Czy profilaktyka probiotykami u dzieci ma sens? Tylko w 3 przypadkach, ale nie są to kolki

2024-08-20 13:39

Probiotyki w kropelkach zna każdy rodzic. Podajemy je najczęściej w trakcie antybiotykoterapii, czasami stosujemy przy kolkach. Czy jednak ich podawanie profilaktycznie dzieciom ma sens? Znany na Instagramie pediatra rozwiewa te wątpliwości bazując na twardych dowodach naukowych. Jego odpowiedź może zdziwić niejednego rodzica!

Czy profilaktyka probiotykami u dzieci ma sens? Tylko w 3 przypadkach, ale nie są to kolki

i

Autor: Getty Images Czy profilaktyka probiotykami u dzieci ma sens? Tylko w 3 przypadkach, ale nie są to kolki

Pediatra Wojciech Feleszko postanowił odpowiedzieć na często zadawane przez rodziców pytanie: „Czy profilaktyka probiotykami u dzieci działa?”. Nie od dziś bowiem zastanawiają się oni, czy tego typu preparaty rzeczywiście są skuteczne. Zwłaszcza, że w aptekach co rusz pojawiają się nowe probiotyki, a ich ceny nie należą do niskich. W jakich przypadkach ich podawanie ma sens?

Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić

Pediatra o tym, czy profilaktyczne podawanie probiotyków ma sens

- Na ten temat naukowcy spierają się między sobą i co jakiś czas są aktualizowane wytyczne Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii Pediatrycznej Żywienia – podkreśla na wstępie swojego nagrania specjalista.

W dalszej jego części zaś opierając się na wytycznych z 2023 roku wymienia trzy sytuacje, w których podanie probiotyków jest zalecane. - Możemy używać probiotyków w zapobieganiu trzem chorobom: po pierwsze biegunce związanej z antybiotykami. Po drugie zapobieganie biegunce wewnątrz szpitalnej, a więc biegunce, którą można się zarazić będąc w szpitalu. Można jej przeciwdziałać przez fakt, że dziecko otrzyma probiotyk i nie zarazi się od kolegi lub koleżanki znajdującej się w tej samej czy innej sali. I trzeci wreszcie obszar to zapobieganie martwiczemu zapaleniu jelit u noworodków – wylicza.

Czy probiotyk w przypadku astmy, alergii czy kolki będzie skuteczny?

W tym momencie pojawia się pytanie, czy probiotyki mogą być skuteczne przy zwalczaniu innych chorób, co do których uważamy, że mogą wynikać z zaburzonej flory jelitowej. Mowa o alergii, astmie, chorobach zapalnych jelit czy kolce jelitowej u niemowląt.

- Na dzień dzisiejszy nie ma dobrych danych naukowych, które mogłyby powiedzieć, że pewne konkretne szczepy probiotyczne zapobiegają kolce czy tym poważnym chorobom, co nie znaczy, że część z Państwa może zdecydować się na stosowanie takich interwencji. A więc nie zabraniamy, ale też nie mamy twardych, mocnych danych naukowych potwierdzających skuteczność szczepów probiotycznych w tych sytuacjach – wyjaśnia.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"