Okularki przeciwsłoneczne, ubranka z filtrami uv, obowiązkowe nakrycia głowy, krem ochronny - niektóre z tych "gadżetów" mogą wydawać się przesadą, a części rodziców nadal nie przekonują głosy ekspertów. Ci apelują o ochronę skóry przed słońcem, nie tylko w wakacje podczas pobytu na plaży.
Na letnich rodzinnych zdjęciach coraz częściej widzimy maluszki w okularkach przeciwsłonecznych. Ich niewątpliwą dodatkową zaletą jest fakt, że publikując taką fotografię w internecie, nie pokazujemy twarzy dziecka w pełnej okazałości. Korzystają z tego nie tylko znane mamy, które chcą chronić wizerunek swoich pociech.
Warto pamiętać, że okularki przeciwsłoneczne dla dzieci sprzedawane są także w najmniejszych, niemowlęcych rozmiarach. Czy warto je kupować?
Po co niemowlęciu okulary przeciwsłoneczne?
Kupujemy je dokładnie z tych samych powodów, dla jakich my dorośli je nosimy. Ostre słońce, które daje się we znaki głównie w miesiącach letnich, sprawia, że nieraz musimy mrużyć oczy. Nie jest to ani zdrowe, ani komfortowe. Doskonale wiedzą o tym choćby osoby prowadzące auto, które nie wyobrażają sobie jazdy bez szkieł przyciemniających.
Pediatra Wojciech Feleszko postanowił przybliżyć ten temat swoim obserwatorom na Instagramie. "Okuliści rekomendują stosowanie okularów przeciwsłonecznych nawet dla małych dzieci" - wyjaśnia w jednym z najnowszych filmów.
Tłumaczy, dlaczego warto zakładać okularki przeciwsłoneczne nawet najmłodszym dzieciom. Oto trzy istotne powody:
- chronią przed szkodliwym promieniowaniem uv,
- chronią przed zanieczyszczeniami (np. brudnym piaskiem),
- zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.
"Przepuszczalność rogówki oraz struktur wewnętrznych oka u małego dziecka jest stosunkowo duża, w związku z tym tego typu promieniowanie może być rzeczywiście bardzo szkodliwe" - mówi dr Wojciech Feleszko.
Czytaj też: 7 oznak, że dziecku jest za ciepło podczas snu. Ważne szczególnie w upały!
Okulary przeciwsłoneczne zwiększają także komfort dziecka, które przebywa na słońcu. Trudno mówić o zabawie czy poznawaniu świata, gdy oczy maluszka łzawią i męczą się w pełnym słońcu.
Ochrona przed wadami wzroku i chorobami
Pediatra tłumaczy, że promienie UVA i UVB mogą uszkadzać wrażliwe struktury oka maluszka, przez co mogą się u niego rozwinąć takie schorzenia jak:
- zapalenie rogówki i spojówek,
- zaćma,
- zwyrodnienie plamki żółtej.
Lekarz wyjaśnia również, że zakładanie dziecku okularów przeciwsłonecznych może ochronić je przed rozwinięciem się krótkowzroczności. "Badania sugerują, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV w dzieciństwie może zwiększać ryzyko rozwoju krótkowzroczności" - mówi dr Wojciech Feleszko.
Warto pamiętać, że pierwsze lepsze okularki ze stoiska mogą nie spełniać istotnego warunku: ochrony przed promieniowaniem. Kupując okulary przeciwsłoneczne, warto szukać ich w sklepie optycznym, a jeśli chcemy wybrać takie z drogerii - zwróćmy uwagę na etykiety, a nie wygląd. Powinny być dobrze dopasowane rozmiarem, nie uciskać główki (w przypadku modeli na gumce) i nie zsuwać się.
Czytaj też: Czy w upały dopajać niemowlę karmione piersią? Położna tłumaczy