związany jest z podrażnieniem gardła. Dziecko ma zatkany nos, wysuszają się śluzówki gardła i pojawia się kaszel. Jeśli ten kaszel się nasila, udajmy się do lekarza.

Jeśli dziecko skończyło brać leki i wyzdrowiało, a dalej kaszle, nie panikujmy. Kaszel u dziecka może występować nawet do 3 tygodni po infekcji. Oznacza on, że dochodzi do regeneracji nabłonka w drogach oddechowych, który został zniszczony w czasie infekcji.

Jeżeli ten kaszel powoli się wycisza, nie jest to niepokojące. Jeżeli natomiast trwa od 6 do 8 tygodni, powinniśmy go skonsultować ze specjalistą.

Szczekający kaszel u malca sugerujący zapalenie krtani, wymaga natychmiastowego wezwania lekarza, bo dziecko musi dostać leki zmniejszające obrzęk, może być również konieczny pobyt w szpitalu, gdzie dziecko dostanie tlen.

Natychmiastowa interwencja lekarza jest też konieczna, jeśli dziecko kaszle i nie może oddychać - świszczący oddech słabnie, dziecko robi się sine i traci przytomność.

Zobacz:

Inhalator dla dzieci - jaki wybrać?

Grypa u dzieci: jak rozpoznać objawy? Leczenie grypy u dziecka

Kaszel u niemowlaka: jak pomóc pokasłującemu niemowlęciu

Kaszel alergiczny u dziecka: przyczyny i objawy. Jak leczyć kaszel alergiczny?

Czy katar jest zaraźliwy? Sprawdź, jak uniknąć zarażenia się katarem

Kaszel u małych dzieci

miesięcznik "M jak mama"