Czy wiesz, że wady postawy powstają już u niemowląt? Wielu rodziców zaczyna dostrzegać je u swoich dzieci w wieku szkolnym. Jednym z przykładów jest nierówne ustawienie barków (jeden wyżej), wysunięcie głowy do przodu, wystające łopatki. To mogą być objawy skoliozy u dziecka.
Instytut Matki i Dziecka szacuje, że wady postawy może mieć 90% dzieci w Polsce. To nie tylko skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa), lecz także:
- wady stóp i kolan (koślawe kolana, stopa końsko-szpotawa, płaskostopie),
- wady klatki piersiowej (klatka piersiowa lejkowata i kurza klatka piersiowa),
- zaburzenia napięcia mięśniowego.
Dziś dużo mówi się o roli fizjoterapii dziecięcej i ćwiczeniach na wzmożone napięcie mięśniowe. Terapia pomaga również dzieciom z obniżonym napięciem mięśniowym, dlatego już w pierwszych miesiącach lub latach życia dziecka warto odwiedzić fizjoterapeutę dziecięcego.
30-sekundowy test, który sprawdzi ryzyko wad postawy
Wystarczy 30 sekund na to, by ocenić wydolność mięśni posturalnych. To właśnie one są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy.
Niewydolne mięśnie posturalne istotnie zwiększają ryzyko wad postawy oraz skoliozy
- tłumaczy dr Aleksandra Besz.
Fizjoterapeutka proponuje proste ćwiczenie dla dziecka:
- Poproś dziecko aby stanęło swobodnie i wyciągnęło do przodu wyprostowane ręce (pod kątem 90° do tułowia).
- Poproś dziecko, by utrzymało tę pozycję przez 30 sekund.
- Uważnie obserwuj, co dzieje się z jego ciałem.
Jeśli zauważysz, że jego tułów przesunie się do tyłu oznacza to, że mięśnie posturalne są niewydolne. To znak, że warto nad nimi pracować, by je wzmocnić. Pomocne będą tu ćwiczenia w podporze podobne do popularnej „deski”.
Skąd biorą się u dzieci wady postawy?
Najwięcej wad postawy powstaje u dzieci w wieku 6-7 lat i w okresie dojrzewania. Początek nauki w szkole oznacza zmianę w ułożeniu kręgosłupa (dziecko więcej czasu spędza w pozycji siedzącej). Nie bez znaczenia jest także waga plecaka, który, jak przekonują eksperci, waży za dużo.
Drugim krytycznym okresem jest wiek dojrzewania (u dziewcząt 11-13 lat, u chłopców 13-14 lat). To właśnie wtedy dochodzi do zaburzenia dotychczasowej równowagi, zmian w proporcji ciała i przeniesienia środka ciężkości ciała przez szybki wzrost kończyn dolnych.
Utrwalanie niewłaściwych nawyków przez przyjmowanie nieprawidłowych pozycji podczas codziennych czynności może sprawić, że w przyszłości dziecko będzie zmagać się z różnymi problemami.
Wady postawy rozumiane jako niefizjologiczne (nieprawidłowe) ułożenie ciała zazwyczaj są nabyte, dlatego ważna jest profilaktyka i leczenie stwierdzonych wad. Nieleczone wady postawy są przyczyną wielu problemów zdrowotnych, bólu, dolegliwości neurologicznych, a nawet nieprawidłowego rozwoju narządów wewnętrznych.