Czy można podać dziecku otwarty syrop po terminie ważności? Tego mogłeś nie wiedzieć

2023-10-19 9:29

Każda mama ma w swojej apteczce wiele leków na tzw. czarną godzinę, które podaje w czasie nagłej infekcji. Większość z nich stoi otwarta do czasu, dopóki nie zostanie całkiem zużyta. Jednak czy podawanie syropów, które otworzyliśmy dawno temu, jest bezpieczne?

Syrop dla dziecka

i

Autor: Getty Images Podawanie dziecku syropu po terminie ważności może mieć konsekwencje dla zdrowia.

Eksperci zalecają, by mamy regularnie przeglądały zawartość domowych apteczek i wyrzucały przeterminowane leki. W praktyce bywa z tym różnie, a nasze domowe apteczki wypełnione są po brzegi produktami, które często używamy tylko jeden w raz w przypadku konkretnego schorzenia. Czy możemy użyć ich ponownie, jeśli były długo otwarte? Odpowiedź na to pytanie nie wszystkim się spodoba.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

Jak długo można przechowywać otwarty syrop?

Leki zazwyczaj mają długą datę ważności, do około 2 lat. Z tego względu wielu rodziców nie wyrzuca ich, gdy dziecko wróci do zdrowia, ale zostawia w szafce, myśląc, że będzie mogło skorzystać z nich w czasie kolejnej choroby. I tak, i nie — na lekach często widnieje informacja, że powinny zostać zużyte w ciągu 28 dni od otwarcia opakowania. To oznacza, że po miesiącu ich działanie nie będzie już tak silne jak wcześniej, w dodatku może doprowadzić do różnych powikłań.

Czy można podać dziecku otwarty syrop?

Z tego wynika, że podanie dziecku otwartego syropu jest bezpieczne tylko wtedy, gdy odbywa się w ciągu 28 dni od pierwszej daty otwarcia. Po tym czasie bezpieczniej by było jednak nie podawać maluchowi leki, ale kupić nowy. W praktyce jednak wielu rodziców tak nie robi, sugerując się jedynie datą ważności medykamentu, a nie datą otwarcia. 

Czym grozi podanie przeterminowanego leku?

Podawanie przeterminowanych leków może wywołać różne objawy ze strony układu pokarmowego. Do najczęstszych z nich zaliczają się biegunki i bóle brzucha, ale również i podrażnienie wątroby. Oprócz tego działanie leku będzie słabło w miarę zbliżania się do końca daty ważności. 

Jak prawidłowo przechowywać leki?

Aby zmniejszyć ryzyko przeterminowania lub zepsucia leku, warto zadbać o jego prawidłowe przechowywanie. Leki dla dzieci i dla dorosłych powinny być przechowywane w suchych i ciemnych pomieszczeniach, w których panuje stała temperatura około 18 stopni Celsjusza. Niektóre leki lubią niższe temperatury — wtedy taka informacja jest zawarta na opakowaniu. 

Czytaj: Leki z bezpłatnej listy niebezpieczne dla dzieci? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia